Ahmet Şık "Başbakan Talimatıyla Serbest Kalabildim"

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Yıllık Toplantısı'nda konuşan gazeteci Ahmet Şık, 13 ay kaldığı hapishaneden Başbakan'ın talimatıyla bırakıldığını söyledi.

Focushaber'in haberine göre, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın da üyesi olduğu Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Yıllık Toplantısı İtalya’nın Bergamo kentinde başladı. Toplantının ilk gününde düzenlenen “Türkiye’de Basın Özgürlüğü” başlıklı özel oturumda hapisten çıkan gazeteci Ahmet Şık bir konuşma yaptı.

Ahmet Şık şunları söyledi: “Son birkaç yıldır ‘demokratikleşme’, ‘sivilleşme’, ‘darbelerden hesap sorma’ gibi yalanlarla hayata geçirilen uygulamalarla gazetecisinden yayıncısına, akademisyeninden öğrencisine kadar gerçekleri dile getirenleri hapishanelere doldurmaktan utanmayan bir iktidar var ülkemde. Hatta toprağına, suyuna, doğasının tahrip edilmesine karşı çıkan köylülere kadar iktidara ve uygulamalarına muhalif olanlar hep aynı gerekçeyle tutuklanıyorlar: ‘Terörist olmak.’ Ben de o ‘teröristlerden’ biriydim. Yaklaşık 13 ay hapishanede tutulduktan sonra, bana ve diğer meslektaşlarıma komplo kuran ve aynı zamanda Türkiye’deki iktidarın gizli ortağı olan Gülen cemaatinin örgütlü olduğu ve adeta çete faaliyeti yürüten polis teşkilatı ve yargıdaki mensupları Başbakan Erdoğan’ın kendisini de hedef alınca 3 ay önce serbest bırakıldım. Hem de ben ve meslektaşlarım için ‘terörist’ diyen Başbakanın talimatıyla.''

''Şimdi özgür olduğumu söylüyorlar. Ama dört duvar arasından çıktığım yer ‘görünmeyen duvarlara sahip, sınırları çok net biçimde çizilmiş daha büyük bir hapishane’ oldu'' diyen Ahmet Şık, ''Artık Türkiye’de iktidar olan zihniyet, kendileri gibi düşünmeyen hiç kimseye yaşam alanı tanımak istemiyor. Bu yüzdendir ki Türkiye cezaevleri ‘terörist’ diye yaftalanan gazeteciler, öğrenciler, akademisyenler, insan hakları savunucuları, siyasetçiler, Kürtler, avukatlar ve sosyalistlerle dolu şu anda'' dedi.
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y