KPSS, İşsizlik ve Oturma Eylemi!

Yıllarca çalıştığı KPSS’yi geçtiğimiz sene kazanmasına rağmen ataması yapılmayan Emin Murat Uysal, “çalışmak haktır, işimi alacağım” sloganıyla, çalışma hakkını kazandığı, ancak ataması iptal edilen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı önünde oturma eylemi yapıyor.

Uysal, Bakanlık önünde başlattığı eylemi için, öncelikle çadır kurmak istedi fakat Uysal’ın bu talebi polisler tarafından engellendi. Oturma eylemi öncesi kamuoyuna açıklama yapan Uysal’a İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri de destek verdi.

Uysal’ın güvenlik soruşturması açılan bir dosyası şu anda Yargıtay’da. Bu soruşturma aslında Uysal’ın memur olmasına engel değil fakat, “... görevi yapmanızda hukuki engel ve fiili sakınca bulunduğundan göreve alınmamanıza karar verilmiştir” açıklamasıyla göreve kabul edilmedi. Uysal, Bakanlık önünde yaptığı açıklamada “her gün demokrasiden, bireyden, insan haklarından bahsedilmektedir; ama diğer taraftan da hakkını arayanı, düşüneni, sorgulayanı, biat etmeyeni açlığa mahkum etmeye, açlıkla terbiye etmeye çalışıyorlar” dedi. Uysal, bakanlığa kararının gerekçesinin ne olduğunu sorduğunu belirterek, aldığı cevabın ise, “her yere dilekçe yollamasını biliyorsun, bize de dilekçe yolla, gerekçeli kararı sana yollarız” olduğunu kaydetti.

Türkiye’de bugün yüz binlerce insanın kendisi gibi işsizlik işkencesi yaşadığını ifade eden Uysal, “yapılan keyfi uygulama ve haksızlık ortadan kalkana ve işimi alana kadar Bakanlık önünde süresiz oturacağım” dedi. Uysal’ın oturma eylemi sürüyor. (evrensel)
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y