Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma Mitingi!

700’ü aşkın öğrencinin “Parasız eğitim istemek”, “Puşi takmak”, “Pankart açmak”, “Newroz’a katılmak” gibi demokratik taleplerden dolayı tutuklu olmasına tepkiler sürüyor.

Tutuklu öğrencilerin durumuna dikkat çekmek için Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Gençlik Meclisi ve Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi (TÖDİ) üyeleri, Kadıköy Meydanı’nda “Tutuklu öğrencilere özgürlük” mitingi yaptı.

Tepe Natulius’un önünde toplanan yüzlerce öğrenci, öğretim görevlisi ve siyasi parti üyesi buradan Kadıköy İskele Meydanına yürüyerek öğrencilerin tutuklanmasını protesto etti. Tutuklu öğrencilerin serbest bırakılmasını isteyen yüzlerce kişi “Tutuklu öğrencilere özgürlük” pankartı arkasında “tutuklu öğrenciler serbest bırakılsın”, “parasız bilimsel anadilde eğitim” sloganları attı. Yapılan mitinge BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de katıldı.

ORTAÖĞRENİM ÇAĞINDAKİ BİN 500 ÖĞRENCİ TUTUKLU

İskele Meydanında yapılan basın açıklamasını “Devrimci Karargah operasyonuyla” tutuklanan ve geçtiğimiz ay tahliye edilen Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Şeyma Özcan yaptı.Türkiye’de 700’ü aşkın tutuklu öğrencinin bulunduğuna dikkat çeken Özcan, son olarak buna tıp öğrencilerinin de eklendiğini belirti. Üniversite öğrencileriyle birlikte lise öğrencilerinin de tutuklu olduğunu belirten Özcan, “Adalet Bakanlığı verilerine göre 1500 ortaöğrenim çağındaki öğrenci cezaevinde. Bu kardeşlerimizin nasıl hapsedildiğini Pozantı’da gördük” dedi.

‘AKP’LİLER GELİP GÖRSÜN’

Özcan konuşmasına şöyle devam etti: “Boyundaki poşu, evdeki ders notları, kitaplar, su faturaları, devlet tarafından katledilen öğrencileri anmak, basın açıklamasına katılmak suç olarak kabul ediliyor. AKP’li bakanlar ‘tecavüzden, cinayetten hapis yatıyorlar’ diyorlar. Arkadaşlarımızın hiçbiri bu suçlardan cezaevinde yatmıyor. Hepsi Kürt olduğu için, devrimci, muhalif olduğu için cezaevinde bulunuyor. Biz iddianameleri açmaya hazırız. AKP’li bakanları da mahkeme salonlarına bekleriz, gelsinler, rezil hukuk düzenini görsünler. Terörle mücadele kanunuzu da özel yetkili mahkemelerinizi de başınıza çalacağız. Ya biz arkadaşlarımızı dışarı çıkaracağız. Ya da bütün bir halkı içeri alacaksınız. Bu sömürü düzenini, bu baskı rejimini yıkacağız. Bize gücünüz yetmeyecek işte meydan.” Miting, Selahattin Demirtaş'ın konuşmasıyla sürüyor. (evrensel)
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y