Ankara, İstanbul ve Antalya'da İşçiler Sokağa Çıktı!

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin yıl dönümü dolayısıyla Ankara, Antalya ve İstanbul'da emekçiler sokağa çıktı.


İstanbul
15-16 Haziran İşçi Direnişi’nin yıl dönümünde DİSK Şişli Meydan’dan Taksim’e bir yürüyüş gerçekleştirdi. Taksim’deki THY Bürosu önüne gelindiğinde kurum, slogan ve ıslıklarla protesto edilirken, DİSK’li işçiler büro üzerinde “Hava İş Kolunda Grev Yasağı Kaldırılsın, İşten Atılalar Geri Alınsın” yazılı pankart açtı.

Basın açıklamasını DİSK Başkanı Erol Ekici yaptı. 15-16 Haziran’ları yaratanları selamlayarak söze başlayan Ekici, 42 yıldır işçi sınıfını sokağa döken sorunların hala yerinde saydığını ve çözülmediğine dikkat çekti. Örgütlenme, Toplu Sözleşme, sendika seçme, sendika kurma, grev gibi haklarının ortadan kaldırıldığına işaret eden Ekici, “42 yıl öncesinden daha da gerideyiz”dedi.Emekçinin haklarının gasp edilerek düpedüz savaş ilan edildiğini belirten Ekici, “Bu kimin savaşıdır, sermayenin sadık partisi, neo-liberalizmin uygulayıcısı ve emperyalizmin Ortadoğu taşeronu AKP’nin işçi sınıfına ve tüm emekçilere, yoksullra karşı savaşıdır” şeklinde konuştu.

Yürüyüşe TKP, ÖDP ve BDSP katıldı. Yürüyüşe destekte bulunan Onur Akın, Grup Yorum, Düşbaz, Kızıl Bando, Borusan İşçi Korosu ve Kutup Yıldızı Hep birlikte “Avusturya İşçi Marşı” ve “Çav Bella” marşlarını söyledi. Eylem direnişteki TEDAŞ ve BORUSAN işçilerinin ziyaret edileceği duyurusu ile sonlandı.

Ankara
DİSK’in, 15-16 Haziran direnişinin 42. yılı dolayısıyla Ankara’da gerçekleştirdiği eylem Genel-İş sendikası önünden toplanma ile başladı. Buradan Sakarya Caddesine yürüyen kitle burada bir açıklama yaptı. DİSK'in çağrısı ile gerçekleştirilen eyleme KESK, TMMOB, ÖDP ve TKP destek verdi.DİSK adına açıklamayı Bölge temsilcisi Kani Beko okudu. "42 yıl boyunca dünyada ve Türkiye‘de çok büyük değişiklikler yaşandı. Yeni bir dünya düzeni kuruldu, sınırlar, bölgeler değişti, maskeler, kıyafetler, yüzler değişti ama ülkemizde milyonların yaşadığı açlık, işsizlik, sefalet ve yaşamsal sorunları hiç değişmedi. 42 yıl önce işçi sınıfını sokaklar döken sorun neyse, bugünkü sorunumuz da aynı" diyerek sözlerine başlayan Kani Beko açıklamasının devamında, "AKP iktidarının bizi birer canlı cenaze olarak gömmek istediği mezarlıklara karşı, zalimin zulmüne direnmek, insanca iş ve insanca bir yaşam için bir kampanya başlatıyoruz. Bütün halkımızı, "Zalimin Zulmüne Karşı Direneceğiz" adıyla başlattığımız kampanya boyunca Türkiye genelinde açacağımız standlarda bir imza vererek mücadelemize destek olmaya davet ediyoruz." dedi.

Antalya
DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği ve KESK Antalya Şubeler Platformu ortak bir basın açıklaması yaptı. Attalos heykeli önünde bir araya gelen DİSK ve KESK emekçileri sık sık “Yaşasın sınıf dayanışması, birleşe birleşe kazanacağız,işçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarını attılar. Basın açıklamasına Devrimci Turizm İş Sendikası, ÖDP, EMEP Antalya il örgütleri ve Antalya Halkevi de destek verdi.DİSK ve KESK adına açıklamayı DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Matoş Gonca yaptı. Matoş Gonca; “AKP iktidarının emekçilere karşı olanca gücüyle savaşıyor,savaşıyor kelimesi öyle boşuna kullandığımız bir kelime değil… Kimin kime savaşıdır bu ? yanıtını biliyoruz. Sermayenin sadık partisi,yeni liberalizmin uygulayıcısı ve emperyalizmin Ortadoğu taşeronu AKP’nin işçi sınıfına ve tüm emekçilere,yoksullara karşı savaşıdır bu. AKP iktidarının bizi birer canlı cenaze olarak görmek istediği mezarlıklara karşı, zalimin zulmüne direneceğiz” dedi.

DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Gonca; DİSK olarak “zalimin zulmüne direneceğiz” adıyla bir kampanya başlattıklarını ve tüm halkı bu kampanyaya destek olmaya çağırdıkları belirtti.
Basın açıklamasının sonunda Matoş Gonca açıklamaya katılan emekçileri ve Antalyalıları bu akşam AKM Perge salonunda gerçekleştirilecek olan Prof Dr Aziz Konukman ve Faruk Özdemir’in konuşmacı olduğu “15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi ve Sendikal Mücadele” konulu panele davet etti. (muhalefet.org)
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y