Fabrikayı Cezaevi Yapmak Yerine Cezaevini Fabrika Yapmak Gerek!

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, TEKEL Tütün Fabrikası'nın cezaevine dönüştürülesini protesto etti.

Mahabat Bulvarı üzerindeki Gümrük Muhafaza TASİŞ Müdürlüğü yanında düzenlenen kitlesel eyleme, KESK Şubeler Platformu’na bağlı sendikaların başkanları ve 4/C'li içşiler katıldı.

13 İŞÇİ İNTİHAR ETTİ

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu adına açıklama yapan Tarım Orkam-Sen Şube Sekreteri Adil Tektekin, kapatılan TEKEL fabrikalarında çalışan 13 işçinin intihar ettiğini hatırlattı. Kapatılarak yerine cezaevi yapılmak istenen TEKEL fabrikasında 3 yıl öncesine kadar bin 500 işçinin çalıştığını hatırlatan Tektekin, fabrikanın AKP'nin özelleştirme politikaları sonucu kapatıldığını belirtti.

'TARİHTE BİR İLK'

Tarihte ilk defa bir fabrikanın cezaevine dönüştürüldüğünü ifade eden Tektekin, şöyle devam etti: "Bu fabrikada çalışan binlerce emekçi bugün 4/C’li olarak kölelik şartlarında çalıştırılıyor. Bu emekçiler aileleri ile birlikte mağdur edildi. İplik fabrikası, Sümerbank, Telekom ve son olarak TEKEL tütün fabrikası kapatılarak, çalışanları taşeronların inisiyatifine terk ediliyor. Karayolları, YSE, Köy Hizmetleri gibi kuruluşları da bu şekilde Türkçü Yeşil Sermayeye peşkeş çekilerek, bu halk ve emekçileri cezalandırılıyor."

Tektekin, cezaevi yerine fabrika, aş, iş, ekmek, adalet ve özgürlük istediklerini vurguladı. (etha)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y