Açlık Grevinde 61. Gün İl İl Destek Eylemleri!

Bugün Açlık Grevi eylemine destek ve ölşüm değil çözüm talebiyle ülkenin bir çok kentinde eylemler düzenleniyor. Ankara, İzmir ve İstanbul'da düzenlenen eylemler haber yayına hazırlandığında kitlesel katılımlarla devam ediyordu.

İSTANBUL'DA BİNLER ÖLÜM DEĞİL ÇÖZÜM DEDİ

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin çağrıcısı olduğu "Ölüm değil çözüm" yürüyüşüne binler katıldı. Tünel'de buluşanlar buradan sloganlar eşliğinde Taksim'e sloganlarla yürüdüler. Yürüyüş boyunca zaman zaman oturma eylemleri gerçekleştirildi. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte açlık grevlerine çözüm isteği dile getirildi. Yürüyüş Taksim'de yapılan basın açıklamalrıyla ve yürüyüşe katılan müzisyenlerin dinletileriyle sürdü. Basın açıklamasının ardından pturma eylemini,n sonunda eylem tamalandı. Açlık grevi destekçilerinin İstaiklal Caddesi'ne dağılmasının ardından polis dağılan eylemcilere İstaiklal CaddesiNde ve ara sokalarda saldırdı.
BİTLİS'TE POLİS SALDIRISI


Bitlis’te açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen yürüyüşe polis saldırdı. Polis saldırısı sonucunda BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, BDP İl Başkanı Şahin Çoban ve İHD Bitlis İl Başkanı Hasan Ceylan’ın da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı

Cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla BDP Bitlis il örgütü, Bitlis cezaevine yürüyüş düzenlemek istedi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı yürüyüşe polis gaz bombaları, joplar, tazyikli su ve taşlarla saldırdı.

Kent merkezindeki Sosyal Konutlar mevkisinde toplanan 500 dolayında Kürdistanlıya polis, gaz bombaları, joplar, tazyikli su ve taşlarla saldırdı. Saldırı sonucunda çok sayıda kişi yaralandı. Yaralananlar arasında İHD Bitlis İl Başkanı Hasan Ceylan, BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, BDP İl Başkanı Şahin Çoban da bulunuyor. Polisin saldırısı ardından yeniden bir araya gelen halk, yürüyüşe geçti. Cezaevine giden yolların da polis tarafından kapandığı kentte olaylar devam ediyor.


ANKARA

Aralarında KESK ve DİSK'in de bulunduğu sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, Kolej Meydanı'nda toplandı. ''Ölüm değil çözüm istiyoruz'' yazılı pankart açan gruptakiler, sloganlar atarak Kızılay'a yürüdü.
Gruptakiler adına burada yapılan açıklamada, açlık grevlerinin sonlandırılması için gerekli adımların atılması istendi.


DİYARBAKIR'DA DA POLİS SALDIRISI

Açlık grevlerine yönelik düznlenen eylemler Diyarbakır'da devam ederken polis saldırısı yaşandı. Yapılan basın açıklamasının ardından DTK önüne yürüyenlere polis gaz bombalarıyla saldırdı Diyarbakır sokakları yine polis devleti uygulamasına sahne oldu. Polis her tarafa kimyasal gaz bombaları atarakaçlık grevi destek eylemine kitlesel katılımı engellemeye çalışıyor. Polisin DTK'nın binasının kapısını kırdığı bilgileri geliyor. BDP'li milletvekilleri ve DTK'lilerin süresiz dönüşümsüz açlık grevinde bulunduğu DTK binasına polis gaz bombalı saldırıda bulundu. Polis milletvekili Aysel Tuğluk'a tekme attı ve milletvekillerine fiili saldırıda bulundu.MALATYA'DA FAŞİST SALDIRI

Malatya'da düzenlenen açlık grevi destek eylemine yönelik faşistler saldırı düzenledi. Malatya BDP il binası önünde toplanan açlık grevine destek verenlere yönelik çevrede daha önceden organize edildiği belli olan bir grup faşist tekbirler getirerek saldırdı. Polis saldırgan faşist grubun önüne barikat kurmaya çalıştı ancak faşist grubun saldırısını engelleme giriş,minde bulunmadı. Polisin desteğinde faşist grup BDP il Binası önündeki saldırganlığına devam ediyor. Faşist saldırıda biri ağır ondan fazla kişinin yaralandığı bildiriliyor.


MARDİN CEZAEVİ'NDE HAREKETLİLİK

Açlık grevi destek eylemcileri Mardin Kırıklar Cezaevi önüne geldiklerinde atılan sloganlara Tutusaklarda içeriden sloganlarla karşılık verdi. Mardin M Tipi Cezaevinde bulunan siyasi tutsakların bulunduğu koğuşlardan "İsyan", "Bê Serok jiyan nabe", "Bijî Serok Apo" sloganları atıldı
Kısa bir süre sonra cezaevinde jandarma hareketliliği yaşandığı belirtilirken, cezaevinin giriş kapısından da ambulanslar giriş yaptı.
Şimdiye kadar bir ambulans cezaevinden çıkarken, yeni bir ambulans da cezaevine giriş yaptı.HAKKARİ CEZAEVİ'NE KİTLESEL YÜRÜYÜŞ

Cezaevlerindeki açlık grevleri 61. gününe girerken, BDP Hakkari il örgütünden cezaevi önüne kitlesel yürüyüş düzenlendi. Cezaevi önünde oturma eylemi başladı.DİYARBAKIR


DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, PKK'li ve PAJK'lı tutsakların süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine ilişkin Koşuyolu Parkı'ndaki Yaşam Hakkı Anıtı önünde basın açıklaması yaptı. "Talepleri taleplerimizdir" kokardını yakalarına takan takan grup, "Açlık grevlerinin 61. günü talepler karşılansın, ölümler durdurulsun" pankartı açtı. "Biji berxwedana zindana", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz", "Be ziman jiyan na be" sloganları atan grup adına açıklama yapan Diyarbakır Tabipler Odası Genel Sekteri Cengiz Günay, 1980'den bu yana yaşanan açlık grevlerinin sayısının ülkede yaşanan baskı düzeninin kanıtı olduğunu belirterek, "Ülkemizde 12 Eylül ile başlayan eşitlik ve özgürlüklerin rafa kalktığı bu karanlık, bugün AKP'nin gölgesinde derinleşerek devam etmektedir. Siyasi ve insani taleplerle 12 Eylül 2012 tarihinde başlayan açlık grevlerinin 61. gününe girdiğimiz bugün, artık kritik bir aşamaya işaret etmektedir. Bugüne kadar sağlanan diyaloglardan somut bir çözüm üretilmez ise, ortaya çıkan sağlık sorunları daha ciddi bir aşamaya gelerek, ölümlere neden olacaktır" uyarısında bulundu.


SİİRT


BDP Siirt İl Örgütü'nün süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine dikkat çekmek için BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak'ın katılımıyla bugün yapmayı planladığı mitingin, Kışanak'ın açlık grevinde olması ve başta mitingin yapılacağı alan olmak üzere kentin bir çok noktasına çevre il ve ilçelerden getirilen özel harekat timleri ve polislerin yerleştirilmesi nedeniyle iptal edildi. Mitingin yapılacağı Newroz alanı ve miting alanına çıkan tüm yolarda yoğun polisiye önlemler alınırken, yüzlerce yurttaş BDP İl binası önünde bir araya geldi. BDP İl Örgütü yürüyüş ve mitingin iptal edildiği ile ilgili bilgi verdikten sonra yüzlerce kişi "Biji berxwedana zindanan" sloganı attı. BDP PM üyesi Nezir Gülcan, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz, BDP Siirt Merkez İlçe Başkanı Halit Kaçar ve BDP Kurtalan İlçe Başkanı Zübeyir Yoltay'ın da katıldığı açıklamada Sadak bir konuşma yaptı. Sadak, halkın yasaklara, baskıya ve şiddette kesinlikle boyun eğmeyeceğini, baskı ve yasaklamalar ile bu ülkenin ve Siirt'in yönetilemeyeceğini ifade ederek, halkın yapacağı demokratik etkinliklere tahammül edilmemesi durumunda eylemlerini daha da geliştireceklerini söyledi. Açıklamanın ardından yurttaşlar, sloganlarla eylemlerini sonlandırdı.


LİCE


Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla BDP İlçe binası önünden Lice Kapalı Cezaevi'ne yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş boyunca sık sık, "Biji berxwedana zindanan", "Bê serok jiyan na be", "Öcalan'a özgürlük" sloganları atıldı. Yürüyüşe BDP'lilerin yanı sıra Lice Belediye Başkanı Fikriye Aytin'in bulunduğu yüzlerce yurttaş katıldı. Cezaevi önünde açıklama yapan BDP Lice İlçe Başkan Harun Erkuş, açlık grevinin bugün 61. gününe girdiğini belirterek, bedenlerini ölüme yatıran tutsakların talepleri karşısında AKP hükümetinin duyarsızlığını kınadıklarını ifade etti. Konuşmanın ardından BDP'lilerin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi oturma eylemine başladı. Oturma eyleminin akşam saatlerine kadar devam edeceği kaydedildi.


ADIYAMAN


Açlık grevine destek vermek amacıyla BDP il ve ilçe örgütleri, STK ve emek örgütü temsilcileri ve yüzlerce yurttaş, BDP Adıyaman İl binası önünde toplanarak, "Ölümlere sessiz kalamayacağız" pankartını açtı. Buradan Demokrasi Parkı'na yürüyen kitle, sık sık "Barışın elçisi İmralı'dadır", "Biji berxwedana zindanan" sloganlarını attı. Yoğun polisiye önlemlerin alındığı açıklama sırasında konuşan BDP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Varol, cezaevlerinin ölüm evi olması gerektiğini belirterek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Başbakan Yardımcısı Bülenç Arınç'ın yaptığı açıklamaların oyalamaktan öteye gitmediğini belirtti.


CEYLANPINAR


Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, süresiz-dönüşümsüz açlık grevine ilişkin oturma eylemi gerçekleştirildi. BDP İlçe binası önünde yapılan açıklamaya; BDP'lilerin yanı sıra Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Arslan, belediye meclis üyeleri ve yurttaşlar katıldı. TOMA ve akrep tipi zırhlı araçlarla saatler öncesinde açıklamanın yapılacağı BDP İlçe binasının önü çok sayıda çevik kuvvet ve sivil polis tarafından ablukaya alındı. "Sayın Öcalan'a özgürlük", "Her ölüm bir kıyamettir", "Öcalan'ın özgürlüğü hepimizin özgürlüğüdür", "Sibê dereng îro müzakere" ve "Ölümlere izin vermeyeceğiz" dövizlerinin açıldığı eylemde konuşan BDP Kadın Meclisi üyesi Evin Sürer, "Ülkenin geleceğini çok yakından ilgilendiren başta açlık grevleri ve Kürt sorununda çözümün tek muhatabı olan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridi kınıyoruz" dedi. Sürer, tüm Kürtleri duyarlı olmaya ve demokratik tepkilerini göstermeye çağırdı. Yapılan basın açıklamasının ardından beş dakikalık oturma eylemi yapıldı. Oturma eylemine müdahale etmek isteyen polisler ve eylemciler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Oturma eyleminin ardından kitle alkışlar eşliğinde BDP İlçe binasına geçti.


NUSAYBİN


Tutsakların açlık grevine ilişkin Mardin'in Nusaybin ilçesinde bulunan Barış Parkı'nda basın açıklaması yapıldı. "Kefene roja 61'î" yazılı beyaz örtüler giyen Nusaybinli kadınların eylemine KESK bileşini sendikalar, Genel-İş ve STK temsilcileri de destek verdi. "Mirin di roja 61. de ye", "Ji mirinê re bêdeng nemîn e!", "Cezaevleri=ölüm evleri", "Ölüme sessiz kalma!" dövizleri açan kadınlar, "Biji berxedana zindana", "Biji Serok Apo" sloganları attı. İzmir-Kırıklar Cezaevi'nde bulunan ve açlık grevinde olan Kemal Yiğit'in annesi Mehdiye Yiğit, açlık grevinin 61. gününe girdiğini, ancak sessizliğin sürdüğünü söyledi. Daha sonra kadınlar, kefenler giyerek, açlık grevi son buluncaya kadar üzerlerinden çıkarmayacaklarını dile getirdi.


MARDİN


BDP Mardin İl Örgütü öncülüğünde PKK'li ve PAJK'lı tutsakların başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevinin 61. gününe girmesine dikkat çekmek amacıyla Mardin M Tipi Kapalı Cezaevi'ne yürüyüş yapmak istedi. Diş Hekimliği binası önünde biraraya gelen ve aralarında DTK Daimi Meclis Üyesi ve Muş Milletvekili Demir Çelik'in de bulunduğu yüzlerce kişi, Meydanbaşı'nda polis engeliyle karşılaştı. Burada yaşanan gerginliğin ardından polisler geri çekilirken, yüzlerce kişi, "Biji berxwedana zindanan" sloganıyla cezaevine doğru tekrar yürüyüşe geçti.


SİVEREK


Urfa'nın Siverek ilçesinde KESK üyeleri tarafından PKK'li ve PAJK'lı tutsakların açlık grevi eylemine ilişkin Kanlı Kuyu Meydanı'nda basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya; KESK üyelerinin yanı sıra BDP, CHP ve çok sayıda yurttaş katıldı. Grup adına açıklama yapan Eğitim Sen Siverek Temsilcisi Kadir Kak, açlık grevi eylemini desteklediklerini ve hükümetin tutsakların taleplerine bir an önce cevap vermesini istedi. Açıklama slogan ve alkışlarla son buldu.


İSTANBUL

İZMİR

ANKARA

DİYARBAKIR

VAN

DİYARBAKIR

DİYARBAKIR

VAN

DİYARBAKIR

VAN

ANKARA

DİYARBAKIR

DİYARBAKIR

ANKARA

İSTANBUL

DİYARBAKIR

DİYARBAKIR

DİYARBAKIR

İSTANBUL

İSTANBUL

İSTANBUL

VAN

İSTANBUL

İSTANBUL

İSTANBUL

DİYARBAKIR

İSTANBUL

İSTANBUL

DİYARBAKIR

DİYARBAKIR

DİYARBAKIR

İSTANBUL

İSTANBUL

BERLİN

İSTANBUL

İSTANBUL

DİYARBAKIR

MARDİN
İZMİR


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y