O’lağan Şüpheliler Yakalanma Sırası Size Geldiğinde

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şubesi, “yakalanma potansiyeli bulunan ya da ‘olağan şüpheli’ olanların” bilinçlenmesine yönelik eğitim çalışması konularını içeren materyalleri kitaplaştırdı. Gözaltı ve cezaevi süreçlerinde kişilerin temel haklarının hukuk terminolojisiyle teferruatlarıyla anlatıldığı “O’lağan Şüpheliler”, Türkiye’de hak ve özgürlük talep eden herkesin potansiyel “şüpheli” olması gerçekliğinden hareketle temin etmesi gereken bir başucu kitabı.

Adalet, eşitlik, demokrasi, hak ve özgürlük istiyorsan, yani kısacası muhalifsen o halde şüphelisin bu ülkede. Şüpheli olmanın bedeli de gözaltı, dayak, işkence, taciz, tutsaklık, işsizlik diye uzayıp gidiyor. Işte bu noktada bunların reva görüldüğü kişilerin haklarını, hukuklarını iyi bilmesi daha bir elzem oluyor. Ve bunun için de ÇHD Ankara Şubesi, her an potansiyel yakalanma riski bulunanlara ilişkin “O’lağan Şüpheliler / Yakalanma Sırası Size Geldiğinde” adıyla bir kitap yayımladı.

ÇHD Ankara Şubesi’nin geçmişte talep edenlere sunduğu eğitim konularından oluşan kitap, gözaltına alınma evresinden cezaevine kadar geçen süre içinde kişilerin bilinçlenmesi, bilgi sahibi olmasına dönük genel ve detaylı anlatımları içeriyor. Kitapta yer alanlar ceza hukuku alanında çalışan avukatların yer aldığı bir ekip tarafından hazırlandı.

“İInsan haklarını öğretmek için mücadele eden ve öğrendiklerini savunmaktan çekinmeyen herkese” ithaf edilen kitap, “Yakalama, Gözaltı, Diğer Soruşturma İşlemleri, Arama ve Elkoyma, Gözaltının Sonlanması, Cezaevine Giriş, Kahabatler ve İdari Yaptırım Türleri, Kanuna Aykırı Işlemler Nedeniyle Tazminat Talebi ile 2911 Sayılı Yasa ve İhlallerin Bir ‘Dilekçe’ ile Tarifi” olmak üzere 9 bölümden oluşuyor. Kitabın sunuş kısmında çalışma şu şekilde özetleniyor: “ÇHD’li avukatların bu çalışması, on yıllar boyunca on binlerce müvekkilinin, sık sık da kendilerinin maruz kaldıkları hak ihlallerini karşılaştırmalı özetinden damıtılmış hikayeler toplamı aslında…”

NELER İŞKENCE?

Kitapta gözaltına alınan kişilere uygulanacak muamele, kimlere kelepçe takılamayacağı, kimlik taşımamanın cezası, gözaltındayken kişinin hakları, nasıl itiraz edileceği, ifade işlemleri, arama ve el koyma işlemleri, gözaltına alınan çocuklar için yasal düzenlemeler, avukat hakkına varana kadar bir dizi uygulamaya dönük aydınlatıcı açıklamalar yer alıyor. Ayrıca gözaltına alınan kişilere “vurmak, itmek, tükürmek, hakaret etmek, üstüne su dökmek, saçını çekmek, tehdit etmek, cinsel veya sosyal açıdan taciz etmek, gerekmediği halde sürekli dokunmak, belli bir pozisyonda durmaya zorlamak, tuvalete çıkarmamak, ayakta bekletmek, uyutmamak, su/yemek vermemek, yüksek ışığa ve sese maruz bırakmak, çok sıcak, çok soğuk mekanda durmaya zorlamak ve soğuktan korunmamak için gerekli eşyayı temin etmemek” işkence olarak tanımlanıyor.

Arama ve el koyma işlemleri sırasında kişilerin takip edemeyeceği durumlarda ise herhangi bir belgeye imza atılmaması gerektiğine de yer verilen kitapta, gözaltı sürecinin ardından eğer tutuklanmışsanız cezaevine girişte bilmeniz gerekenler de anlatılıyor. Kitabın son bölümünde ise 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na ilişkin bilgilendirmeler de yer alıyor.

ÜLKENİN 'OLAĞAN ŞÜPHELİLERİ'

Kitabın yayımlanması çalışmasında yer alan ÇHD'li Avukat Fatma Karlikçioğlu, özerk üniversite talebini dile getiren öğrenciler, demokratik taleplerini dile getiren Kürtler, sosyal ve ekonomik hakları için mücadele eden sendika üyeleri, güvencesiz çalışmak zorunda bırakılan işçiler, maruz kaldığı işkenceye sessiz kalmak istemeyen poliszedeler, şiddet mağduru bir kadın ya da cezaevlerinde tecride mahkum edilmek istenen mahpusların bu ülkenin “olağan” şüphelisi olduğuna dikkat çekti.

Karlikçioğlu, “Devlet, bilhassa düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilebilecek eylemler açısından, vatandaşların politik kimlikleri ve dile getirdikleri meşru taleplerinden ötürü en ufak bir muhalif görüşü dahi baskılamaya çalıştıkça, ‘tutuklama terörü’nün paranoya olmaktan çıktığı rahatlıkla söylenebilir. Çalışmaya başlarken herhangi bir korku unsuru yaratmayı değil, bu kimselerin karşılaşılması muhtemel zorluklar, engeller ve hak gaspları ile hukuken mücadele etmeleri konusunda -bilgi vermekten ziyade- bir tutum oluşturmalarını yahut tutumlarını değiştirmelerini sağlamayı amaçladık” dedi.

ANLATIMIN ÖTESİNDE KALICILAŞTIRMAK İÇİN

Eğitim çalışmasının duyurulmasının ardından çok sayıda kurum ve kişiden talep aldıklarını kaydeden Karlikçioğlu, şunları ifade etti: “Şubelerimiz aracılığıyla farklı illerdeki sendikalara, öğrenci derneklerine, siyasal yapılara, meslek odalarına ulaştık. Her talebi karşılamaya özen göstersek de herkese ulaşılamayacağı düşüncesi ve talepçilerin eğitim sonrası ‘peki biz bunları nasıl aklımızda tutacağız!’ serzenişinden yola çıkarak el kitabı hazırlamaya karar verdik. Kitap, kolluk ile karşılaşma anından başlayıp, yakalama, gözaltı, ifade alma, kişinin üst araması, ev veya işyeri araması, eşyalara el konulması, iletişimin denetlenmesi, savcı ve hakim huzuruna çıkarılma, tutuklanma ve cezaevine giriş süreçlerinin tamamını içeriyor.”

16 Haziran’da Epos Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini alan kitapta dilekçe ve tutanak örneklerine de yer veriliyor. Ayrıca konu anlatımlarının desteklendiği Sait Munzur’un çizimlerinden oluşan karikatürlerin de yer aldığı kitabı Fatma Karlikçioğlu ve Rafet Özen yayıma hazırladı. Bir gün yakalanabilme ihtimaline karşı ön hazırlığa sahip olmak isteyenlerin ise “O’lağan Şüpheliler”i temin etmesinde fayda var. (anf)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y