Açlık Grevinde 61. GÜN Polis Saldırısı Diyarbakır, Bitlis, Malatya, Mardin, Hakkari

Bugün Açlık Grevi eylemine destek ve ölşüm değil çözüm talebiyle ülkenin bir çok kentinde eylemler düzenleniyor. Ankara, İzmir ve İstanbul'da düzenlenen eylemler haber yayına hazırlandığında kitlesel katılımlarla devam ediyordu.

BİTLİS'TE POLİS SALDIRISI

Bitlis’te açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen yürüyüşe polis saldırdı. Polis saldırısı sonucunda BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, BDP İl Başkanı Şahin Çoban ve İHD Bitlis İl Başkanı Hasan Ceylan’ın da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı

Cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla BDP Bitlis il örgütü, Bitlis cezaevine yürüyüş düzenlemek istedi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı yürüyüşe polis gaz bombaları, joplar, tazyikli su ve taşlarla saldırdı.

Kent merkezindeki Sosyal Konutlar mevkisinde toplanan 500 dolayında Kürdistanlıya polis, gaz bombaları, joplar, tazyikli su ve taşlarla saldırdı. Saldırı sonucunda çok sayıda kişi yaralandı. Yaralananlar arasında İHD Bitlis İl Başkanı Hasan Ceylan, BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, BDP İl Başkanı Şahin Çoban da bulunuyor. Polisin saldırısı ardından yeniden bir araya gelen halk, yürüyüşe geçti. Cezaevine giden yolların da polis tarafından kapandığı kentte olaylar devam ediyor. 

DİYARBAKIR'DA DA POLİS SALDIRISI

Açlık grevlerine yönelik düznlenen eylemler Diyarbakır'da devam ederken polis saldırısı yaşandı. Yapılan basın açıklamasının ardından DTK önüne yürüyenlere polis gaz bombalarıyla saldırdı Diyarbakır sokakları yine polis devleti uygulamasına sahne oldu. Polis her tarafa kimyasal gaz bombaları atarakaçlık grevi destek eylemine kitlesel katılımı engellemeye çalışıyor. Polisin DTK'nın binasının kapısını kırdığı bilgileri geliyor.
BDP'li milletvekilleri ve DTK'lilerin süresiz dönüşümsüz açlık grevinde bulunduğu DTK binasına polis gaz bombalı saldırıda bulundu. Polis milletvekili Aysel Tuğluk'a tekme attı ve milletvekillerine fiili saldırıda bulundu.MALATYA'DA FAŞİST SALDIRI


Malatya'da düzenlenen açlık grevi destek eylemine yönelik faşistler saldırı düzenledi. Malatya BDP il binası önünde toplanan açlık grevine destek verenlere yönelik çevrede daha önceden organize edildiği belli olan bir grup faşist tekbirler getirerek saldırdı. Polis saldırgan faşist grubun önüne barikat kurmaya çalıştı ancak faşist grubun saldırısını engelleme giriş,minde bulunmadı. Polisin desteğinde faşist grup BDP il Binası önündeki saldırganlığına devam ediyor. 


MARDİN CEZAEVİ'NDE HAREKETLİLİK

Açlık grevi destek eylemcileri Mardin Kırıklar Cezaevi önüne geldiklerinde atılan sloganlara Tutusaklarda içeriden sloganlarla karşılık verdi. Mardin M Tipi Cezaevinde bulunan siyasi tutsakların bulunduğu koğuşlardan "İsyan", "Bê Serok jiyan nabe", "Bijî Serok Apo" sloganları atıldı
Kısa bir süre sonra cezaevinde jandarma hareketliliği yaşandığı belirtilirken, cezaevinin giriş kapısından da ambulanslar giriş yaptı.
Şimdiye kadar bir ambulans cezaevinden çıkarken, yeni bir ambulans da cezaevine giriş yaptı.


HAKKARİ CEZAEVİ'NE KİTLESEL YÜRÜYÜŞ

Cezaevlerindeki açlık grevleri 61. gününe girerken, BDP Hakkari il örgütünden cezaevi önüne kitlesel yürüyüş düzenlendi. Cezaevi önünde oturma eylemi başladı.KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y