TGC’nin internet sitesine Faili Belli "Tuhaf" saldırı!

TGC’nin internet sitesine "Tuhaf" saldırı!

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin internet sitesine yapılan saldırıda “Anadolu Ajansı’ndan özür dileyeceksiniz” başlıklı bir mesaj bırakıldı. İnternette, anlatılsa komedi filmlerine taş çıkartacak bir senaryo devreye sokuldu. Anadolu Ajansı son dönemde "önemli" değişikliklerden geçmişti ve bu "önemli" değişiklikler içinde habercilik yerine sadece yönlendirmeciliğe geçilmişti. Bu durum her aşamada tuhaf haller ortaya çıkarıyordu. Terör uzmanlarının denetiminde pahalı bütçelerle oluşturulan savaş eğitimi alan kişiler "savaş muhabiri" sayılıyor. "Hanım kızlarımız" yazdıkları haberlerde kullandıkları muhafazakar dil yüzünden ödüllendiriliyor. A.A. Muahabirleri kendilerine ayrılan ödeneklerin keyfiyle o ülke senin bu ülke benim geziyordu. Elbette haber adına da bir şeyler yapmak gerekirdi. Mesela Suriye'nin Halep kentine çıkartma yapan (kurbanlık ayaktakımı muhabirler olarak tanımlanıyorlar) gazeteciler gündeme getirildi ve Suriye'de sadece biz haber yapıyoruz tadında haberlerle ortalığa çıkıldı, o da yetmedi şimdi unuttukları Arakan katliamını ülke gündemine zorla sokmaya çalıştılar. Aynı dönemde ülkede yaşanan katliamlara ise sessiz kaldılar. Ya da Suriye'de yaşanan çatışmalarda açıkça ÖSO adlı çeteye taraf oldular. Tüm bunların yanında bir de A.A.'nın ekonomi haberlerinin şirketlere para karşılığı yapıldığı ortaya atıldı. Meğer A.A. ekonomi haberi diye parayı verenin reklamını haber olarak yayınlayıp duruyormuş ve habercilik etiği açısından tuhaf durumdan hiçbir beis de duymuyormuş.

A.A. Elamanlarının bir de sosyal medya çıkarması var. Evlere şenlik bir çıkartma. Ajans müdürü Twitter'da paylaşım yapıyor ve emir komuta zincirindeki muhabirler, ajans çalışanları bunu kampanya haline getirip "sosyal mecrayı yönelendirmeye" çalışıyorlar. Elbette ajans çalışanlarının özellikle "göze girmeye meraklı olan acar muhabirleri" bu kampanyalarda can siperane rol oynuyorlar. Sosyal medyayı dizayn etmek ve yönlendirmek gibi bir misyon taşıdığına inanan A.A. elemanları elbette sosyal medyada Redhack'ten epeyce rahatsız oluyorlar. Redhack'in onlarla ironik dille dalga geçmesine istisnasız her seferinde balıklama dalıp sonradan sessizliğe bürünüyorlar. Sosyal medya dizaynında bu kez farklı bir yol izlenmeye yönelindiğinin ip uçları aylar önce verilmeye başlanmıştı. Genelde hack ve hackerlık haberlerine "ilgisiz kalmaya özen gösteren" A.A. son aylarda parlatılmaya çalışılan devletçi, cemaatçi "heykırlarla" çok içli dışlı olmanın keyfini sürüyor. Devletçi "heykırlar" ise aldıkları "gazla" oraya buraya vatan millet adına saldırmaya devam ediyorlar. Aylar önce "sosyalizme düşmanlık" olsun diye bu ülkenin en sarı sendikasının sitesini hackleyerek sosyalizm düşmanlığı adına kendi fikirdaşlarına zarar verenler son aylarda bilenler tarafından yönlendirilip, hedeflerini başka yerlerde aramaya başladılar. Elbette çevrilen yönlerini işaret edenlere dair herhangi bir habere de tepki gösterip gazetecilere "A.A.'dan özür dileyeceksiniz" diyerek saldırdılar. Tuhaf bir oyunda, tuhaf piyon parçaları olmayı "heykır" olmak sanarak dünyalık koparma gayretleri pespaye bir biçimde ortaya döküldü. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin sitesine yönelen "tuhaf" heykır saldırısı bir yönlendirme olarak çok açık biçimde ortada duruyor. Devlet tarafından sanal kontrgerillalar üretilme gayretleri var. Sanal dünyada da devlet adına "kurşun atanın da yiyenin de şerefli" sayılacağı bir mizansen yaratılmaya çalışılıyor. Sanal dünyayı istedikleri oranda denetim altına almak için gözyumulan "planlı yasadışılıklar" giderek arttırılmaya çalışılıyor. TGC'nin sitesine "yasadışı" biçimde kim saldırdı sorusundan çok bu tür organizasyonları tezgahlayanlar kim sorusu daha önemli ve bu sorunun yanıtı TGC'nin sitesine bırakılan mesajın içinde yer alıyor. Kendilerini Turkish Ajan Hacker olarak tanımlayan "heykırlar" TGC’nin internet sitesine “Anadolu Ajansı’ndan özür dileyeceksiniz” başlıklı bir mesaj bıraktı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Basın özgürlüğü, gazetecilere yönelik baskılar ve etik sorunlarla ilgili 1946 yılından bu yana çalışan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, meslekteki her görüşten tüm gazetecileri kapsayan ve kucaklayan çalışmalarını sürdürmeye kararlıdır. Her türlü tehdit ve hedef gösterme, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni doğru bildiği yoldan döndürmeye yetmeyecektir.”

Saldırı; TGC’nin Anadolu Ajansı’nın şirket haberlerini ücret karşılığı haberleştirip abonelere servis yapmasının gazetecilik meslek ilkeleriyle bağdaşmadığını açıklamasının ardından yapıldı. Bilgisayar korsanlarının bu saldırıda TGC internet sitesine bıraktıkları mesajın içeriği şöyle:

“Turkish Ajan Hacker Group

Anadolu Ajansı’ndan özür dileyeceksiniz. Sosyalist, komünist, ülkeyi hükümeti sevmeyenler var ya, onları sıvazlayanlar var ya, iste onlar bu ülkeden defolup gitsinler, kimseyi bu ülkede zorla tutmuyorlar. Beğenmeyen çeker gider. “Unutmayın bir avuç insansınız” Bizler kim miyiz; İmamın yeşil ordularından bir tanesi. Bizim gibi gecelerini gündüzüne katan o yeşil ordulara selam olsun. Dip Not: Bir kaç iti kral yapmışlar, onlar da kendilerini kral zannediyorlar. Bu alemde kral da biziz yasa da. İmamın Yeşil Orduları”


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y