500 Bin Taşeron İşçi İçin İşe Dönmede Emsal Oluşturacak Yargı Kararı!

Türk Patent Enstitüsü'nde taşeron şirkette çalışırken işten atılan Sosyal İş üyeleri için açılan işe iade ve muvazaa davası sonuçlandı.Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından da onanan kararla, asıl işveren olan Türk Patent Enstitüsü'ne işe iadesine karar verildi. Karara ilişkin basın toplantısı düzenleyen Sosyal İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, “Tazminat değil, işe geri dönmek istiyoruz” dedi

Özelde 46 Türk Patent Enstitü çalışanı, genelde ise 500 bin kamu taşeron işçisini ilgilendiren yargı kararı, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından da onandı.

Karara ilişkin basın toplantısı düzenleyen Sosyal İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, kararı şu şekilde anlattı: “2011 yılında tam da 8 Mart tarihinde Türk Patent Enstitüsü’nde taşeron şirket bünyesinde çalıştırılan çoğu kadın 110 işçi işten çıkarıldı. Sendika olarak, işten çıkarılan sendikamız üyesi 54 işçi için işe iade davası açtık.

Sendikamız Avukatı Serdar Erman’ın yürüttüğü davalarda, Enstitü’deki taşeron ilişkisinin muvazaalı, yani hileli olduğunu öne sürerek, işe iadenin, taşeron şirkete değil, asıl ve gerçek işveren olan Türk Patent Enstitüsü’ne yapılmasını talep ettik. 46 üyemizin davası, Ankara 19. İş Mahkemesi’nde, 8 üyemizin davası ise Ankara 6. İş Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. İki mahkeme de, işyerinde muvazaalı taşeron ilişkisini tespit etti ve asıl işveren olan Türk Patent Enstitüsü’ne işe iade kararı verdi. Enstitü’nün kararı temyiz etmesi üzerine Yargıtay aşaması başladı.

Geçtiğimiz günlerde Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, Ankara 19. İş Mahkemesi’nin 46 üyemize ilişkin verdiği işe iade kararını onadı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, kamuda taşeron şirketlerde çoğu muvazaalı biçimde çalıştırılan 500 bine yakın taşeron işçi için emsal teşkil edecek bir karar vermiş oldu.”

“Taşeronda çalışan ve haksız bir biçimde işten çıkarılan 46 işçinin, asıl işveren olan kamu kurumuna işe geri dönmesine olanak sağlayan mahkeme kararı kesinleşti. Diğer 8 üyemizin işe iade davasının temyiz süreci devam ediyor” diyen Ebetürk, Yargıtay kararının tebliğ edilmesinin ardından, Türk Patent Enstitüsü'ne işbaşı yapmak için başvuruda bulunulduğunu söyleyen Ebetürk, Enstitü'nün, üyeleri işe geri almak için Devlet Personel Başkanlığı'ndan görüş istediğini belirtti.

Ebetürk sözlerini şöyle tamamladı: “Bir kez daha 46 üyemizin işbaşı yapabilmeleri için yetkili makamlara gerekli çalışmaları yapma çağrısında bulunuyoruz. İşyerinden gözyaşları içinde ayrılan üyelerimizin davulla zurnayla düğün yapar gibi işlerine geri dönmeleri için her türlü çalışmayı gerçekleştireceğimizi de kamuoyuna ilan ediyoruz.” (birgün)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y