Beyazıt Meydanı´nda YÖK Protestoları

YÖK'ün 31. kuruluş yıl dönümü, Beyazıt Meydanı'nda düzenlenen eylemlerle protesto edildi. Gençlik örgütleri, AKP Hükümetinin YÖK yasasında yapmak istediği değişiklikle 12 Eylül'ün yarım bıraktığı uygulamaları tamamlamayı, üniversiteleri sermayeye teslim etmeyi amaçladığını belirtti. Gençler, AKP'nin savaş politikalarına da karşı çıkarak, “Gençlik haksız ve kirli savaşa ikna olmayacak” dedi.

İstanbul Üniversitesi'nin ana giriş kapısının bulunduğu Beyazıt Meydanı, gençlik örgütlerinin eylem alanına dönüştü.

GENÇLİK 9 KASIM'DA ANKARA'DA BULUŞUYOR

Genç Sen, Öğrenci Muhalefeti, Gençlik Kolektifi ve TKP'li Öğrenciler, düzenledikleri ortak eylemle, YÖK'e karşı mücadelelerinin devam edeceğini açıkladı. Beyazıt'tan İÜ ana giriş kapısına yürüyerek gelen gençlik örgütleri, “AKP kaybedecek, üniversiteler kazanacak” pankartı açtı. “YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek”, açlık grevlerine dikkat çekmek için “Ölüm değil çözüm istiyoruz” sloganları atıldı.

Üniversite kapısında basın açıklamasını okuyan Münevver Çabuk, 12 Eylül'ün kuşattığı üniversitelerin AKP eliyle tam olarak teslim alınmaya çalışıldığını söyledi. 12 Eylül'ün ve AKP mayasının üniversitelerde tutmadığını söyleyen Çabuk, “Kürt ve Alevi düşmanlığını yükselterek insanları Suriye'ye karşı bir savaşa ikna etmeye çalışıyorlar. Ne yapsalar tutmuyor, gençlik bu haksız ve kirli savaşa ikna olmuyor” dedi. AKP'nin yeni bir YÖK yasası hazırladığını belirten Çabuk, bunun da tutmayacağını ifade etti.

Çabuk, “YÖK'e karşı eşit, parasız, bilimsel, anadilinde eğitim hakkını AKP'ye karşı Türkiye'nin geleceğini, emperyalistlere ve savaş kışkırtıcılarına karşı barışı, AKP gericiliğine karşı özgürlüğü savunanlar 9 Kasım'da Ankara'da buluşacağız” dedi.

'EMPERYALİZME VE FAŞİZME BAŞKALDIRIYORUZ'

Devrimci Öğrenci Birliği de, YÖK'ün kuruluş yıl dönümünü, İÜ Beyazıt Kapısı önünde yaptığı açıklamayla protesto etti. DÖP adına açıklama yapan Özlem Yıldız, “Bugün burada toplandık çünkü kapitalizme, emperyalizme ve faşizme başkaldırıyoruz” dedi. Yıldız, “Sizleri de davet ediyoruz, sosyalizm bayrağını taşımaya, sosyalizm için mücadele etmeye. Emperyalist savaşlara karşı halk iktidarını büyütmek için bu davet. Özerk-demokratik üniversite için bu davet. Bu davet, zindanlardaki tutsakların ve Kürt halkının özgürlüğü için” şeklinde konuştu.

'SİSTEMİN CAHİLLERİ' BEYAZIT MEYDANI'NDA

Devrimci Anarşist Faaliyet de İÜ Beyazıt Kapısı önünde yaptığı açıklamada, “Sistemin cahilleri özgürleşiyor” pankartı açarak, özgür üniversite taleplerini dile getirdi. Anarşist gençler adına açıklama yapan Mercan Doğan, “Bizler sistemin cahilleriyiz. Çünkü onun bilgisini, sömürüsünü ve her türlü dayatmasını reddediyoruz. Bizler yaşamı savunuyoruz. Yaşamanın da ancak iktidarsız bir şekilde, paylaşma ve dayanışma ile dolu özgür bir dünyada var olabileceğini biliyoruz” dedi. (etha)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y