Dört Bir Yanda 1 Eylül Barış Mitingleri!

Ülkenin her yerinden Barış sesleri yükseldi, yükselmeye devam ediyor. 1 Eylül Dünya Barış Günü ülkenin her yerinde barışa duyulan özlem dile gitirildi.
 
İSTANBUL
1 Eylül Dünya Barış Günü'nün kutlanacağı en önemli merkezlerden biri İstanbul oldu. Halkların Demokratik Kongresi, DİSK, KESK, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği ve ÖDP'nin de içinde bulunduğu kurumların çağrısıyla bugün Kadıköy'de miting düzenlendi. Haydarpaşa Numune Hastanesi ile Tepe Natilius önünde toplananlar Kadıköy İskele Meydanı'na yürüdü.
Yürüyüşte, Kürt sorununda demokratik çözüm talebi dile getirilirken, Suriye'ye yönelik müdahale planları da protesto edildi.
Numune Hastanesi önünde toplanan kortejde Halkların Demokratik Kongresi, BDP, EMEP, ESP, Partizan, SODAP, SDP, DSİP, Kaldıraç pankart ve bayraklarıyla yer aldı.
Kortejin en önünde HDK imzalı “Ölüm değil çözüm; çatışma değil müzakere” pankartı açıldı. HDK'liler Suriye'ye yönelik müdahaleleri protesto ederken, demokratik özerklik talebini de dile getirdi. Batı Kürdistan ve Şemdinli'deki gelişmelerin selamlandığı yürüyüş kortejinde, çözümün İmralı'dan geçtiği vurgulandı. ESP, “Türk halkı barış için sokağa” pankartı açarken, Kürt kadınları da ulusal kıyafetleriyle alanda yerini aldı, Roboski için adalet istedi.
1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Tepe Naitulus önünde toplanan ikinci yürüyüş kolu da yürümeye başladı. Kortejde KESK, TMMOB, DİSK, İstanbul Tabip Odası, TÜMTİS, Hava İş, ÖDP, TKP 1920 İHD, Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği, UİD-DER ve Halkevleri'ninin de aralarında bulunduğu çok sayıda örgüt bulunuyor. “Suriye'deki emperyalist müdahaleye hayır” sloganının yazılı olduğu pankartın arkasında örgütler kendi kortejini oluşturdu. Yürüyüş koluna ayrıca THY'de greve çıktıkları için işten atılan direnişçi Hava İş üyesi THY işçileri ile HEY tekstil işçileri yerlerini aldı. FHDD, Barış aktivisti Rachel Corrie'nin siyonist İsrail tarafından katledilmesine ilişkin geçtiğimiz günlerde çıkan mahkeme kararını protesto etti. FHDD, Rachel Corrie'nin fotoğrafları ve “Kaza değil siyonist cinayet” dövizleri taşıdı.
Kürt sorununda demokratik çözüm, Kürt halkına yönelik saldırıların ve Suriye'ye yönelik müdahalenin protesto edildiği kortejlerde “Katil ABD Ortadoğu'dan defol”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Yaşasın barış biji aşiti” sloganları atıldı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'daki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlenen "Demokratik Çözüm ve Müzakere" mitingi için binlerce kişi miting alanına yürüyor.

Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit, artan askeri operasyonlar ve çatışmalar, hükümet yetkililerinin hakaret ve tehditlere varan açıklamalarının gölgesinde yapılan miting için kentin dört bir tarafından İstasyon Meydanı'na akın eden yurttaşlar, süreç karşısındaki tepki ve taleplerini pankart, döviz ve sloganlarla ifade etti.

Merkez Sur, Bağlar, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerinden alanın dört bir tarafından yürüyüş ile gelen yurttaşlar, polisler tarafından kurulan iki arama noktasından geçerek alana girdi. Diyarbakır merkezin yanı sıra Bismil, Ergani, Silvan, Lice gibi çevre ilçeler ile Mardin, Batman ve Urfa gibi illerden araçlarla yola çıkan yurttaşlar da alana vardı.

'Onurlu bir barış için demokratik çözüm ve müzakere'

Miting alanına kurulan sahnenin arkasında asılan "Onurlu bir barış için demokratik çözüm ve müzakere" yazılı dev pankart dikkat çekerken, aynı pankart alanın birçok noktasında da açıldı. Alanda PKK bayrakları açılırken, yeşil sarı kırmızı flamalar da dikkat çekti. Çalınan hareketli şarkılara eşlik eden yurttaşlar, halaya durdu. Alandan sık sık "Biji Serok Apo", "PKK halktır halk burada" sloganları yükseliyor.

Olağanüstü önlemler

Mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı'na giden yollara zırhlı araçlar yerleştirilirken, birçok ilden gönderilen çevik kuvvet polisleri de karakolların çevresinde bulunuyor. Valilikçe izin verilen miting öncesinde Urfa, Antep, Malatya, Adıyaman ve Elazığ'ın da içinde bulunduğu birçok ilden yüzlerce çevik kuvvet polisi Diyarbakır'a gönderildi. Gelen polisler Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde bulunan karakol önleri ile kentin ana kavşaklarında bekletiliyor. Miting alanı yakınında ise Bağlar Karakolu ve Ofis Kavşağı'nda yoğun polisiye önlemler alınırken, kentin birçok noktasına zırhlı polis araçları yerleştirildi. Miting alanı üzerinde uçan helikopterler dikkat çekiyor.

VAN

Van'daki 1 Eylül mitingi ise bölge mitingi olarak düzenlendi. Van ve ilçelerinin yanı sıra, Ağrı, Muş, Kars ve Ardahan'dan on binlerce kişinin katıldığı miting, 2011'de Çukurca'da askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren BDP Van İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Ayhan'a ve öldürülen çocuklara adandı. Mitingde DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk konuşma yaptı.
1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Van'da düzenlenen bölge mitingi yürüyüşle başladı. Belediye Garajı'nda düzenlenen mitinge üç koldan yürüyerek gelen kitle, alanda kurulan 4 arama noktasında polis tarafından aranmak istenince gerginlik yaşandı. Çıkan arbadede yurttaşlar arama yaptırmadan alana girdi. DTK Eş Başkanı ve Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Milletvekilleri Nazmı Gür, Özdal Üçer, Adil Kurt, Halil Aksoy, Demokratik Toplum Kongresi Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, bölge belediye başkanları ile sivil toplum örgütü temsilcileri de yürüyüşle birlikte kutlama alanında yerlerini aldı.

Talepler pankartlara yansıdı

"Türkiye'de bölgede barış eşitlik, özgürlük içerisinde kardeşçe bir yaşam için 1 Eylül Dünya Barış Günü", "Suriye ile savaşa hayır", "Kürt sorununda demokratik çözüm için onurlu bir barış", "Roboski katliamını unutmayacağız unutturmayacağız", "Canlı Kalkan şehidimiz Yıldırım Ayhan Şahsında tüm devrim şehitlerini saygıyla anıyoruz" pankartlarının açıldığı alanda, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri ile Çukurca'da canlı kalkan eylemi sırasında öldürülen Yıldırım Ayhan'ın posterleri açıldı.
Kitle yerel müzik grupların eşliğinde halay çekerken, yöresel kıyafetlerle kadınlar ise, alana farklı bir renk kattı. Başta Erzurum, Ağrı, Bitlis olmak üzere bölge illerinden getirilen binlerce polisin zırhlı araçlarla aldığı önlemlerin yanı sıra iki helikopterin de sürekli alan üzerinde dolaştığı bildirildi. Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan miting konuşmalarla devam etti.

ADANA

Bölge mitinglerinden bir diğeri Adana'da gerçekleşecek. 18 örgütün düzenlediği mitinge İskenderun, Osmaniye, Tarsus ve Mersin'den katılım olacak. Miting saat 17.00'de Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu önünden yürüyüşle başlayacak. Ardından Uğur Mumcu İstasyon Meydanı'nda miting düzenlenecek. Miting, Adana'da polisin attığı gaz bombası sonucu yaşamını yitiren Mazlum Akay'a adandı.
İzmir, Ankara ve Mersin'in de içinde olduğu çok sayıda kentte de mitingler ve şölenler düzenlenecek. İzmir mitingi 15.30'da Cumhuriyet Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı'na yürüyüşle başlayacak.

ANTAKYA
Antakya'da binlerce insanın katıldığı barış mitingi coşkuluydu. Suriye'ye yönelik uygulanan savaş politikalarına karşı sloganlar hep ağırlıktaydı. Antakya valisini istifaya çağıran sloganlar sürekliydi. "Emperyalist ABD işbirlikçi AKP" sık sık tekrarlanan sloganlar arasındaydı. 

KOCAELİ: HALKLAR BARIŞ İSTİYOR

Sendikaların, siyasi partilerin, kitle örgütlerinin oluşturduğu Kocaeli Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Gününde alanlara çıkarak içeride ve dışarıda uygulanan savaş politikalarına karşı barış ve kardeşlik taleplerini haykırdı. Merkez Bankası önünden, İnsan Hakları Parkına yürüyen emek ve demokrasi güçleri, burada bir açıklama yaptı. Açıklamayı kurumlar adına ÇHD Kocaeli Şube Başkanı Av. Doğan Şimşek okudu. Şimşek, Türkiye’nin içeride ve dışarıda savaş politikalarının yürütücüsü bir ülke konumuna geldiğini belirtirken, halkların savaş değil barış istediğini vurguladı. AKP hükümetinin sorunları demokratik bir platformda çözmeyi reddettiğini hatırlatan Şimşek, halklar arasındaki kopuşun ve çatışma ortamının büyümemesi için bütün emek ve meslek örgütlerini, “yüreği insanlıktan ve emekten yana olan herkesi” barış mücadelesini yükseltmeye çağırdı.

BOLU: AKP TAŞERONLUĞU BIRAKSIN

1 Eylül Dünya Barış Günü Bolu'da sendika ve siyasi partilerin katılımıyla karşılandı.

Akbank önünde bir araya gelen KESK, DİSK, MMO, EMEP, HALKEVİ, ÖDP ve TKP adına basına açıklama yapan Serdar Koçyiğit; paylaşım savaşlarının kirli tarihinin bugün hala vahşetini sürdürdüğünü belirtti. Suriye’nin kaderinin Suriye halklarının elinden alınmaya çalışıldığı bu süreçte AKP’nin emperyalist güçlerin taşeronluğunu yaptığını söyleyen Koçyiğit, otuz yılı aşkın süredir on binlerce insanımızın canına mal olan Kürt sorununda girilen yeni evrenin kendilerini kaygılandırdığını belirtti. Basın açıklamasına CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın da katılımı ve çevredeki vatandaşların yoğun ilgisi dikkat çekti. Açıklama sırasında sık sık “Katil ABD taşeron AKP” ve “Katil ABD Ortadoğu’dan defol” sloganları atıldı.

SAKARYA'DA 3 DİLDE BARIŞ TALEBİ

Sakarya’da Halkların Demokratik Kongresi alana çıkarak “Ülkede acil barış”, “Kürt sorununda eşit-özgür demokratik halkçı çözüm” ve “Suriye dahil komşu ülkelere askeri saldırganlığa hayır” talebini yükseltti. Ülkede dökülen kanın sorumlusunun AKP iktidarının olduğu ve AKP’nin iktidarda kalmak uğruna barış yerine tecrit ve savaş tercih ettiğini belirten HDK, Suriye’ye yönelik saldırgan politikaların ülke ve halklar için telafisi zor ve ağır sonuçlarının olacağını vurguladı. Eylemde sık sık “Biji Aşiti-Biji Azadi”, “Yaşasın Barış-Yaşasın Özgürlük”, sloganları atıldı. HDK pankartı altında gençlerin, kadınların, işçilerin, emekçilerin, emeklilerin, kamu emekçilerinin katılımıyla yapılan eylemde Türkçe, Abhazca ve Kürtçe “Yaşasın Halkların Kardeşliği” istemi kürsüden ifade edildi.

ALİAĞA'DAN BARIŞ TALEBİ YÜKSELDİ

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, yaptığı basın açıklamasında, Hükümetin savaşçı politikalarına son vermesini istedi.

Petrol-İş Aliağa Şubesi, KESK’e bağlı sendikalar, DİSK Emekli-Sen ve siyasi partilerin oluşturduğu platform üyeleri, Aliağa Gülistan Kafe önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen İlçe Temsilcisi Ahmet Tüfekçi, Hükümet’in içeride ve dışarıda sürdürdüğü savaş yanlısı politikalara son vermesini istediklerini belirtti. Tüfekçi, halkların barış içinde yaşaması için alanlara çıktıklarını ve her zaman barışı savunacaklarını vurguladı. Açıklamanın ardından savaş karşıtı sloganlar atıldı.

MERSİN: AKP KARDEŞLİĞİN YOLUNU TIKIYOR

Mersin'de İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi yürüyüş yaptı. Yürüyüşe HDK bileşenleri, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve çok sayıda kurum temsilcisi destek verdi. Yürüyüşün ardından İHD adına açıklama yapan Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, “Bugün başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde iç çatışmalar ve savaşlar sürüyor. Ülkemizde ise kan dökülmeye devam ediyor. Kürtlere uygulanan zulümle barışın ve kardeşliğin yolu tıkanmaya, ırkçılık ve şovenizm tırmandırılmaya çalışılıyor” dedi.

“Esad’ın zulmünden kaçan Suriyelilere sahip çıkmakla övünen Başbakan kendi ülkesinde yaptığı zulmün üstünü örtmeye çalışıyor” diyen Tanrıverdi’nin açıklamasının ardından barış güvercini uçuruldu ve denize karanfil bırakıldı. Kısa bir tiyatro oyunuyla etkinlik sona erdi.

Amasya’nın Merzifon ilçesinde ise Merzifon Demokrasi Platformu yaptığı açıklamayla “1 Eylül’de savaşa hayır demek için halkların kardeşliği şiarını yükseltelim” çağrısını yaptı.

 1HAKKARİ

Hakkari’de 42 sivil toplum örgütü öncülüğünde 1 Eylül dünya Barış Günü nedeniyle bir şölen düzenlendi. Öğle saatlerinde şehir stadyumu önünde başlayan barış şölenine Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, Çukurca Belediye Başkanı Ziro Koç, BDP İl Başkanı Rahmi Kurt, Merkez ilçe Başkanı Yavuz Aksaç, eski DTP ve BDP il Başkanları M. Sıddık Akış, Hasan Güzel, Hivzullah Kansu, Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, barış anneleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Burada davul ve zurnalar eşliğinde halay çeken grup, Kürtçe Türkçe ‘JI BO AŞİTİYA CIVAKÎ NE TECRÎT MÛZAKERE’ ‘TOPLUMSAL BARIŞ İÇİN TECRİT DEĞİL MÜZAKERE’ ‘1’Ê ÎLONÊ ROJA AŞİTÎYA CÎHANÊ PÎROZ BE!’‘PLATFORMA KED Û DEMOKRASİYE’ yazılı dev pankart eşliğinde çevre yolundan TEDAŞ il müdürlüğüne kadar yürüdüler.

Hakkari Emek ve Demokrasi Platformu adına bir konuşma yapan İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, görevlerinin Türkiye’yi emperyalist müdahalelerin maşası olmaktan çıkartıp barışın ve kardeşliğin savunucusu yapmak olduğunu söyledi.
(Kaynaklar: etha, evrensel, diha, twitter)


İSTANBUL


ANTAKYA

VAN
DİYARBAKIR


Gömülü resim için kalıcı bağlantı

HAKKARİ

 2

 3

 10


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y