Açlık Grevindeki Tutsaklardan Mesajlar

PKK'li, PAJK'lı tutsakların başlattığı açlık grevi 58'nci gününde devam ederken, Şakran ve İskenderun cezaevlerinde bulunan tutsaklar duygularını kaleme aldı. Tutsakların DİHA'ya gönderdikleri mektuplardan kısa kısa:

Erdoğan Uçar: 20 yıldır mücadelenin içindeyim. Bu açlık grevi benim için doruk noktasıdır. Yılların mücadelesini özgürlükle taçlandırmazsak tarih tarafından "yenilmiş devrimciler" olarak lanetlenmekten kurtulamayacağız. Açlık grevine girmemizin temel amaçlarından biri "eksik yoldaşlığın" tarihi lanetinden kurtulmak ve kendinin yenilgili devrimcilikten" korumaktır. Evet, biliyorum bu eylem tek yetmiyor, daha fazla ve farklı şeyler de yapmak lazım geliyor; ancak maalesef zindan dar bir alandır. Şartlar bu kadarına izin veriyor.

Reşit Çağlı: İnanıyorum ki, hakikat yolunda bu eylem, geleceğimiz ve halkımız için bir aydınlık ve özgürlük meşalesi olacak.

Murat Aktaş
: 18 yaşındayım. Yaşımdan fazla ceza verdiler bana. 16 yaşındayken iki tane idam cezası aldım ardından düşmanın kirli yüzünü gördüm. Eylem için sadece bu duyguları dile getirmek istiyorum.

Ali Alp: Şayet bizler doğru yoldaşlık esaslarıyla yaklaşmış olsaydık bugün bu ölüm çukurunda olmazdı. Şimdi eksik yoldaşlığımızın kefaretini ödüyoruz.

Mahmut Aba: Onurlu ve özgür yaşamdan asla vazgeçmeyeceğiz. Direneceğiz! Kendimi de şanslı görüyorum. Çünkü bu eylem için birçok arkadaş kendini önermiş ve eylemde yer almak istemişti; ancak olmadı.

Habip Güler: Artık önderliğimizi özgürce görmek istiyoruz. Artık Kürt dilinin üzerindeki yasakların kalkmasını istiyoruz. Böyle bir eylem içinde yer almaktan mutluluk duyuyorum.

Emin Yıldız: 1992'den beri cezaevindeyim. Bu direniş, benim için duygu anlamında yurdunu sevmek, halkına ve önderliğe bağlılığı ifade ediyor. İnsanın amacı büyük oldu mu, ödeyeceği bedel de büyük olmak zorundadır, bunu göze almalı ve hazır olmalıdır. Bu bir özgürlük eylemidir.

Murat Bilge
: Bir Kürt bireyi olarak bedenimi Kürtlük ruhu için bir kaleye dönüştürmek istiyorum. Her ne kadar açlık grevi ölüme meydan okumaksa da ben bunu bir halkın savunmasına dönüştüreceğim.

Mustafa İke: Onurlu toplumlar hiç bir zaman liderlerini yalnız bırakmazlar ve kendi bedenlerini liderlerinin etrafında etten bir duvara dönüştürürler. Eyleme katılma yönündeki önerim kabul edildiğinde, tarifsiz bir heyecan içine girdim.

Faruk Baysu: Zalim ve zorbalar hiçbir zaman onurlu insanların iradesine hükmedemeyecekler ve yenemeyeceklerdir. Bizler zindanda da olsak bedenlerimizle bu iradeye sahip çıkıyoruz.

Yusuf Başaran: Hergün ölümlerin yaşandığı bir coğrafyada buna sessiz kalmak, bir insan olarak bana acı veriyor. Ölümlerin olmaması için bedenimi ölüm yatırıyorum. Bunun için seve seve ölmeye hazırım.

Nizar Aka: Şu anda babam ile birlikte aynı cezaevinde tutukluyum. Ayrıca bir kardeşim de Silifke Cezaevi'nde. Kendisi de açlık grevindedir. Taleplerimiz karşılanana kadar eylemimi sürdüreceğim.

Bahattin Kaya: Eylemimiz vicdanlara seslenme, ölü ruhları uyandırma, insan değerlerine sahip çıkmaya davet eylemidir. Kendi haklı davası uğruna mücadele veren fedailerin eylemidir. (diha)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y