Diyarbakır'da Barış: Yasak Yok Olay Yok!

Diyarbakır'da alanlara çıkan halk safını belirledi
Diyarbakır'da son bir yıldır hiçbir mitinge izin vermeyen, her barışçıl gösteriyi, mitingi, basın açıklamasını "terörle", "çatışmayla", "kargaşayla" değerlendiren Vali Mustafa Toprak'ı, İstasyon Meydanı'na çıkan onbinlerce kişi şaşırttı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı, birçok kentten zırhlı araç, TOMA ve Çevik Kuvvet getirilmesine rağmen, 1 Eylül Dünya Barış Günü düzenlenen miting, başladığı gibi coşkuyla ve olaysız bir şekilde sona erdi.

Meydana çıkan onbinler hepbir ağızdan özgürlük ve barışı haykırırken, sık sık "PKK halktır, halk burada", "Öcalan'a özgürlük", "Barışın mimarı İmralı'da" sloganları yükseldi.

Diyarbakır'da başta sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, dernekler tarafından organize edilen ve hazırlığı bir haftadan bu yana devam eden 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi İstasyon Meydanı'nda onbinlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

Son bir yıldır özellikle BDP'nin içinde olduğu hiçbir tertip komitesinin talep ettiği mitinge izin vermeyen ve her türlü yasal-demokratik miting ve yürüyüşü engelleyen Valilik, miting öncesinde Urfa, Adıyaman, Batman, Elazığ, Malatya, Adana, Erzurum gibi kentlerden onlarca polis zırhlı aracı, Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ve Çevik Kuvvet polisini kente yığdı. Ama meydana çıkan onbinlerce kişi, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ı şaşırtarak, halkın en demokratik hakkı olan bir mitinge izin verilmesiyle kıyametin kopmadığını, insanların gözaltına alınmadığını, kafa-kollarının kırılmadığını, 'doğal' gaz bombalarına ihtiyaç duyulmadan da kitlenin barış haykırışları ardından kendine yakışır bir şekilde geldiği gibi alandan ayrıldığını tüm Türkiye'ye ve dünyaya gösterdi.

Mitingin başlamasına saatler kala, kentte bulunan AKP il ve ilçe binaları polis tarafından ablukaya alınarak panzerlerle korumaya alındı. Kent dışından getirilen yüzlerce Çevik Kuvvet ve zırhlı araçlar ise özellikle Yenişehir ve Bağlar ilçelerindeki kritik yol ve kavşaklarda konuşlandırılırken, kendin Diyarbakır-Mardin, Diyarbakır-Batman, Diyarbakır-Elazığ yollarında da sıkı kontroller yapılmaya başlandı sabah saatlerinde. Miting alanına yakın Bağlar karakolu korumaya alınırken, miting alanına açılan 4 ana yola TOMA'lar ve Çevik Kuvvet polisleri yerleştirildi. Mitingin başlamasına saatler kala ise önce seyyar satıcılar, su satanlar, simit satanlar, meşrubat satanlar miting meydanının girişinde yerini aldı. Ve öğleden sonra ise rengarenk kıyafetler içinde kadınlar, genç kızlar, birkaç aylık çocukları kucağında olan anneler miting alanını doldurmaya başladı. Sadece Diyarbakır'dan değil, özellikle Mardin, Şırnak, Batman ile çevre ilçelerden onbinlerce kişi akın etti İstasyon Meydanı'na. Mitinge sadece Kürtler değil, Türk sol parti ve örgütleri de kendi amblem, bayrak ve flamalarıyla yer aldı.

KANAL D TAMAM MI?

Miting başlamadan önce meydanı dolduran onbinlerce kişi buna benzer Kürtlerin yaptığı mitingleri çarpıtarak veren televizoncuları eleştirerek sık sık hep bir ağızdan, "Kanal D Tamam mı?.." şeklinde slogan attı.

Belirlenen yerel saat 16:00'da ise "Demortatik Çözüm ve Müzakere" adıyla başlayan miting başladı. Mitinge, BDP'li milletvekilleri ve belediye başkanlarının yanısıra, DİSK, TMMOB, İHD, 78'liler Girişimi, EMEP, ESP, HDK Diyarbakır Temsilciliği, Barış Anneleri İnisiyatifi, Meya-Der kendi amblem ve flamalarıyla katıldı. Meydanda aynı şekilde, Roboski'de yaşamını yitiren köylülerin fotoğrafları ile kirli savaşta öldürülen Kürt çocukların fotoğrafları taşındı.

Miting alanına gelen kitle Bağlar ile Yenişehir ilçesini birbirine bağlayan demiryolu üzerindeki köprüyü hınca hınç doldururken, kentin Şehitlik, Sur ve Ofis bölgelerinden akın etmeye başladı. Mitingde sık sık Kürdistan bayrakları, Abdullah Öcalan posterleri ile yeşil-sarı-kırmızı flamalar dalgalandı. "PKK halktır, halk burada", "Öcalan'a özgürlük", "Barışın mimarı İmralı'da", "Bê Serok Jîyan Nabe" sloganları altında başlayan mitingde ilk konuşmayı tertip komitesi adına İdris Ekmen yaptı.

Son günlerde artan çatışmalara va savaşa dikkat çeken Ekmen, Amed halkının buraya gelerek barışın sesini haykırdığını söyledi. Ekmen, AKP'nin sürdürdüğü iç ve dış politikayla Türkiye'yi savaşa sürüklediğini söyledi. Mitingde söz alan BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt ise Kürtlerin tecritle, tutuklamayla, öldürmeyle bitmeyeceğini belirterek, Öcalan'ın özgürleşmeden Kürtlerin özgürleşemeyeceğini söyledi.

Söz alan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de, asker-gerilla ölümü ve tecridin çözüm olmadığını belirterek çözümün müzakereden geçtiğini söyledi.

MKM'li sanatçılar ile diğer Kürt sanatçıların sahne aldığı miting coşkusu devam ederken, alanı dolduran onbinlerce kişi hep bir ağızdan çalınan müziklere, söylenen türkülere eşlik etti. Sık sık kitle üzerinde uçuş yapan helikopterler yuhalandı. Sıcak dolayısıyla iki 3 kişinin rahatsızlandığı gözlenirken, rahatsızlananlara ilk müdahaleyi alanda bulunan sağlıkçılar yaptı.

Son olarak konuşan Diyarbakır Millietvekili Nursel Aydoğan da, Başbakan Erdoğan'ın 'Kürt sorunu yoktur' sözlerini eleştirerek, "Ey Başbakan, ey AKP'liler, buradan size sesleniyorum. Bizim safımız o gün değil, çoktan bellidir. Safımız, ezilenlerin yanıdır, Kürt halkının yanıdır, Kürt özgürlük mücadelesinin yanı, Roboski ailelerinin yanıdır. Siz safınızı belirleyin" dedi.

Yaklaşık 3 saat coşkulu bir şekilde başlayan Amed'in 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi, yine kendine yakışır bir şekilde olaysız başladı ve olaysız sona erdi. Miting öncesi birçok kentten Diyarbakır'a polis ve zırhlı araç yığan Diyarbakır Valisi'ni şaşırtarak. (anf)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y