Ankara'da Alevi Ailenin Evine Silahlı Saldırı!

Ankara Altındağ'daki Battalgazi İlköğretim Okulu'nun imam hatibe dönüştürülmesine karşı çıkan Yılmaz ailesinin evi ve işyeri pompalı tüfekli saldırıya uğradı. Yılmaz ailesi, 4+4+4'e karşı çıktıkları ve Alevi oldukları için saldırıya uğradıklarını söyledi. Evi kurşunlanan Tülay Yılmaz, saldırıdan 12 saat önce 4+4+4'e karşı eylemde basın açıklamasını okumuştu ve eylemciler tehdit edilmişti
Saldırıyla ilgili Halkevleri bir basın açıklaması yayınladı:

AKP 4+4+4’ü zorla, baskıyla, silahla kabul ettirmek istiyor.
İzin vermeyeceğiz, durduracağız!


AKP iktidarı eğitim alanını yıkan 4+4+4’e velileri, öğretmenleri ve toplumu ikna edemiyor. Okulların açılmasına kısa bir süre kala hiçbir meşruiyeti kalmayan yasa ısrarla yürürlüğe sokulmaya çalışılıyor. İktidar ne yaparsa yapsın istediğini yapamıyor. Çünkü hayat tamamen yasayla düzenlenemez. Hayatın gerçeklerini yok sayan yasalar bu gerçeğin duvarına çarpar.

Böyle olunca yalan, karalama gibi yöntemler devreye giriyor. Ancak dün yaşadığımız olay sınırın aşıldığı göstermektedir. Ankara Altındağ'da Battalgazi İlköğretim Okulu'nun imam hatibe dönüştürülmesine karşı dilekçe toplayan veliler dün eylem yaptılar. Eylem öncesinde mahallenin 35 yıllık sakini ve okullarının dönüştürülmesine itiraz edenlere öncülük yapan Yılmaz ailesi İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından açıkça tehdit edilmiştir. Aynı şekilde okul müdürü hem Yılmaz ailesini hem de başka birçok veliyi eyleme katılamamaları konusunda “uyarmış”, katılırlarsa haklarında işlem yapılacağı, karakola çekilecekleri tehditlerini savurmuştur.

Eylem esnasında yakında toplanan 15 kişilik grup slogan atmış, eylemi provoke etmeye çalışmıştır.

Ardından aynı akşam Yılmaz ailesinin evi ve evinin altındaki işyeri silahlı saldırıya uğramıştır. Saldırı sonrası şans eseri ölen ya da yaralanan olmamış, maddi hasar meydana gelmiştir.

Açıktır ki saldırı münferit bir vaka değildir. Saldırının sorumlusu bizzat 4+4+4’ü faşist yöntemlerle yasalaştıran, yasaya karşı çıkanları karalayan, yalan söylemekten çekinmeyen AKP’dir. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer suçludur.

AKP açıklamalıdır; Milli Eğitim Müdürlerine, okul müdürlerine bu yasayı her türlü yöntemle uygulayın, tehdit edin, karalayın, rüşvet verin, saldırı ortamı hazırlayın diye talimat mı vermiştir. 4+4+4’e karşı çıkan herkes bu saldırının artık hedefi midir?

Kimse bizden susmamızı, sinmemizi beklemesin. Bu yasa gayrimeşrudur, bu yasaya karşı çıkmak, mücadele etmek en temel insanlık görevidir. Eğitim hakkına, geleceğine sahip çıkanlar saldırıya uğruyorsa bunun sorumlusu AKP’dir. Bizler bu olayın peşini bırakmayacağız. Sorumluların cezalandırılması için her türlü demokratik hakkımızı kullanacağız.

Baskı, tehdit, AKP terörü gibi yöntemlere boyun eğeceğimizi sananlar yanılıyorlar. Susmayacağız, 4+4+4’ü durduracağız.

Halkevleri Genel Sekreteri 
Nuri Günay

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y