HDK Roboski Heyeti İzlenimleri!

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Nursel Aydoğan ile HDK Yürütme Kurulu üyeleri Prof. Fatma Gök, Kadir Akın, Bircan Yorulmaz, Garo Paylan, Mardin ve Muğla’dan gelen delegelerden oluşan heyetimizin çoğu çocuk ve genç 34 köylünün katledilmesinin 8. ayında 27-28 Ağustos’ta Şırnak’ın Roboski köyüne yaptığı dayanışma ziyaretinden sarsıcı izlenimlerle döndü.

1) Roboski köylüleri gençlerinin öldürülmesinin sorumlularının hala açığa çıkartılmamış olmasından ötürü kırgın ve öfkelidir. Sınır ötesine yönelik bir hava bombardımanı emrinin en yüksek komuta düzeyinden geleceği bilindiği halde hala Uludere Jandarma Alay Komutanı dışında hiçbir yetkilinin görevden alınmamış olmasını soruşturmanın üstünün örtüleceğinin bir işareti olarak görmektedirler.

2) Köylüler Başbakan Erdoğan’ın tazminatları almayı reddetmelerinden sonra kendilerine dönük suçlayıcı sözlerinden ötürü de özür talep etmekte ve oğullarının hesabının yargıda sorulmasını Başbakan’ın önlediğini düşünmektedirler.

3) Roboski halkı parlamentodaki partilerin kendilerini unuttuğunu ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu’ndaki incelemenin de savsaklandığı kanaatini paylaşmaktadırlar.

4) Aileler oğullarının öldürüldükleri yere yapmak istedikleri ziyaretlerin askeri ve mülki yetkililerce engellenmesinden ötürü de kırgın ve üzgündürler.

5) Roboski halkı insan hakları savunucularının, hukukçuların, duyarlı aydınların ve kanaat önderlerinin haklarının savunulmasında aktif rol oynamasını beklemekte ve bu taleplerinin bizim aracılığımızla duyurulmasını istemektedirler.

Halkların Demokratik Kongresi
Yürütme Kurulu

29 Ağustos 2012


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y