Erzurum, Tortum HES`e Karşı Belgesel Video!
Bu insanlar, kadınların ehram giydiği, bir vakit namazın bile kaçırılmadığı bir bölgenin insanları. 2 yıldır yaşananlara rağmen, kendilerine zıt gitmesinler diye ve 'dindar olan vicdanlıdır' inanışlarından kopmak istemediklerinden çoğunluğu yine AKP'ye oy vermişler. 


Onlar, Rus işgalini de görmüşler, Gürcüler ve Ermeniler ile birlikte mutlu-mutsuz ortak yaşamları da olmuş. Bu öykülerin hiç biri, onların büyük bir çadırın değerli direklerinden biri olma, yani olumlu-aidiyet hislerini zedelememiş. Rus işgali zamanlarında o vadinin Gürcüleri, Türkleri bir araya toplamışlar ve yakmaya yeltenmişler. Bir Rus komutanı ise 'insan olmadan memleket neye yarar' diyerek bu katliamı engellemiş. 2 yıldır ve özellikle seçimlerden sonra yaşadıkları gibi bir haksızlık-nesneleştirilme-yok sayılma-aidiyet kırılması gibi bir süreci yaşamadıklarını 'biz, şimdiki gibi bir zulmü hiçbir devirde görmedik' diye anlatıyorlar. 


Hukuken gelinen en son durum şu: Bu projeye bilir-kişi olarak atanan 'uzman'lardan birinin eşi ile Veysel Eroğlu'nun ortak şirketleri olduğu bilgisi kimi belgelerde tespit edilmiş. Bunun ortaya dökülmesinden sonra mahkeme, orada Hes yapımının uygun olup olmadığı konusunda görüş bildirecek üçüncü bilirkişinin gelmesini istemiş. Bundan çok kısa zaman sonra ise mahkeme davaları kendisi reddetmiş.


AKIL VİCDAN YOLLARIMIZ AÇIK OLSUN

Yeni bir dönem başladı; bizler, sizler 'uzaktan' sevmeye devam ettikçe Anadolu'yu, kaybedeceklerimizin bedelini nesillerce karşılayamayacağımız bir dönem bu. Sadece suyun borular içine alınarak kilometrelerce (Tortum'da 17 km, tüm Türkiye'deki 2000'e yakın projeler gerçekleşirse 8-10 bin km) alanın susuz bırakılmasından, haliyle besin kaynaklarımızın yok olmasından, kalan son Anadolu'nun göçe mecbur edilmesinden bile ötesi var. 

BESİN KAYNAKLARIN KURU-YETERSİZ İSE; her baharın kışa çalmaya mahkûmdur. Tüm besin kaynaklarımızın; hem bedenlerimizin hem de kültürümüzün ılımlı yönlerinin enerjisini veren; besleyerek üreten, kendilerini ve bizleri besleyerek doyuran Ana'mız, basbayağı öldürülüyor.

Tortum Bağbaşı'nı ve Türkiye'deki Hes'lerin gittiği yeri anlamanın en iyi yolu, İspir'e bağlı Aksu Vadisi'nden geçer. Muhakeme ve vicdanınız, 'neyi-kimin kazandığı belli mal' gerçeği ile 'kaybedemeyeceğimiz, ruhu olan ve bizi doyuran can' gerçeği arasında seçim yaptırır size orada. 


Memleketlerimize dönüş vakti. Bu yıkımları gören-yaşayan bizler, bu konuda çok ciddiyiz. Bu bir folklorik güzelleme değil; dramatizasyon, ajitasyon hiç değil. Köklerinizi takip edin. Perisuyu, Gerze, Tortum, Alakır, Çoruh... Binlercesi. Biz'e, hangi ideoloji-inanış-parti... den olursanız olun, tez vakitte katılmazsanız bilin ki: Anaölü! Ölümüne razıysanız, vedalaşmaya gelin; razı değilseniz, anlamaya ve destek vermeye.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y