Diyarbakır Kayıp Yakınları 175. Kez Buluştu. Yusuf Tunç Nerede!

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının "Kayıplar Bulunsun failler yargılansın" sloganıyla her hafta Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirdiği oturma eylemi 175. haftasında devam etti. Kayıpların fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD yönetici ve üyeleri, Barış Anneleri İnisiyatifi, MEYA-DER, KESK'e bağlı sendikaların temsilcileri ve kayıp yakınları katıldı.

Oturma eylemi öncesi kısa bir konuşma yapan İHD Kayıp ve Faili Meçhuller Komisyonu Üyesi Necibe Güneş Perinçek, Ergenekon davasında yargılanan Veli Küçük'e ait bir mekanda yapılan aramada, çuvallar içinde JİTEM elemanlarına ait isimlerin çıktığını belirterek, "Bu isimlerin çoğu baş harfleriyle yazılmış. Ancak devlet bu isimleri biliyor ve bunları açıklamalıdır" diye konuştu.

Bölgede yıllar boyu işlenen cinayetlerin faillerinin bilinmesine rağmen devletin bu konuda bir girişimde bulunmadığını anlatan Güneş Perinçek, "Aslında bunları tanıyorlar. Tanımasalar bile bizler tanıyoruz. Her hafta burada bu katillerin, bu faillerin isimlerini açıklıyoruz. Eğer bilmiyoruz diyorlarsa, biz onlara da anlatabiliriz. Bunların kim olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

Son günlerde Kürt sorununa yönelik tartışmaların arttığına dikkat çeken Güneş Perinçek, kayıpların akıbeti bulunmadan, failleri ortaya çıkarılmadan sağlıklı bir tartışmanın yürütülemeyeceğini sözlerine ekledi.

YUSUF TUNÇ'UN KAYBEDİLİŞ HİKAYESİ ANLATILDI

Güneş Perinçek konuşmasının ardından 9 Şubat 1994 tarihinde Mardin'in Kızıltepe İlçesi Kengerli Köyü'nde asker ve korucular tarafından yapılan baskın sonrası gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Yusuf Tunç'un kaybediliş hikayesini anlattı.

Kayıp yakınları Yusuf Tunç anısına oturma eylemi yaparak eylemlerine son verdi. (etha)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y