Ahmet Metin: Hava-İş Grevi Kırıcısı Rolünde Medya Yalanları!

Pusula
Ahmet Metin
KızılDayanısma

Eski bir ABD filmi vardır Steinbeck'in romanından uyarlanan Gazap Üzümleri. Bu romanı okuyanlar bilir, okumayıp filmini izleyenlerde bilir. Grev kırıcıları vardır, her türlü kötülükle sadece kendi çıkarları için insanlara saldıran tiplerdir. Elleri sopalı "kanun adamlarıdırlar" toplumda bir yerleri olan tiplerdir. Elbette bu grev kırıcılarının eline verilen sopalar "patronlara" ve yakalarına takılan "kanun adamı rozeti" patronların devletine aittir. Vicdansız ve kara yürekli tipoloji olarak ortalıkta kafa göz yarıp yalanlarla, dalaverelerle patronların istediklerini yaparlar.

Türkiye'de ne zaman bir işçi grevi, direnişi olsa eli sopalı grev kırıcılar ortaya çıkar. Daha geçen gün ölen Ülker firmasının sahibinin zamanında "ülkücülere" avuç avuç paralar verdiği haberleri çıktı. Bunu anılarında yazanlar "iyiliğinden yaptığını anlatıyorlar." Aldıkları para karşılığında Ülker firmasının sahibi için ne yaptıklarından söz etmiyorlar. Sabri Ülker iş adamıydı, tipik bir iş adamı, karşılığı olmayan hiçbir yere "avuç avuç düzenli" olarak para akıtacak biri değildi. Grev kırıcılarının bazılarını beslemişti.

Grev kırıcılarının bu ülkede "sokak ayağından" başka ünlü bir kolu da "medyadır." Grev ve direniş olduğu her seferinde en vicdansızları ortaya çıkar ve kapkara bir ses olup dökülürler. "Eli sopalı" grev kırıcılarındandırlar. Akit gazetesi ünlü grev kırıcılarının başında gelir. Genelde insanların dini hassasiyetleriyle "küfrü" karıştırıp en düzeysiz saldırganlıkla ortaya çıkan ekolün günümüzdeki temsilcilerindendir. Zaman zaman bu düzeysizlik medyanın diğer "seçkin" yayın organlarında da yer alır. Kırılacak grev ve direniş devlet ve patronlar için ne kadar önemliyse "düzeysiz grev kırıcılığı" her tür "seçkin" medya organında yer almaya başlar.

Hava-İş genel başkanı Atilay Ayçin'e Akit her zaman yaptığı gibi en düzeysiz biçimiyle saldırmıştır. Bu saldırganlığa diğer "medya" kuruluşları da eklenerek yeni bir linç kampanyasıyla hava işçilerinin grevini kırmak isteyenlere katılmışlardır. Atilay Ayçin'in böylesi iler tutar yanı olmayan saldırılarla karşılaşması ilk değildir. Deneyimli bir sendikacıdır gereken karşılığı verecektir. Ancak grev kırıcılarının ne kadar vicdansız ve karanlık oldukları bu örnekle bir kez daha görülmüştür. Akit'in yaptığı grev kırıcılığı yazısını aynı biçimde sayfasına taşıyan Vatan gazetesi,yazıda geçen iddialardaki tüm saçmalıkları sorgulama gereği bile duymamıştır.

Grev kırıcıları vicdansız ve sadece kendi çıkarını düşünenlerden oluşur. Medyanın Hava-İş sendikası'na, THY işçilerine bu kadar düzeysiz ve aleni saldırısı ancak zamanında el altından "ülkücü grev kırıcıları avuç avuç parayla besleyen Sabri Ülker'in" THY versiyonu kim ki medya bu kadar hevesle grev kırıcılığına soyunuyor sorusunu sordurmaktadır.

Grev kırıcılığı karanlık işlerin tezgahlanmasıdır. Vicdansız ve insanlıktan uzak tipolojilere gerek duyar. Medya her zaman bu kadar vicdansız ve insanlıktan uzak olmayı becerebilmektedir. Ancak ne kadar vicdansız ve karanlık olurlarsa olsunlar işçilerin direnişi grev kırıcılara rağmen başarıya ulaşacaktır.

Bir kez daha işçiler geri alınan kadar THY'yi boykot.

Bir kez daha havada grev yasağına hayır.

Aşağıda Akit gazetesinin yaptığı "grev kırıcı" yazıyı alıp yayınlayan Vatan gazetesinin heberi bulunmakta. Tarihi bir "suç vesikasıdır." Artık akıllara nakşetmelidir. Herkes, her şeyi unutabilir, ama komünistler hiçbir zaman ne dostu ne de düşmanı unutmazlar.Herkes gitti o yerinde THY çalışanlarını grev ve eyleme teşvik ederek işlerinden olmalarına sebep olmuştu

Türk Hava Yolları (THY) çalışanlarını eyleme teşvik ederek, binlerce yolcunun mağdur olmasına ve THY'nin milyonlarca dolar zarara uğramasına sebep olan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin'ın sendika ağası olduğu ortaya çıktı.

22 YILDIR GENEL BAŞKAN!..

1954 Tunceli, Pülümür doğumlu olan Atilay Ayçin, 1976-1989 tarihleri arasında THY Genel Müdür Teknik Yardımcılığı'nda Uçak Teknisyeni olarak çalıştı. Ayçin, 05 Kasım 1989 tarihinde Hava-İş Sendikası Genel Başkanı oldu. 1989'dan bu yana genel başkan seçilen Ayçin, tam 22 yıldır koltuğunu koruyor. Ayçin, 22 yıldır genel başkanlığı kimseye bırakmazken, sendikanın internet sitesinde demokratik bir yapıya sahip oldukları belirtiliyor. Yönetim ve denetimde şeffaflığın esas olduğu belirtilen sitede, "Hava-İş Sendikasının temel işleyişi demokratik bir yapılanma ile oluşmuştur. Bu gereklilik de katılımcı olmayı gerektirir" ifadeleri dikkat çekiyor.

YASADIŞI EYLEMLER YAPTIRDI

Akit'in haberine göre; Ayçin, havayolu çalışanlarını örgütleyerek yasadışı eylem yapmakla suçlanıyor. Ayçin, havacılık sektöründe grev yasağını öngören kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu'na gelmesi üzerine, işçileri örgütleyerek grev kararı aldırmıştı. Sendika, üyelerinin telefonlarına geçtiği mesajla grev çağrısında bulunmuş ve çalışanlar iş bırakma eylemi yapmıştı.

2 MİLYON DOLAR MADDİ ZARAR!..

Hava İş Sendikası'nın baskıları sonucu başlattığı yasadışı eylem sonucunda THY'nin yaklaşık 2 milyon dolarlık maddi zarara uğradığı açıklandı. Ayrıca eylemlerle eşzamanlı olarak THY'nin internet sitesine düzenlenen siber saldırılarla kullanılamaz hale getirildiği belirlendi.

200 BİN YOLCU MAĞDUR OLDU

Eylemden dolayı THY uçaklarındaki uzun rötarlar ve iptaller yolcuların mağdur olmasına yol açtı. Personelin iş bırakması üzerine yaklaşık 247 uçuş iptal edilirken, yaklaşık 200 bin yolcunun mağdur olduğu açıklandı. Çalışanları yasadışı eyleme iten Hava-İş Sendikası, işçilerin de mağdur olmasına sebeb oldu. İş bırakma eyleminden sonra 305 işçi işten çıkarıldı.

HAVAALANINDA EYLEM YASAKLANDI

Öte yandan Hava-İş koluna getirilen grev yasağının ardından, Atatürk Havalimanı'ndaki gösterilerde 17. güne gelinirken Atatürk Havalimanı Güvenlik Komisyonu'nda alınan karara göre, havalimanı sınırları içerisinde her türlü gösteri ve eylem de yasaklandı. Alınan kararda, havalimanında yapılan gösterilerin uçuş ve terminal güvenliğini aksattığına dikkat çekildi. Bu tür eylemlerin, ülke imajını da olumsuz yönde etkilediği belirtildi. Karara göre, havalimanı sınırları içerisinde herhangi bir gösteri, eylem yapılamayacak. Kararın imza aşaması sonrası uygulamaya geçileceği ifade edildi.

Ahmet Metin: AKP Hulusi Abi mi?

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y