12 Eylül İşkencesine Devam Edilen Tahir Canan'a CHP Ziyareti!


CHP heyeti 12 Eylül'de 32 yıldır hapishanede tutulan 12 Eylül faşist darbesinin mağduru Tahir Canan'ı ziyaret etti. Ziyaretin ardından bir basın açıklaması yapıldı.

Bugün, 12 Eylül darbesinin üzerinden 32 yıl geçti. 32 yıldır darbe kurumları ve kuralları hayatımızın her alanın varlığını sürdürmektedir. Emperyalizmin “bizim çocuklar” dediği cuntacılar, kendi çocuklarını yetiştirdi. Demokrasi paketleri, yasal değişiklikler makyajın ötesine geçemedi. Hesaplaşma parolasıyla çıkılan yolda bile helalleşme noktasına gelindi. Çünkü 12 Eylül bir zihniyetti ve o zihniyet aktör ve figüranlarını değiştirerek yoluna devam etti.

Darbeci zihniyet, hapishanelerde kristalleşti. 12 Eylül’ün sembolü haline gelen hapishaneler işlevini hiç yitirmedi. Metris, Mamak ve Diyarbakır zindanları bu kristalleşmenin en acı hikâyelerini, yaşadı. Cuntacı başı Evren bile kendi hukukunun 32 yıl süreceğini, cunta mahkemelerinin kararıyla birinin 31 yıl boyunca hapishanede kalacağını tahmin edemezdi.

Tahir Canan, darbe mahkemeleri tarafından verilen kararlar yüzünden 31 yıldır hapishanede kalmaktadır. 4 çocuğu babasız büyüyen Canan'ın haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaevinde kalması kabul edilemez. Tahir Canan’ın hapishanede kalması demek, 70 milyon nüfusuyla Türkiye’nin darbe hukukuna itaat etmesi demektir. Bizler darbe hukukuna itaat etmiyoruz. Onun için bugün, burada, Bandırma cezaevindeyiz. Tahir Canan’ı ziyaret ettik.

Tahir Canan, 3. Yargı paketi çerçevesinde tahliye edilen Ünal Osmanoğlu’nun 2 ay önce kendisinin de kaldığı Bandırma Cezaevinden elinin kolunu sallayarak çıktığını ve bunun da adaletsizliği gösterdiğini belirtmiştir. Tahir Canan kendisinin uğradığı haksız ve hukuksuz uygulamaları anlatarak konuyla ilgili tarafımıza bir dosya sunmuştur.

12 Eylül mahkemelerince verilmiş cezaları çeken Hasan Gülbahar, Halil Gündoğdu, Muzaffer Öztürk, Osman Evcan, Tuncay Kurtbaş, Hasan Erdemli, Cemil Erdem ve Tahir Canan’ın durumu 12 Eylül hukukunu AKP tarafından sürdürüldüğünü göstermektedir. Tahir Cananlar hapishanede kaldığı sürece darbeyle hesaplaşma değil, helalleşme olur. Bizler ise, AKP’nin hesaplaşmayı unutup, helalleşmeye başladığı 12 Eylül darbecilerine ve zihniyetime karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

Umut Akdoğan  Gül Çiftçi           Emre Doğan                      Veli Ağbaba

PM Üyesi          PM Üyesi   Gençlik Kolları Genel Başkanı   Malatya Milletvekili


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y