Ankara'da 4+4+4 Eğitim Saldırısına Dur Dendi!

Emek ve demokrasi güçleri, KESK'in çağrısıyla AKP Hükümeti'nin 4+4+4 eğitim sistemine karşı Ankara'da buluştu. 25 bin kişi, "4+4+4'e geçit vermeyeceğiz" dedi.

Ankara dışından gelenler Hipodrom'da toplanırken, Ankara'daki örgütler Ankara Garı önünde bir araya geldi. Mitinge KESK, DİSK, TMMOB, TTB ile aralarında ESP, ÖDP, Halkevleri, HDK, Halk Cephesi SDP, EMEP'in de olduğu çok sayıda örgüt katıldı. İşçi sendikalarından ise Hava-İş, Enerji-Sen ve Dev Sağlık-İş katılım gösterdi. Gençlik örgütlerinden ise LÖB, SGD, Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifi'nin de aralarında olduğu örgütler alanda yerini aldı.

Sıhhiye'ye doğru yapılan yürüyüşün en önünde Eğitim-Sen imzalı, "4+4+4'ün yarattığı tüm sorunlara karşı, geleceğimiz için, eşit, parasız, bilimsel, demokratik, anadilde, nitelikli eğitim istiyoruz" açıldı. Pankartın arkasında 4 gündür Türkiye'nin dört bir yanında yürüyüş yapan eğitim emekçileri yer aldı. 

img_5143.jpg
Yürüyüş sırasında sık sık, "Okuluna, ülkene, geleceğine sahip çık", "4+4+4'ü durduracağız", "Karanlığa teslim olmayacağız", "Çocuklarımız, okullarımız için yürüyoruz", "Zindanlar boşalsın, tutsaklara özgürlük" sloganları atıldı.

Tutuklu KESK üyelerinin fotoğraflarının taşındığı yürüyüşe, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen ile MYK üyeleri de katıldı. Hava-İş üyeleri "Grev haktır" pankartı taşıyor. Alevi örgütlerinden sadece PSAKD'nin sınırlı katılım göstermesi dikkat çekti.

Eğitim-Sen Kurtulan Şubesi, "Roboskî'yi unutma" dövizleri, Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi ise "Asimilasyon kurumu değil, özgür demokratik okulda anadilde eğitim" yazılı pankart taşıyor.

Eğitim-Sen Hatay Şubesi'nin arkasında Suriye'ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu'nun pankartı taşınıyor, sık sık "Katil ABD, işbirlikçi AKP" sloganları atıldı.

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ÖDP Eş Başkanları Bilge Seçkin Çetinkaya ve Alper Taş, BDP PM Üyesi Hüseyin Gevher, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy da katıldı.

img_5161.jpgİHMAL KURBANI ÇOCUKLAR ANILDI

Tüm kortejlerin alana girmesinden sonra öncelikle okullarda ihmal sonucu yaşamını yitiren çocuklar anıldı.

Ardından 4 4 4 yasası, halk meclisinde oylandı. Binlerce kişinin "hayır" dediği oylama sonucunun, noter makamı olarak işleyen Cumhurbaşkanı'na gönderileceği belirtildi.

Sıhhiye Meydanı, binlerce kişinin "Kız çocuklarının eve kapatılmasına, 5 yaşındaki çocukların okula gönderilmesine, öğretmenlerin sürgün edilmesine, paralı eğitime, çocukların can güvenliğinin tehdit edilmesine, eğitimin her kademesinin imam hatipleştirilmesine hayır" sloganıyla yankılandı.

Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, alandakilerin yanı sıra 68 tutuklu KESK'liyi selamladı. Yıldız, AKP Hükümeti'nin ülkeyi yasalarla baştan başa yeniden kurma niyetinde olduğunu belirtti, "O yüzden uluslararası egemen güçlerle birlikte Suriye ile sıcak savaş noktasına gelmiştir" dedi. Hükümetin Kürt ve Alevi düşmanlığı üzerinden toplumu savaşa hazırladığını söyleyen Yıldız, "Uluslararası işbirlikçilerle hazırladığı programlarla yeni dayatmalar getiriyor. 4 4 4 IMF, AB, Dünya Bankası'ndan besleniyor" diye konuştu.

Yıldız, toplumun bir yandan da kökten dinci bir biçimde yeniden şekillendirilmeye çalışıldığını ifade etti, "Biz siyasal iktidarın yapmaya çalıştığı tüm bu düzenlemelerin farkındayız" dedi.

"Sorunları çözmüyor. Örnek Kürt sorunu" diyen Yıldız, şöyle konuştu: "Seçilmişler dahil binlerce insan tutuklanıyor. Uludere'de insanlar katlediliyor. Kürtçe bir kültür dili değil diyerek inkar ediliyor. Bir diğer çözülemeyen sorun Alevi sorunu. Alevilerin kapılarına çarpı atılması noktasına gelindi." 

img_5251.jpg
'TEK FARK GİYSİLERİ'

Değişime ihtiyaç olduğunu ancak bu değişimin ezilenlerden, yoksullardan yana mı yoksa burjuvaziden mi yana olacağının önemli olduğunu söyleyen Yıldız, AKP iktidarının toplumun mücadele eden bütün kesimlerine karşı baskı kurduğunu söyledi. "Biz bu rejimi 12 Mart'tan, 12 Eylül'den, 28 Şubat'tan biliyoruz" diyen Yıldız, 12 Eylül'ün üzerinden 32 yıl geçmesine rağmen bugünün dünden farklı olmadığını belirtti. Yıldız, Başbakan Erdoğan ile Kenan Evren arasındaki tek farkın giysileri olduğunu kaydetti.

Sendikalar, toplumun örgütlü kesimlerinin de bu baskılardan nasibini olduğunu söyleyen Eğitim Sen Genel Başkanı, KESK'e yönelik baskıları hatırlattı, 68 KESK'linin sendikal faaliyetleri nedeniyle tutuklu olduğunu belirtti. Yıldız, tutuklu KESK'lilerin 4 Ekim'de duruşması olduğunu hatırlattı.

Yıldız, "Geri adım atmayacağız, AKP'ye teslim olmayacağız, AKP'ye boyun eğmeyeceğiz" dedi.

Eğitimdeki sorunlara dikkat çeken Eğitim Sen Genel Başkanı Yıldız, ırkçı, ezberci, gerici, cinsiyetçi, paralı bu eğitim sisteminin değişmesi gerektiğini kaydetti, "Ama bunlara baktığımızda bir tane bile adım olduğunu görmüyoruz" dedi.

Din dersleri hariç okullarda hiçbir hazırlık olmadığını söyleyen Yıldız, bu mitingi gövde gösterisi olsun diye yapmadıklarını söyledi. 17 Eylül'den itibaren kentlerimizde bu yasanın sorunlarına karşı birlikte mücadele edeceğiz" dedi.

Ünsal Yıldız, Milli Eğitim Bakanı ve Başbakan'a "Ne kadar uğraşsanız nafile. Güneşi balçıkla sıvayamazsınız. Okullar açıldığı 4+4+4 ile ilgili olarak kimlerin halka doğruları söylediği, kimlerin halkı kandırdığı ortaya çıkacaktır" diye seslendi.

Yıldız'ın konuşmasının ardından Başbakan'ın Eğitim Sen'i "vatan haini" diye suçladığı konuşması izlettirildi ve buna Nazım Hikmet'in Vatan Haini şiiri ile yanıt verildi.

Milli Eğitim Bakanı'nın 4+4+4'e karşı kampanyasının arkasında ideolojik gruplar olduğunu söylediği konuşması da binlerce kişi tarafından yuhalandı.

"KESK'li tutsaklar onurumuzdur" sloganı atıldı, tek tek isimleri okundu, dakikalarca alkışlandı.
img_5200.jpg 
'DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, "tekçi otoriter faşizan yönetime karşı direnmeye devam edeceğiz" dedi. AKP Hükümeti'nin pervasızca hukuksuzluk ve adaletsizliği hayata geçirdiğini söyleyen Özgen, KESK'in muhalif politikaları nedeniyle AKP Hükümeti'nin hedefinde olduğunu söyledi. Özgen, ekledi: "Sinmeyeceğiz."

Özgen, AKP'nin kendi geleceği için Ortadoğu'daki halklarla Türkiye halklarının karşı karşıya gelmesini istediğini belirterek, Türkiye ve Suriye halkları arasında bir sıkıntı olmadığını belirtti.

Kürt sorununa da değinen KESK Genel Başkanı, "Bu ülkenin halklarının çocukları kirli bir savaşta yaşamını yitiriyor. Bundan medet uman tek bir kesim var, o da geleceğini cumhurbaşkanlığında gören Başbakan Erdoğan'dır" dedi.

Eşit, özgür, bir arada yaşama iradesi olduklarını belirten Özgen, "Bu iradeyi inatla hayata geçireceğiz" dedi.
img_5021.jpg 
Mücadelelerinin AKP'yi korkuttuğunu dile getiren Lami Özgen, "Tüm muhalif kesimlere yaptığı gibi bize de siyasi operasyon yaparak önümüzü keseceğini zannediyor" dedi.

KESK Genel Başkanı, tutuklu arkadaşlarının mücadelede yanlarında olduğunu da söyledi. Özgen şöyle konuştu: "Biz söz verdik, asla ve asla onuru çiğnetmeyeceğiz ve onurumuza sahip çıkacağız. Hükümetin zulüm ve zorbalığına boyun eğmedik. Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağımıza söz vermiştik. AKP zulmüne karşı birleşik mücadeleye çağırıyorum. Kurtuluş yok, tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz. An azadi an azadi."

Lami Özgen, 4 Ekim'de Ankara'da görülecek KESK'lilerin davasına çağrı yaptı.

Özgen'in konuşmasından sonra Moğollar sahne aldı. Moğolların konseriyle miting sona erdi. (etha)

img_5269.jpg
(Fotoğraflar: sol.org.tr)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y