Özel Yetkili Mahkemeler İçin Değişiklik Baskısı AİHM!

AKP kurmayları ile Gülen Cemaati arasındaki iplerin gerilmesine neden olan özel yetkili mahkemelerin yetkilerin yeniden düzenlenmesi başlatılan çalışmanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) korkusu ile gündeme geldiği ortaya çıktı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, özel yetkililerle ilgili düzenlemeye gitme gerekçelerini, “Bu mahkemelerdeki davalar AİHM’den dönerse zor duruma düşeriz” diye açıkladı. 
Her tür keyfiliğin hüküm sürdüğü Özel Yetkili Mahkeme sisteminin uygulamalarıyla yarattığı kaos ve halkın çektiklerini önemsemeyen hükümet, sadece "dışarıdan" gelecek tepkinin zorlayıcılığından çekiniyor. "Dışarıdan" Bakıldığında tam bir Nazi devleti görünümünde olan devlet uygulamalarını oluşan halk tepkisini hiçe sayarak devam ettiren iktidarın korkusu, işleyen bir hukuk sisteminde suçlu olşularının kanıtlanması olarak görüyor.

Cemaat ile hükümet arasındaki özel yetkili mahkemelerin yeniden düzenlenmesine ilişkin tartışma Adalet Bakanı Ergin ile BBP Genel Başkanı Mustafa Destici arasındaki görüşmede de gündeme geldi. Hürriyet’ten Turan Yılmaz’ın haberine göre; Ergin, Destici ile görüşmesinde, AİHM’de şu anda Türkiye’nin ihlalle suçlandığı 2 bin 404 dosyanın bulunduğunu anımsatarak şöyle dedi:

Bu da uluslararası arenada insan hakları uygulamaları açısından Türkiye’yi zor duruma düşürüyor. Hem bunların önüne geçmek hem de AB müktesebatını yerine getirmek adına bir takım düzenlemeler yapılması gerekir. Çünkü, buralardaki davalar AİHM’den dönerse Türkiye daha da zor duruma düşer. Onun için bu davalar AİHM’den dönmeyecek şekilde düzenleme hazırlığı içindeyiz.

Bakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin kaldırılmasından çok sadece terör suçlarına bakan ihtisas mahkemeleri haline getirilmesi formülleri üzerinde çalışılıyor. Formüller arasında mahkemelerin yetkilerinin kısıtlanması ve üst düzey kamu görevlilerinin yargılanması konusunda bakanlıktan izin alınması da yer alıyor.(gazetecileronline.com)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y