Kürt Sorunu Çözülmezse; Hükümet Çözülür!

Kürt sorunu çözülmezse, hükümet çözülür

12 Haziran Salı günü sabahı gözaltına alınan BDP Bursa İl Örgütü üyesi 12 kişiden dördü çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Aralarında DÖH aktivistleri Ayla Yıldırım ve Sevim Kaya’nın da aralarında olduğu arkadaşlarımızın tutuklanmasına ‘sosyal medya sitelerinde KCK/PKK propagandası’ gerekçe gösterildi.

Demokrasi ve Özgürlük Hareketi olarak, DTP’nin kapatılmasının hemen ardından, Barış ve Demokrasi Partisi’ne üye olmuştuk. Ayla Yıldırım bu iki dönemlik üyeliği süresince önce BDP Bursa İl Eşbaşkanlığı görevini yürütmüş, ikinci dönemde de BDP Parti Meclisi üyesi olarak seçilmişti.

AK Parti hükümetinin, uzunca bir süredir ‘KCK tutuklamaları’ iddiası ile BDP’yi paralize etme, yalnızlaştırma politikasızlığında binlerce insan hukuka, akla sığmayan nedenlerle halen cezaevinde.

Bursa’da yaşanan son tutuklamalarla, AK Parti hükümetinin ve yargısının faaliyetleri yeni bir düzey kazandı. Artık, Facebook, Tweeter gibi sosyal paylaşım sitelerinde yapılan yorumlar, paylaşılan haberler, ‘lika’lar, ‘share’lar bile tutuklanmak için gerekçeniz olabilir.

Üstelik bunlardan bir tanesini, yalnızca bir kere yapmanız yetmektedir. Öyle ki savcılık dosyasında, gözaltına alınmalarına gerekçe gösterilen bu bu iddialarla ilgili bile yalnızca bir iki içerik mevcuttur.

Bursa ağır ceza mahkemesinde verilen bu korkunç tehlikeli kararın bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz.

BDP Parti Meclisi üyesi Ayla Yıldırım’a savcılık ve mahkeme başkanı tarafından sorulan sorular, Türkiye’de demokrasinin çıtası niteliğindedir. Bu sorulardan bir kaçını bu düzeyi daha net anlamımız için paylaşıyoruz.

# Emine Ayla ve Hasip Kaplan ile neden görüştünüz?

# BDP Balıkesir İl Başkanı sizden neden avukat temin edilmesini istedi?

# Tutuklu kadınlar için imza kampanyası kapsamında Banu Güven ve Nuray Mert ile neden görüştünüz?

# ‘Kadınız işçiyiz grevdeyiz’ eylemi?

Liste bu şekilde bir kaç soruyu daha kapsıyor.

Ak Parti hükümeti, kendinden öncekilerle aynı sonu paylaşmak üzere hızla yol almaya devam ediyor. Defalarca deneyim edildi: ‘Kürt Sorununu çözemeyen çözülür!’.

Hükümet ve yargısı sorunu çözümsüz kılmak için azami çaba içerisinde. Ancak Kürt olmayan vatandaşlarımız için kabul edilebilir bir öneri olan ‘Kürtçe seçimlik dersi’, Beşir Atalay ve diğer hükümet mensuplarının yaratmaya çalıştığı ‘iyimserlik yanılgısı’ bile, hükümetin çözülüşünü durduramayacaktır.

BDP’ye, BDP’li seçilmişlere ve çalışanlara özgürlük. Tutuklananlar derhal serbest bırakılsın!

Demokrasi ve Özgürlük Hareketi
Eş Sözcüsü
Mahmut Sürmeli

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y