AKP ve Cemaat Van Depremi Acılarını Paraya Çevirdi!

Gazetecileronline.com'un özel haberine göre Van depreminin acıları para oldu AKP'lilerce yağmalandı. Van depreminin acılarına karşı sadece geçiştirme oyunları düzenleyen ve Van depremiyle ilgili her tür haberi sansürletmeye çalışan AKP Van'ın acılarını yağmalatma alanı yaptı. Fethullah cemaatinin Van'a şhow amaçlı çıkartma yapıp sanatçılarla gösteri sunarak topladığı üç beş eşyayla Van depremi acılarını istismar etmesi daha hala hafızalardayken aynı cemaatin Van depreminin acılarını tatlı paraya çevirdiği gözlendi. İnsani acılara duyarsız va sadece yağma peşinde koşanlar bir kez daha acımasızlıkları ve buna karşı oluşacak her tepkiye duyarsızlıklarıyla ortalıkta duruyorlar. Van depremi ve ardından gelişen ihale süreci bir suç soruşturması konusu olarak bir yere kaydedilmeli. 
 

Hükümetin çadır ulaştırmakta bile zorlandığı, onbinlerce kişiyi hava sıcaklığının -20 dereceye kadar düşen kış soğuğunda yazlık çadırlarda geçirmek zorunda bıraktığı Van depremi nedeniyle yaptığı afet konutlarının ihalelerini AKP’li, AKP’ye yakın işadamı derneklerine, cemaat ya da tarikatlara üye işadamlarının şirketlerine dağıttığı ortaya çıktı.

Depremde evleri yıkılan vatandaşlara dağıtılmak üzere yapılan kalıcı konutların inşaatını Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı gerçekleştirdi. TOKİ, ihaleleri, 22 Ekim 2011’de yaşanan depremin üstünden bir aya yakın bir süre geçtikten sonra ancak 14 Kasım’dan itibaren yapmaya başlayabildi.

YÜZDE 72’SİNİ KAPTILAR

Kamu İhale Kurumu (KİK) bilgilerine göre; TOKİ’nin geçtiğimiz Nisan ayına kadar düzenlediği kalıcı konut, altyapı, çevre düzenlemesi, cami, okul ihalelerinin sayısı 38.

İhalelerin tamamı, yasaya uygun bir biçimde “pazarlık” yöntemiyle belli sayıda şirket davet edilerek yapıldı. Adında “afet konutu” ibaresi yer almayan ihaleler bile davetle gerçekleştirildi.

İhalelerin toplam tutarı 1 milyar 424 milyon lira. Bu ihalelerin 1 milyar 4 milyon liralık bölümü AKP’li, AKP’ye yakın işadamı derneklerinden Gülen Cemaati mensup işadamlarının bünyesinde toplayan Türkiye Sanayi ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) üyesi ya da tarikat ve cemaat mensubu işadamlarının şirketlere verildi. Bu şirketlerin aldığı pay yüzde 72’ye denk geliyor.

Bu şirketlerden ilişkilerine ilişkin bilgi edinilemeyen şirketlerin arasında da iktidara yakın şirketler olabileceği dikkate alınırsa söz konusu şirketlerin aldığı payın çok daha yüksek olduğu vurgulanıyor.

ASLAN PAYI AKP MİLLETVEKİLİ ADAYININ

İhalelerden aslan payını, AKP’nin bölgedeki işadamları aldı. Gülen Cemaati’ne yakın Bitlis Genç İşadamları Derneği’nin (BİGİAD) Başkanlığını yapan ve geçen seçimlerden AKP’den Bitlis milletvekili adayı olan Mehmet Zeki Peker’in şirketi Pekhan İnşaat aldı. Peker, ihaleye ağabeyi Hüsamettin Peker’in şahıs şirketi ve yakınlarına ait Pekintaş şirketlerine ihalenin tutarı tam 92 milyon 250 bin lira.

BAŞBAKAN’LA BİRLİKTE BİR KALKTI PİR KALKTI

İkinci en büyük payı ise Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu ve yakınlarının şirketleri aldı. Kuzu ve yakınlarının sahip olduğu, AKP’nin iktidara gelmesinden önce adı sanı duyulmamış şirketlerden Dört K İnşaat Limited Şirketi’ne 41 milyon 450, Kuzu Toplu Konut Limited Şirketi’ne ise 44 milyon 915 bin liralık iki ayrı konut ihalesi verildi. İki şirkete verilen ihalelerin toplamı 86 milyon lirayı geçiyor.

Siirt’te okuduğu “Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız” şiiri nedeniyle ceza aldığı için seçilemeyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Meclis’e sokmak için 2003'te yapılan ara seçimde. Siirt'in caddelerine “Yiğit düştüğü yerden kalkar” diye pankartlar astıran, işyerlerini Erdoğan’ın ekibine seçim bürosu olarak kullandıran Kuzu’nun AKP döneminde aldığı ihalelerin miktarının en az 3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

İSMAİLAĞA’CI 3. SIRADA

Toplam açısından bakıldığında, üçüncü sırada ise İsmailağa Cemaati’nin önde gelen isimlerinden biri olduğu belirtilen Mehmet Çelik ve yakınlarının şirketleri yer alıyor. Çelik’in sahibi olduğu Tek-Çelik İç ve Dış Ticaret İnşaat Sanayi A. Ş.’ye 35 milyon 50, yakınlarının sahibi olduğu Ankara Beton Sanayi ve Ticaret A. Ş.’ye 38 milyon 500 bin liralık ihale verildi. İki şirketin aldığı ihalelerin toplamı 73 milyon 550 bin lira olurken, Ankara Beton’un, AKP’nin eski milletvekillerinden ve tanınmış isimlerinden biri olan Murat Mercan’ın çalıştığı eski şirketin sahiplerinin olduğu belirtiliyor.

AKP’LİYE 52 MİLYONLUK İŞ

Pay sıralamasında, Kayserili, sahibi bir MÜSİAD üyesiyle ortak olan Can İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne 52 milyon 415 bin liralık bir ihale verilirken, AKP Beşiktaş İlçe Yönetim Kurulu üyeliği yapan Mehmet Erdinç Varlıbaş ile Trabzonlu tanınmış işadamlarından Süleyman Varlıbaş’ın sahibi olduğu “Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi Turizm Yatırımları Ticaret ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi” 51 milyon 456 bin liralık bir pay aldı.

ESKİ MHP’Lİ YENİ İSLAMCI DA VAR

İhalelerden en büyük payı alanlardan biri de Elazığlı, MHP kökenli Çelik Ailesi’ne ait YSE Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. geliyor. Büyük Ankara Oteli’ne özelleştirmeden satın alıp yeniledikten sonra işletmesini, Gülen Cemaati’ne ve Başbakan’a yakınlığıyla bilinen Fettah Tamince’ye veren ailenin şirketinin aldığı ihalenin tutarı 50 milyon 970 bin lira. Şirketin ortaklarından Fadıl Çelik, İslamcı işadamlarının örgütlendiği MÜSİAD’ın üyelerinden biri.

ESRARENGİZ DANIŞMANIN YAKINLARI DA ÇIKTI

Bingöllü, AKP’li olduğu belirtilen Barulay Ailesi’ne ait Zek-San İnşaat Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi’ne verilen ihalenin tutarı 48 milyon 495 bin lira olurken, ardından YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi geliyor. Şirket, AKP’nin kurucularından, bugüne kadar hiç basına çıkmayan, gerçek adı yerine “Mücahit Arslan” adını kullanan, Erdoğan’ın makam arabasına binen ender kişilerden biri olan özel danışmanı Ali İhsan Arslan ile babası AKP Diyarbakır eski Milletvekili Mücahit İhsan Arslan’ın akrabalarının şirketi. Cüneyt ve Hüseyin Arslan’a ait şirketin aldığı ihalenin tutarı 48 milyon 100 bin lira.

ESKİ MİLLETVEKİLİNİN ŞİRKETİ

Sıralamada, AKP 22. Dönemi Kayseri Milletvekili Niyazi Özcan’ın şirketi de yer alıyor. Özcan’ın ortağı olduğu Öz-Kar İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., 47 milyon 550 bin liralık bir ihale verilirken, gurbetçilerden yüksek kâr payı vaadiyle para toplamasıyla tanınan ve o dönem “yeşil sermaye” diye adlandırılan şirketlerin öncüsü sayılan Kombassan Holding’e ait Komyapı, 44 milyon 915 bin liralık bir pay aldı.

DİĞERLERİ

MÜSİAD üyesi, Muşlu işadamı Metin İlci’nin sahip olduğu İlsan İnşaat Şirketi’ne 42 milyon 230 bin liralık bir ihale verilirken, ihale alan, iktidara yakın diğer şirketler şöyle:

Uzunlar İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi: MÜSİAD ve TUSKON üyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik eski Daire Başkanı İrfan Uzun’un yakınlarının şirketi. Kamuoyunda “çantacı” diye bilinen; ihalelere giren, aldığı ihaleleri başka şirketlere komisyon karşılığı devrederek, hiçbir iş yapmadan para kazanan yüklenicilerden biri.

Biat İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.: İslamcı camianın en tanınmış şirketlerinden biri. Şirket camianın önde gelen işadamlarından Şerif Enis’in şirketi. Şirket, MÜSİAD ve ASKON üyesi.

Siyah Kalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: Şirket, Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığının ardından reklamcılıktan inşaat sektörüne geçen, bu dönemde atak yapan bir şirket. Şirketin sahibi Cengiz Özdemir, AKP döneminin ilk TRT Genel Müdürü olan Şenol Demiröz’ün eski ortağı. Özdemir’in İBB’de Erdoğan’ın danışmanlığını ve 1999 Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü yaptığı belirtiliyor. Doğan Holding’in cemaatle ve iktidarla ilişkilerini düzeltmek için Star TV’nin başına getirdiği Cengiz Özdemir’in de aynı kişi olduğu ifade ediliyor.

Seç Yapı İnşaat Enerji Turizm ve Ticaret Limited Şirketi: Şirket, hükümete yakın şirketlere dağıtıldığı iddia edilen, bu yüzden 2004 yılında kamuoyunda büyük tartışma yaratan EFİKAP (Eğitimin fiziksel altyapısının geliştirilmesi) kapsamındaki okul ihalelerinden (İMKB’den sağlanan kaynakla yapılan okullara ilişkin ihaleler) pay alanlardan biri. Şirketin sahibinin AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in arkadaşı olduğu belirtiliyor.

Ilgın İnşaat İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi: Başbakan’ın danışmanı Ali İhsan Arslan’ın yakınlarının şirketi olan YDA ile ile yakınlığı olan bir şirket.

Gestaş İnşaat Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi: TUSKON bünyesindeki derneklerden Ankara’daki HÜRSİAD’ın eski başkanı Aydın Ateş’in sahibi olduğu şirket.

Seha İnşaat Mühendislik Madencilik Tur. San. ve Tic. A.Ş.: Bir dönem yurtdışında gurbetçilerden yüksek kar payı vaadiyle para toplayan ve “yeşil sermaye” olarak bilinen şirketlerden Konya’daki İttifak Holding’in ana şirketi

Ali Acar İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi: TUSKON üyesi Giresunlu bir şirket.

Begüm Yapı Turizm Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi: TUSKON Bursa Genç İşadamları Derneği (BUGİAD) üyesi.

Baş Yapı İnşaat Taahhüt ve Turizm Sanayi Dış Ticaret Limited Şirketi: MÜSİAD üyesi.

Amiroğlu İnşaat Anonim Şirketi: TUSKON Denizli İşadamları Derneği üyesi.

Akhaş İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: EFİKAP ihalelerinden pay alan şirketlerden biri.
 
İhaleleri alan şirketlere, ihalerin adlarına ve tutarlarına ilişkin liste:

PEKİNTAŞ + H.PEKER + PEKHAN
Bostaniçi 2. Etap 800 Kalıcı Konut
ve GYA, 1 32 Derslikli İlköğretim Okulu,
1 32 Derslikli Lise, 1 Cami ve 1
TM ile AÇD İnşaatı 92.250.000

CAN İNŞAAT SAN.VE Tİ C.A.Ş.
Erciş 3. Etap 480 Kalıcı Konut ve GYA,
1'er 32 Derslikli İlköğretim Okulu, 32
Derslikli Lise, Cami, TM ile AÇD İnşaatı 52.415.000

VARYAP VARLIBAŞLAR YAPI SANAYİ TURİZM
YATIRIMLARI TİCARET VE ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş.
Erciş 4. Etap 528 Konut, 1 32 Derslikli
İlköğretim Okulu, 1 Cami ile AÇD İnşaatı 51.456.000

YSE YAPI SANAYİ VE T İCARET A.Ş.
Kevenli 480 Kalıcı Konut ve GYA, 1 32 Derslikli
İlköğretim Okulu, 1 Cami, AÇD İnşaatı 50.970.000

YP İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ
Edremit 12. Etap 494 Konut, 3 Cami, 1 32
Derslikli İlköğretim Okulu, 1 32 Derslikli Lise,
2 Büfe ile AÇD İnşaatı İşleri 49.844.000

ZEK-SAN İNŞAAT TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ
Erciş 2. Etap 528 Kalıcı Konut ve GYA ile AÇD İnşaatı 48.495.000

YDA İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Edremit 6.Etap 624 Kalıcı Konut ile AÇD İnşaatı 48.100.000

SEÇ YAPI İNŞAAT ENER Jİ TURİZM VE TİC .LTD.ŞTİ.
Karpuzalan I. Etap 528 Kalıcı Konut, 32
Derslikli Lise, 32 Derslikli İlköğretim Okulu,
1 Cami, 1 TM ile AÇD İnşaatı 47.600.000

ÖZ-KAR İNŞAAT TİC.VE SAN.A.Ş.
Karpuzalan II. Etap 512 Kalıcı Konut,
32 Derslikli İlköğretim Okulu, Cami, 2 TM ile AÇD,
1978 GYA'nın Altyapı ve Yol İnşaatları 47.550.000

KUZU TOPLU KONUT İNŞ. LTD. ŞTİ.
Edremit 8.Etap 174 Kalıcı Konut,
32 Derslikli Lise, 9.Etap 302 Kalıcı Konut,
32 Derslikli İlköğretim Okulu, 1 T-16 Tipi
Cami,1 Büfe ile AÇD İnşaatı 47.100.000

KOMYAPI HAZIRBETON PREFABRİK İNŞ.
TAAH. SAN. TİC. A.Ş.
Edremit 1. Etap 574 Kalıcı Konut ile AÇD İnşaatı 44.915.000

İLSAN İNŞAAT TARIM TUR.
PET. OTO. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Kalecik 2. Etap 424 Konut, 32 Derslikli İlköğretim
Okulu, 750 Kişilik Cami, 2 Büfe ile AÇD,
1614 GYA ile Altyapı ve Yol İnşaatları 42.230.000

GÖKÇENAY İNŞAAT TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ.
Edremit Genel Altyapı İnşaatı 41.900.000

DÖRT K İNŞAAT LİMİTE D ŞİRKETİ
Erciş 12. Etap 384 Konut, 32
Derslikli Lise, 2500 Kişilik Cami, 1 T-16 Cami,
TM ile AÇD İnşaatı 41.450.000

MERKEZ YAPI İNŞ.TAAH. ENERJİ
VE GIDA SAN.TİC. A.Ş.
Kalecik 5. Etap 528 Konut ile AÇD İnşaatı 39.270.000

MUSTAFA EKŞİ + YÖRÜK YAPI
Edremit 13. Etap 468 Kalıcı Konut ile AÇD İnşaatı 38.900.000
UZUNLAR İNŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş.
Kalecik 1. Etap 494 Konut, 750 Kişilik Cami,
2 Büfe ile AÇD İnşaatı 38.750.000
ANKARA BETON SANAYİ VE TİC. A.Ş.
Kalecik 4. Etap 384 Ad. Kalıcı Konut,
1 Ad. 32 Ders. Lise, 1 Ad. 32 Ders. İ.Ö.O,
1 Ad. T-16 Cami, 1 Ad. Büfe ile AÇD,
458 GYA'nın Altyapı İnş. 38.500.000

DORUK PROJE İNŞ.TAAH. MAD. JEOTER. TURZ.
SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. + İNTAŞ TAAHHÜT
YAPI SAN. TİC. A.Ş.
Bardakçı 3580 Klik Yurt Binaları ile AÇD İnşaatı 35.850.000

ALİ ACAR İNŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
Erciş 9. Etap 416 Konut ve 32 Derslikli
Lise ile AÇD İnşaatı 35.384.000

TEK-ÇELİK İÇ VE DIŞ TİC. İNŞ. SAN. A.Ş.
Erciş 8. Etap 464 Konut ile AÇD İnşaatı 35.050.000

AKAY İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ
Edremit 10. Etap 452 Kalıcı Konut ile AÇD İnşaatı 34.457.000

SİYAH KALEM MÜHENDİSLİK İNŞAAT
SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
Dağönü 75'şer Köyevi ve Ahır, 1'er Köy Konağı,
Cami, Özkaynak 50'şer Köyevi ve Ahır, 1'er Köy
Konağı, Cami, Topaktaş 100'er Köyevi ve Ahır,
1'er Köy Konağı, Cami, ile AÇD İnşaatı 33.980.000

GESTAŞ İNŞAAT TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
Erciş 7. Etap 368 Konut, 32 Derslikli İlköğretim
Okulu ile AÇD 32.556.000

BEGÜM YAPI TURİZM TARIM VE HAYVANCILIK
TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ
Edremit 4. Etap 404 Kalıcı Konut,
2 Büfe ile AÇD İnşaatı 32.300.000

LİVANEL TURİZM İNŞAA T SANAYİ VE
TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
Edremit 7.Etap 416 Kalıcı Konut ile AÇD İnşaatı 29.860.000

BİAT İNŞAAT SANAYİ V E TİCARET A.Ş. +
ÖZYURT MADENCİLİK İN ŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş.
Erciş 11. Etap 352 Konut,1 TM ile AÇD,
590 GYA ile Altyapı ve Yol İnşaatları 28.680.000

FUAT ÇELİK İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ
Erciş 10. Etap 320 Konut, 32 Derslikli
İlköğretim Okulu ile AÇD İnşaatı 28.450.000

ILGIN İNŞAAT İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş.
Erciş 6. Etap 352 Konut,1 TM ile AÇD,
242 GYA'nın Altyapı ve Yol İnşaatları 27.403.000

AKSEL CAN İNŞAAT TİC. LTD. ŞTİ.
Kalecik 3. Etap 348 Konut, 1 Büfe ile
AÇD 26.700.000

BAŞ YAPI İNŞAAT TAAHHÜT VE TURİZM
SANAYİ DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
Edremit 3. Etap 352 Kalıcı Konut ile AÇD
İnşaatı 26.320.000

BE-MA İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD.Ş Tİ.
Edremit 5.Etap 310 Kalıcı Konut, 300 Kişilik Cami,
Büfe ile AÇD İnşaatı 26.250.000

SEHA İNŞAAT MÜHENDİSLİK MADEN. TUR.
SAN. VE TİC. A.Ş.
Erciş 5. Etap 320 Konut, TM ile AÇD,
156 GYA'nın Altyapı ve Yol İnşaatları 24.330.000

TUNA MÜHENDİSLİK MANDIRACILIK MADENCİLİK
SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
Kalecik 6. Etap 280 Konut ile AÇD, 784 GYA'nın
Altyapı ve Yol İnşaatları 23.200.000

ÖZORALLAR İNŞAAT SAN TİC. LTD.ŞTİ.
Edremit 2. Etap 312 Kalıcı Konut, Cami,
Büfe ile AÇD İnşaatı 23.050.000

METROPOL İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.
Edremit 2 32 Derslikli İlköğretim Okulu,
32 Derslikli Lise, Bir 750 Kişilik Cami, Bir 2500
Kişilik Cami ile AÇD İnşaatı 21.420.000

YORTAŞ YAPI TİC. SAN. LTD. ŞTİ. +
AMİROĞLU İNŞAAT A.Ş. ORTAK GİRİŞİMİ
Edremit 11. Etap 270 Konut ile AÇD 20.650.000

AKHAŞ İNŞAAT SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Melikşah 1430 Klik Yurt Binaları, Özalp 350 Kişilik
Yurt Binası ve Teknik Merkezi ile AÇD İnşaatı 16.500.000

Listede geçen kısaltmalar
AÇD: Altyapı ve çevre düzenlemesi
İÖO: İlköğretim okulu
TM: Ticaret merkezi
GYA: Geçici yaşam alanları
(gazetecileronline.com)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y