Beyoğlun'da İşkenceye Son!

İnsan Hakları Derneği (İHD), polis şiddeti sonucu beyin kanaması geçiren Murat Şalçı ve şiddet gören Mervan Kurt ve Ahmet Usal için Beyoğlu Karakolu önünde protesto eylemi yaptı.

"Beyoğlu'nda işkenceye son" pankartı önünde açıklamayı yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, olayı şöyle anlattı.

"İstiklal Caddesi'nde, 7 Haziran'da saat 01:00 sıralarında tartışan iki grubu ayırmak, bir suç varsa şahısları yakalamak ile sorumlu Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli güven timi polisleri tartışmanın taraflarından olan Murat Şalçı, Mervan Kurt, ve Ahmet Usal'ı polis olduklarını söylemeden Şalçı'nun beyin kanaması geçirmesine neden olacak şekilde yoğun şiddet uyguladı.

"Taksim Polis Merkezi'ne götürülen Usal, yol üzerinde ara sokaklara sokularak yine darp edilmiş, yerlerde sürüklenmiş, vücudunun her yerine vurulmuş, getirildiği emniyet binasıda aynı şekilde işkenceye varan uygulamalara maruz kalmıştır.

"Şalcı da yere yatırılarak kelepçelenmiş, başına ve vücudunun her yerine tekme ve yumruklarla vurulmuş, başı ayakla ezilmiştir. Yaklaşık 15 kişilik polis grubu mağdur gençlere ağza alınmayacak küfürler etmişler, onurlarına yönelik saldırılarda bulunmuşlardır."

Efe, üç kişinin götürüldükleri Taksim ilk Yardım Hastanesi'nde Şalçı'nın beyin kanaması geçiriyor olmasına rağmen tedavi altına alınmayıp karakola gönderildiğini ancak sabah saatlerinde yapılan ikinci muayenesi sırasında beyin kanaması geçirdiği teşhis edilerek hastaneye yatırıldığını söyledi.
"Hem darp, hem memura mukavemet"


Üç kişi hakkında gerçeğe aykırı tutanak tutulduğunu söyleyen Efe, tedavi altında olduğu için Şalçı hariç, diğer iki mağdurun polise mukavemetten şüpheli olarak Çağlayan Adliyesi'ne getirildiğini ardından serbest bırakıldığını söyledi.

Efe, geçen ay bir komiserin tutuklanmasına yol açan tecavüz olayı dahil Beyoğlu Karakolu ve Beyoğlu bölgesinin en yoğun işkence ve insanlıkdışı muamelenin yaşandığı yer olmaya devam ettiğini söyledi.

İHD avukatları konuyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Avukat Fazıl Ahmet Tamer, beyin kanaması geçiren Şalçı'nın taburcu olmasına rağmen dört ay müşahade altında kalacağını söyledi.

Polis işkencesine uğrayan mağdurlar hakkında her zaman memura mukavemet suçlamasıyla tutanak tutulduğunu söyleyen Tamer, "Şalçi'nin tutanağında beyin kanamasına kılıf bulmak için kendisini yerden yere vurduğu yazılmış" dedi. Tamer, geceleri çığlık sesleri geldiğini söylediği Beyoğlu Karakolu'ndaki işkencelerin artık son bulması gerektiğini belirtti. (bianet)
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y