Ahmet Metin: Günde 5 Liraya Çocuk İşçiyi Sevinçle Karşılayan Faşizm!

Pusula
Ahmet Metin
KızılDayanısma

"'Beyaz altın' hasadı başladı, işçiler sevinçli, çiftçiler fiyat bekliyor" başlığı atılarak pamuk üretimi ve toplanmasıyla ilgili Cemaat medyasında sevinç dolu bir haber yapıldı. Vicdansızlığı sistemin asli unsurları ve borazanları basın sektörünün nasıl içselleştirdiğinin haberi.

"Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kilosu 40 kuruşa toplanan pamuk, işçileri sevindiriyor." denen haberde hiç de sevinçli bir durum olmadığı görülüyor. Çocuk işçiler günde 20-30 kilo arasında pamuk topluyor denen haber çocukların pamuk toplamaktan ne kadar sevinçli olduğunu aktarıp kazandıkları parayla okul masraflarını çıkardığı müjdesini de veriyor. Elbette çocuk işçi bu ülkede yasak. Yasak sadece göstermelik, her yer çocuk işçi kaynıyor ve sürekli çocuk işçileri arttıracak yeni yöntemler devreye sokuluyor. Bu ülkede çocuk işçi kullanmak vazgeçilemeyen bir durum halinde devam ediyor. Sabahtan akşama günde en az 12 saat çalışan çocuklar eğer günde 5 TL yevmiye kazanırsa şanslı sayılıyor. "Çocuk işçiler, elde ettikleri gelir ile hem okul masraflarını çıkarıyor hem de aile bütçesine katkıda bulunuyor." denen haberde çocukların günde 5 TL yevmiye kazanabilmesinin şanslı oluşuna yorulduğu bu paraya muhtaç kalan ailelerin yoksulluğunun diz boyu olduğu anlatılmıyor. "Pamuk işçisi Meryem Dinler, “Ailece günde 150-200 kilo topluyoruz. Pamuk şurtları elimize batıyor. Kan oluyor. Yani hiç güzel değil pamuk toplamak.” diyor ve pamuk toplamanın ne kadar zahmetli ve zor bir iş olduğunu anlatıyor. Aynı anne sadece kendisinin değil çocuğunun da pamuk tarlasında ellerinin kan içinde kalmasına boyun eğmek zorunda kalıyor.

Ülkenin her yerine, her kaynağına, her olanağına konmaya hazır yağmacı bir çete palazlandıkça daha vahşi yöntemlere başvuruyor. Bu vahşet sisteminin sürdürülemezliği ve tıkanmışlığı karşısında artık sinirleri bozulup herkese hakaretler eden Başbakan ve takipçileri yeni vahşet yöntemlerini uygulamaya çalışıyor. Tarımda, sanayide her alanda daha çok boynu bükük köleleştirilmiş emek istiyorlar. Yaptıkları her uygulama daha çok yağma ve talana yönelik. Çocuk işçileri daha da yaygınlaştırmak için 4+4+4 eğitim sistemiyle yeni dayatmalara gidiyorlar. Yoksulluğun pençesinde kıvranan geniş kesimlere 4. sınıftan sonra çocuğunu da çalışmaya yolla bunun kapısını açtık deniyor. Derinleşen ve kronikleşen bir yoksulluk içinde kalan geniş kesimlere boyun eğ ve hayatta kal yoksa sana zulmün en katmerlisini uygularım tehditleri yöneltiliyor.

Cesaretle, vahşet sistemine karşı çıkan insanlar bu sistemin alternatifini üretiyor. Bir avuç insanın AKP eliyle darbe yapanların her uygulamasına karşı çıkışları tek bir AKP seçeneğine sığınmış sistemin karşısına alternatif sistem karşıtı seçenek olarak çıkıyor. Yapılan her eylem toplumun hafızasına sistem karşısında çaresiz değiliz düşüncesini yerleştiriyor.

Faşizmin 2000'lerin başındaki tıkanıklığını aşmak için piyasaya sürdüğü AKP oyuncağı yıpranışda son dönemecine giriyor. Faşist devlet kendi uygulamalarıyla köşeye sıkışıp tek seçeneğe mahkum oldu. AKP eliyle darbe yapanların sistem içi farklı seçenekleri ortadan kaldırma gayretleri sistemi kendi içinde seçeneksiz bıraktı. Sisteme karşı seçenek ise her geçen gün tüm baskılara ve vahşete rağmen daha güçlü ve daha diri. Faşizme karşı direniş çağrılarına katılan ve devletin her saldırgan uygulamasına direnenler çoğalıyor.

Tartışılması gereken yeni bir durum gündeme daha çok gelecek. AKP eliyle darbe yapanlar şu veya bu biçimde gidecekler, bu görünüyor. Yerine gelecek olan da ne CHP ne MHP gibi sistemin oyuncakları ne de 25 askerin ölümü üzerine valinin sunduğu hediyeleri alan darbeci gelenekli asker olmayacak. Yeni bir parti kurma nabzı yoklayanlardan, sisteme yeni can simitleri üretmeye çalışanlara kadar faşizmin her arayışı hüsranla sonuçlanıyor. Tartışılması gereken faşizmin uygulamalarına destek olan kurum ve kişilerin tespit edilmesi ve onlara yönelik saldırganlıklarını önleyecek önlemler alınması. Toplumsal bir kırılma noktası yakın dönemin konusu. Bu kırılma dönemine hazırlanmak için adımlar bugüne kadar yapılan direnişler üzerine inşa edilecek. Bir yanda her tür bedeli ödemeye hazırız diyen Kürt hareketi diğer yanda güç toplama çalışan sosyalistler. Şu an darbecilere karşı tek gerçek seçenek durumundalar.

Hazırlanmak lazım. AKP eliyle darbe yapanlara istedikleri gibi at oynatamayacakları engeller yaratmak ve onların yıkılışından sonra olacaklara hazırlanmak lazım. Bugünden yarına olmayacak belki, ancak bu sistem tıkanmanın eşiklerinde ve çıkışı da sadece karşı koyanların iktidarı almasıyla olacak.

Giderek daha çok vicdansızlaşıp aklını yitirenlere karşı koymak ve insanların, çocukların açlıklarıyla sevinç duyanlara bunu hesabını sormak için faşizme karşı her yerde direnişi yaratmanın yolları denenmeli.


Ahmet Metin: 25 Asker öldü Diye Devlet Geleneği Hediyeler Verildi!

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y