Grup Yorum Üyesi Taner Şamdereli Konser Afişi Astı Diye Tutuklandı!

Kaç zamandır Grup Yorum olarak, elimizde olmayan nedenlerden dolayı gözaltına alınma haberlerimizle, tutuklanma haberlerimizle sizleri rahatsız ettiğimiz için üzgünüz.

Bu ülkede türkü söyleme özgürlüğünün, halkın yaşamını resmetme özgürlüğünün farkına varamadık. Grup Yorum elemanı Ayfer Rüzgar ve Grup Yorum korosu elemanı Taner Şamdereli, 17 Haziran’da Dersim’de yapacağımız ücretsiz halk konserinin afişini asarken gözaltına alındı. Ayfer Rüzgar serbest bırakıldı, Grup Yorum Korosu elemanı Taner Şamdereli tutuklandı.

İşte görün yüzyılın fatihleri gibi geldiler bundan on yıl önce, “ülkeyi özgürleştirme” adına. “Büyüyoruz”, “kazanıyoruz” dediler. 2023’e kadar halkı soymayı kafalarına koymuşlar. Kendileri sırça köşklerde oturarak. Esip gürleyip, kasıp kavuruyorlar. Geçtikleri yerlerde insan hakkı, geçtikleri yerlerde sanat, geçtikleri yerlerde kadın hakkı, geçtikleri yerlerde işçi hakkı, geçtikleri yerlerde özgürlükler son buluyor. Boyuna tutukluyorlar. Onar onar, yüzer yüzer... Roboski’de halka gözdağı vermek için, halkı bombalarla bütün dünyanın gözünün içine baka baka katlediyorlar. Kendi halkı yetmiyormuş gibi başka halkların haklarına saldırıyorlar. Sömürü büyük, Amerika var işin içinde. Duyulur da durmak olur mu, en sadık işbirlikçisi ne de olsa. “Parçalarım kendimi” dercesine o da saldırıyor Suriye’ye. Yıllardır iki halkın birlikte ekmek yediğini, aynı kültürleri paylaştığını, aynı inancı, aynı soyları paylaştığını bile bile.

AKP iktidarı, sattı memleketimizde ne var ne yoksa. Babasının malı gibi satmaya devam ediyor. Dereleri, dağları, taşları, ovaları... Nazım’ın o güzel mısralarındaki “Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan” bu memleketin; satmak istiyorlar varını yoğunu, onurunu, namusunu...

BUNA İZİN VERMEYECEĞİZ.
 Sadece türkülerimizle karşısında durmayacağız. Halkın, işçilerin, ezilenlerin örgütlenmesi için daha fazla mücadele edeceğiz. Her bir türkümüz, tek bir satırımız, bir tek notamız, bir bağlamamız nasıl da korkutuyor sizi. Pir Sultan’dan bugüne hep korktunuz. Bitiremediniz. Duvarlarınız yetmiyor hapsetmeye. Silahlarınız durduramıyor halkın umudunu.

AKP iktidarı, Grup Yorum’a saldırısını hızlandırıyor. Bilet satanı tutukluyor, afiş asanı tutukluyor, konsere gideni, konseri düzenleyeni tutukluyor. Grubumuz üyesi Seçkin Aydoğan’ın mahkemesinden bu saatlerde haber aldık ve arkadaşımızı serbest bırakmadılar. Grup Yorum korosu elemanı Taner Şamdereli, 17 Haziran konserimizin ön hazırlıkları için gittiği Dersim’de tutuklandı. Bir gün öncesinde birlikte gözaltına alındıkları Grup Yorum elemanı Ayfer Rüzgar, serbest bırakılırken Taner ve beraberindeki Serdar Polat, Sezgin Dereli, Ali Kemal Aşık tutuklanmıştır. Taner ve arkadaşları Dersim’in Nazimiye ilçesinde afiş asarken gözaltına alındılar ve bir gün sonra tutuklama haberlerini alıyoruz.

Türkülerimiz halkın mutluluğu, sizin ise korkunuz olmaya devam edecek.

Grup Yorum Halktır, Halkı Susturamazsınız!

Türküler Susmaz Halaylar Sürer!

Tutuklananlar serbest bırakılsın!

Taner Şamdereli’ye Özgürlük! GRUP YORUM / SANAT CEPHESİKızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y