LYS Protestosunda Dev-Lis'e Biber Gazıyla Saldırı!

Dev-Lis üyeleri, bugün yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS)'nı protesto etmek için Milli Eğitim Bakanlığı'na yürümek istedi, ancak polis müdahalesine maruz kaldı.

Kızılay, Yüksel Caddesi'nde toplanan liseliler, "Sınavlar onların hayat bizimdir" pankartı açtı. Buradan Milli Eğitim Bakanlığı'na yürümek isteyen liseliler, cadde çıkışında polis barikatı ile karşılaştı. Liseliler, 'Sınavlara inat, yaşasın hayat', 'Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim' sloganları atarken, 'YGS+LYS=Darağacı' pankartı da açtılar.

Polis, grubun metrodan bakanlığa doğru geçebileceğini belirtti. Polisin gösterdiği güzergahtan değil, kendi belirledikleri yerden yürüyeceklerini belirten Dev-Lis üyeleri, Atatürk Bulvarı üzerinden bakanlığa gitmek istedi. Liseliler, daha sonra polisin kurduğu barikata yüklendi. Çevik kuvvet polisleri, liseli öğrencilere biber gazı sıktı. Bir süre sonra tekrar toplanan Dev-Lis üyeleri, ikinci kez barikata yüklendi. Yaşanan arbedenin ardından polis barikatının önünde oturma eylemi yapıldı. Oturma eyleminin ardından liseliler, üniversite sınav sistemini eleştiren bir açıklama yaptıktan sonra eylemi sonlandırdı.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y