Diyarbakır'da Polis 4+4+4 Protestosuna Saldırdı!

Polisin Mayıs Ayında Diyarbakır Eğitim-Sen'lilere
saldırısında bir kare.
Herkese eşit, parasız, bilimsel, demokratik, anadilinde eğitim için Diyarbakır Eğitim-Sen bugün eylemdeydi. Saat 12:30'da Diyarbakır Eğitim-Sen, Ofis AZC binası önünden Fatih Lisesi'ne 4+4+4'e karşı yürüyerek bir basın açıklaması düzenlemek için sokağa çıktı. Ofis AZC binası önünde bir araya gelen Eğitim-Sen'lilere polis barikatı kuruldu. Polis yasadışı biçimde Eğitim-Sen'lilerin basın açıklaması yapmasını engelledi. Polisin yaptığının yasadışı bir uygulama olduğunun kendilerine anlatılmasına rağmen polis yasadışı tutumundan vazgeçmedi ve öğretmenlere saldırdı. Polis saldırıda yoğun bir şekilde kimyasal gaz bombası kullandı ve öğretmenleri dağıtmak için saldırdı. Polisin saldırısından ve kimyasal gaz bombalarından kurtulmak için çevredeki işyerlerine sığınan öğretmenler daha sonra Eğitim-Sen Diyarbakır şubesine geçtiler. Polis saldırısında 14 kişinin gözaltına alıdığı bildirilirken Gözalatına alınanlardan isimleri belirlenenler: Kasım Birtek, Hikmet Korkmaz, İbrahim Çiçek, Mustafa Ecevit, Ekrem Uçar, Siraç Çelik, Ramazan Kaval, Samet Zorlu oldu.
Polis saldırısı ardından Eğitim-Sen'e geçen öğretmenler demokratik haklarının yasadışı biçimde polis saldırısına uğramasını protesto etmek için sendika binasında oturma eylemine başladılar. 
Diyarbakır Eğitim-Sen'in yaptığı yürüyüşe müdahale eden polisi ve gözaltıları protesto etmek için 15:00'da sendika binası önünde bir basın açıklaması yapılacak. 

 (amatör Kamerayla çekilen ilk görüntüler)

 

EĞİTİM-SEN'DEN POLİS SALDIRISINA KINAMA

Diyarbakır’da Yürüyüş Kolumuza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz! Başlıklı bir açıklama yayınlandı. Açıklamanın tamamı:
Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun `Gözaltına alınan MYK Üyemiz Mustafa Ecevit’in ve Diğer Arkadaşlarımızın Derhal Serbest Bırakılmasını İstiyoruz!` başlıklı açıklama metnidir.


Sendikamızın, 4+4+4 uygulamasına karşı görüşlerini dile getirmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla ülke çapında kollar halinde başlattığı yürüyüşün Diyarbakır koluna güvenlik güçleri tarafından saldırıda bulunulmuştur.


Güvenlik güçlerinin yürüyüşü engelleme girişimlerine karşı oturma eylemi yapan Eğitim Sen`lilere biber gazıyla müdahale edilmiş ve MYK üyemiz Mustafa Ecevit`in de aralarında bulunduğu Hikmet Korkmaz, İbrahim Çiçek, Kenan Karahancı, Ali Haydar Yıldız, Abdulsamet Zorlu Eğitim Sen‘liler, BES şube yöneticileri Murat Çelik ve Ekrem Uçar, SES Şube Sekreteri Ramazan Kaval gözaltına alınmıştır.

Demokratik hakkımızı kullanarak başlattığımız barışçıl yürüyüşümüze yapılan bu saldırı, hükümetin, eğitim sistemimiz, çocuklarımız ve ülke geleceğimiz açısından son derece zararlı sonuçlar verecek olan 4+4+4 uygulamasındaki anlamsız ısrarının ve demokratik barışçıl bir yürüyüşe bile ne kadar tahammülsüz olduğunun bir göstergesidir. Bu saldırının birinci dereden sorumluları, sendikamızı 4+4+4‘e karşı sürdürdüğü mücadelede kararlı olan sendikamızı hedef gösteren Başbakan Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer‘dir.

Bu yaklaşımı kınıyor ve arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y