Cumartesi Anneleri 376. Kez Buluştu. Sinan Fidan, Salih Çalık Nerede!

Cumartesi Anneleri 376. kez buluştu. Cumartesi eyleminin 376. haftasına Diyarbakır'dan bir mektupla katılan kayıp annesi Kesire Çalık, 18 yıldır yaşadığı acıyı anlatmaya kelimelerin yetersiz kaldığını yazdı, "Bizim acımızı ancak yaşayan bilir" dedi.

Cumartesi eyleminin 376. haftasında 18 yıldır kayıp olan Sinan Fidan ile Salih Çalık'ın akıbeti soruldu.

FİDAN VE ÇALIK'A NE OLDU?

Diyarbakır'ın Kocaköl ilçesi Şahlat köyünde yaşayan Çalık ailesi, köyleri askerler tarafından yakılınca Diyarbakır'a göç etti. 22 yaşındaki oğulları Salih tarlada çalışmak için köye gidip gelmeyi sürdürdü. 6 Haziran 1994 tarihinde köye baskın düzenleyen askerler, tarlada çalışan işçileri de uzun namlulu silahlarla taradı. 2 köylü yaşamını yitirdi. 41 yaşındaki Sinan Fidan, ayağından vurularak yaralandı. Yaralı olduğu için köyden çıkamayan Fidan ve kendisine yardım eden Salih Çalık, Süleyman Muntaş adlı köylünün evine sığındı.

Evi basan askerler, Muntaş, Fidan ve Çalık'ı gözaltına alarak Diyarbakır'a götürdü. Muntaş, 25 gün sonra serbest bırakılınca, 2 gün Fidan ve Çalık ile beraber tutulduklarını, dano sonra onları ayrı bir yere götürdüklerini anlattı.

Ailelerin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ile Diyarbakır DGM Savcılığı'na yaptığı başvurular sonuçsuz kaldı. 18 yıldır Çalık ile Fidan'ın akıbeti bilinmiyor.

ANNE KESİRE ÇALIK'TAN MEKTUP

Anne Kesire Çelik, Cumartesi eylemine Diyarbakır'dan gönderdiği mektup ile katıldı. 18 yıldır oğlunu aradığını belirten anne Çalık, mektubunda şöyle yazdı: "Bir kayıp annesinin duygusunu anlayabilmek için o annenin yaşadıklarını yaşamak gerekir. Bir anne olarak düşünüyorum ve diyorum, 'evladımın kemiklerine bir ulaşsam, onu bir parça toprağa teslim etsem ve toprağını doyasıya koklasam. İşte 18 yıldır bu özlemle yaşıyorum. Benim gibi yüzlerce annenin bu umutla sabahları kalkıp, akşamları devirdiğini biliyorum. Acı acıdır, ama her acı da bir olamaz. Bizim acımızı ancak yaşayan bilir. Nasıl bir hisle yaşadığımızı anlatamıyoruz çünkü kelimeler yetmiyor."

Yaşadıklarının sorumlusu olarak tüm hükümetleri gördüğünü anlatan anne Çalık, "Geçmişte evlatlarımızı kaybedenler, bugün de gerçeği aydınlatmayanlar, bizi hukuksuzlukla karşı karşıya bırakanlar, annelerin çektiği acıların sorumlularıdır" diye yazdı.

'SUÇLARIN MERKEZİNDE DEVLET VAR'

Eylemde İHD Kayıplara Karşı Komisyon adına açıklama yapan Avukat Gülseren Yoleri, Çalık ve Fidan kaybedildiğinde Diyarbakır Valisi olan İbrahim Şahin'den gelen "Diyarbakır'da da Türkiye'de de kontrgerilla kesin olarak yoktur. Kentin huzur ve güvenini sağlama bakımından en üst kademede olan bir yetkili olarak, olayların içinde biz varız" sözünü hatırlattı, "Biz de yıllardır bunu söylüyoruz, işlenen tüm insanlık suçlarının merkezinde devlet var" dedi.

Yoleri, son olarak şöyle konuştu: "Salih Çalık ve Sinan Fidan'ın kaybedilmesi ile ilgili olarak, dönemin OHAL valisi Ünal Erkan, Diyarbakır Valisi İbrahim Şahin başta olmak üzere tüm emir vericiler, bu emirleri uygulayanlar ve insan kaybeden iklimi yaratanlar yargılanmalıdır. Uluslararası yükümlülüklerine yerine getirmeyerek, kaybedenleri koruyan hükümet, bu suçun bir parçası olmaktan vazgeçmelidir." (etha)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y