Özgür Basın Davası 12 Kasım'a Ertelendi!

İstanbul'da görülen özgür basın davasında tutuklu gazetecilerin avukatları, mahkeme heyetinin reddi ve yine heyetin şikayeti konusunda adım atmaya hazırlanıyor.

Çağlayan Adliyesi'nde son üç gündür, 12 Eylül dönemini aratmayan uygulama ve kararlara tanıklık ediliyor.

ANF'ye değerlendirmede bulunan gazetecilerin avukatlarından Sinan Zincir ve Ramazan Demir, mahkeme heyetine tepki gösterdiler.

AV. DEMİR: MAHKEMEYİ BABASININ ÇİFTLİĞİ GİBİ YÖNETTİ

Avukat Ramazan Demir, "Mahkeme Heyeti finalini bugün yaptı. Başından beri gösterdiği tavrını, bugün gole çevirdi. Hiçbir şekilde faşist tutumundan ödün vermedi ve daha da ileriye gitti" dedi.

Anadilde savunma talebinin reddedilmesini başlıbaşına problem gören Av. Demir, "1983'de AİHM'in verdiği kötü bir karar, ısıtıp ısıtıp önümüze konuluyor. AİHM'in Fransa hakkındaki bir kararını, '83'deki kararını dayanak yapıyorlar" diye konuştu.

Ertelenen tarih olan 12 Kasım için mahkemenin sadece, iddianamenin okunmasına ve TRT'den spiker görevlendirilmesine karar verdiğini belirten Av. Demir, şu değerlendirmeyi yaptı: "12 Eylül'de en azından insanlar siyasi savunma yapıyordu. Mahkeme de dinliyordu; dikkate alsa da, almasa da. Ama o şartlar bile bugün yok. Dün bir avukat arkadaşımızın savunma yapmasını bile engellediler. Oysa görevlendirme yapmıştık, her arkadaşımız ona göre hazırlanmıştı. Dolayısıyla heyet mahkemeyi 'babasının çiftliği' gibi yönetmeye çalışıyor ve hiçbir şekilde görevimizi yaptırmıyor. Kendisi, anadavaya da bakan hakim ve şikayet edeceğiz."

Av. Demir, duruşması devam eden bir davada avukatların dinlenmesine dahi gerek duyulmadan, tahliyeye ilişkin avukat görüşleri alınmadan hareket edilemeyeceğini ancak mevcut mahkeme heyetinin bu hukuksuzluğu da uyguladığını söyledi ve ekledi: "Beyanlarımızı almaya gerek duymuyor. 'Dosya üzerinden karar vereceğiz' demek, bizim beyanlarımızı en başta dikkate almadığını gösteriyor. Bu şartlarda yargılama, hele ki adil yargılama olamaz."

AV. ZİNCİR: İDDİANAME DEĞİL, SİYASİ REHİN ALMA BELGESİ!

Av. Sinan Zincir de, mahkemenin üç günlük tavrı için, "Avukatların bütün taleplerini reddetti. En yaşamsal talep olan anadilde savunmayı da reddetti. Biz ortaya konulanın bir iddianame olduğunu düşünmüyoruz. Ucube, paçavra, siyasi rehin alma belgesidir; hukuki bir belge değildir, iddianame değildir" şeklinde konuştu.

Gerek avukatlara gerekse de izleyicilerle basın emekçilerine 12 Eylül'deki gibi davranıldığına vurgu yapan Av. Zincir, "Bugünün 12 Eylül'ün yıldönümü olmasına gerek yok. Başka bir gün de olsaydı, aynı benzetmeyi hak etmiş olurlardı" dedi.

ŞİKAYET VE HEYETİN REDDİ

Av. Zincir, 'figüran' olmayacaklarını mahkeme heyetine söylediklerini ve bir kez daha düşünmesini istediklerini anlatarak, şu ifadeleri kullandı: "Ardından biz olmadan duruşmanın yarın da devam etmesi gerekirken, tahliye taleplerini alması gerekirken kendi kendisine tutanak hazırlayıp, 12 kasıma ertelemiş. Mahkeme Heyeti böylece suç işliyor."

Av. Zincir, mahkeme heyeti hakkında girişimde bulunacaklarını da, açıkladı: "HSYK'ye şikayet etme kararı aldık. Ayrıca savunma avukatlarıyla bir araya gelip heyetin reddi konusunda da bir karar alacağız. Şikayetimizi de en kısa zamanda yapıyoruz." (anf)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y