Kadınlar Pazar Günü Sokakta!

Başbakan Erdoğan’ın “Kürtaj katliamdır” açıklamasının ardından gündeme getirilen kürtaj yasasına karşı kadınlar "bizim bedenimiz bizim kararımız" demeye devam ediyor. “Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu”nun düzenlediği mitingler, 17 Haziran Pazar günü 3 büyük ilde yapılacak.

17 Haziran Pazar günü düzenlenecek mitinglerin yürüyüş saatleri ve güzergahları:
İstanbul:
Saat 16.00’da Pangaltı metro çıkışından Taksim’e,
Ankara:
Saat 16.00'da Cebeci'den Kolej Kavşağı’na,
İzmir:
Saat 17.00'da Cumhuriyet Meydanı'ndan Konak'a.

Mitinge çağrı metni:

“Ülkemizde, on haftaya kadar kürtaj yapılması 1983 yılından beri yasal. AKP hükümetinin iddiasının aksine, kürtaj yasalaştığından beri, kürtaj oranlarında önemli bir azalma söz konusu. 1983 döneminde her yüz gebeliğin 26’sı kürtaj ile sonuçlanırken, 2008’de bu oran yüzde 10’a düşmüştür.

Biliyoruz ki, kürtajın yasaklandığı ülkelerde kürtajlar azalmıyor, aksine güvenli olmayan, sağlıksız koşullarda yaptırılmaya devam ediyor. Yasa dışı ve sağlıksız koşullarda yapılan kürtajlar pek çok kadının ölümüne neden oluyor.

Kürtaj yasağı, kadınları sağlıklı olmayan koşullar altında kürtaj yaptırmaya iteceği gibi, bazı kadınlar hap içerek, damdan atlayarak ya da rahimlerine sivri cisimler sokarak istenmeyen gebeliklerden kurtulmaya çalışacaktır. Bilinmektedir ki bu tip düşükler kadınları fiziksel zarara uğratmakta ya da ölümlere yol açmaktadır.

Türkiye’de anne ölümlerinin azalmasında, kürtajın yasallaşmasının önemli bir katkısı var. 1981 yılında yüz bin doğumun 132’si anne ölümüyle sonuçlanırken, bu 2005’de 28’e düşmüştür. Kısaca, kürtajın yasallaşması pek çok kadının hayatını kurtarmıştır.

Hiçbir kadın istemediği halde doğurmaya zorlanmaması gerektiği gibi, hiçbir kadın kürtaja da zorlanamaz. Kadınların bedeni ve yaşamı, ister nüfusu azaltmak ister artırmak niyetiyle olsun, hiçbir kamu otoritesinin nesnesi kılınamaz. Üremeyle ilgili tüm kararlar, eşler arasında özgür iradeyle alınmalı, nihai karar ise kadına ait olmalıdır.”
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y