Ilısu Barajı'nda İş Cinayeti!

Ağustos ayında İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin belirleyebildiği  iş cinayetlerinde 71 işçi ölmüştü. Her tür iş alanı işçilerin kanıyla dönen bir çark haline geldi. İşçi ölümü olmayan gün kalmadı. Her gün madenlerde, inşaatlarda, tarım alanında, iş hayatının her iş kolunda işçi ölümü sıradan bir olay haline getirildi. 
Mardin'in Dargeçit ilçesi Cehenem Deresi’nde yapımı süren Ilısu baraj şantiyesinde makina operatörü olarak çalışan 36 yaşındaki Halit Kaya, üzerine tonlarca hafriyatın dökülmesi sonucu yaşamını yitirdi. 3 çocuk babası Kaya’nın cesedi otopsi için Mardin Devlet Hastanesine kaldırıldı. Cumhuriyet savcısı olayla ilgili soruşturma başlattı.
Dergeçit ilçesi yakınlarındaki Cehennem Deresinde yapımı süren Ilısu baraj şantiyesinde hafriyatın bulunduğu yerde uyuyan makina operatörü 36 yaşındaki 3 çocuk babası Halit Kaya’nın üzerine, bugün sabah saat 04.00’te sıralarında arkadaşları, orada uyuduğunu bilmeden iş makinaları ile tonlarca hafriyat döktü. Daha sonra Halit Kaya’nın orada uyuduğunun öğrenilmesi ve şantiyede aranıp bulunmaması üzerine, dökülen hafriyat makinalarla kaldırılınca üzücü olayla karşılaşıldı. Şırnak’ın Güçlükonak ilçesi Düğünyurdu Köyü nufusuna kayıtlı Halit Kaya’nın cansız bedeni çıkarıldı.

Dargeçit Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Kaya’nın hafriyat altında ölümü ile ilgili Dargeçit Cumhuriyet savcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Kaya’nın cesedi otopsi için Mardin Devlet Hastanesine gönderildi.

Ilısu Barajı'nın sular altında bırakacağı Hasankeyf
İŞÇİLER NİSAN AYININ SONUNDA İŞ KOŞULLARINA İSYAN ETMİŞLERDİ

Batman Hasankeyf'te inşaatına başlanan Ilısu barajında çalışan işçiler, çalışma koşullarının ve sosyal hakların düzeltilmesi taleplerine karşı bazı arkadaşları ücretsiz izne çıkartılıp sözcülüklerini yapan arkadaşları da işten çıkartılınca direniş başlattı. Çalışmayı durduran yaklaşık 400 işçi, arkadaşlarının görevine iadesini ya da toplu çıkışlarının verilmesini istiyor.

Ilısu Barajı işçileri, ağır iş şartları, ücret ve sosyal hakların düzeltmesi talepleri için işyeri temsilcileriyle aylardır görüşüyorlardı. Bu görüşmelerden sonuç alamayan işçiler, bir günlük iş bırakma eylemi yapmıştı.

İşveren Nurol - Cengiz firması işçilerin sözcülüğünü yapan Ahmet isimli işçinin işine son vermesi sonrası direniş başladı. Güvenlik görevlileri, işçilerin bulunduğu şantiyeyi ablukaya aldı. İşçiler adına bilgi veren E.Ö., Ilısu şantiyesinde çalışan işçilerin uzun süredir yoğun çalışma koşulları ve düşük ücretler nedeniyle mağdur olduğunu anlattı:

"Nurol ve Cengiz firmalarına bağlı çalışıyoruz. 11 saatlik işgücü için 990 lira maaş alıyoruz. Zam talep ettik ancak yetkililerden yanıt alamadık. Bunun üzerine şantiyede çalışan tüm işçiler bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. 27 Nisana kadar çalışırsak taleplerin değerlendirileceği sözünü aldık ve çalışmaya başladık. Bu sabah (dün) gelen kararla işçilerin bir kısmı süresiz ücretsiz izne gönderildi ve sözcülüğümüzü yapan Ahmet adlı arkadaşımız da işten atıldı. Şu anda şantiye de bulunan yaklaşık 400 işçi çalışmayı durdurdu. Yetkililerden işten atılan arkadaşlarımızın tekrar işe alınmaması halinde toplu çıkış talep ediyoruz. Şantiyeyi ablukaya alan güvenlik görevlileri ise şantiyeye kimsenin girmesine izin vermiyorlar" dedi.
(Kaynak: hürriyet, bianet)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y