Bursa’dan Bir Grup OYAK Renault işçisinin Mektubu!

Bursa’dan bir grup OYAK Renault işçisi

Bu mektubu yaklaşan TİS görüşmeleri nedeniyle bir grup metal işçisi olarak fikirlerimizi söylemek istiyoruz. İşçiler toplu sözleşmeyi merakla ve umutla bekliyor. Çünkü gerek Türk Metal sendikası başkanı Pevrul Kavlak’ın vaatleri gerekse Bosch işçilerinin verdiği mücadele umarız, hem MESS patronlarına hem Türk Metal sendikasına ders olmuştur. Şu anda OYAK Re
nault fabrikasında 8 yıl ve 5 yıllık işçilerin yüzde 80’ini oluşturduğu bir oran var. Yaklaşık 6000 işçi çalışıyor, 3 vardiya sisteminde devam ediliyor. Fabrikada çalışma koşulları çok ağır, saatte 60 araba üretiyoruz, insanlık dışı çalışma koşulları var, çoğumuz ya bel fıtığıyız ya da boyun fıtığı. Üretim alabildiğine, çalışma temposu çok yoğun, işten çıkartılırım diye işçiler tedavi olmuyor. İşçiler fizik tedaviye gitmiyorlar devamsızlık yaparım diye, üretim rekorları kırılıyor… İşçi ücretleri düşük, kaliteli araç üretiyoruz; peki nerde bizim hakkımız soruyorum size? Geçen revizyona girmeden 1 ay önce yeni Clio 4’ün finansman ve tanıtım animasyonu yapıldı. Müdür açıklamalar yapıyor 2014’te hedef 4 milyon araç diye... Kaba bir hesap yaptık bizim pazar günleri de 8 saat mesai yaparsak, 2 yılda ancak bu rakama ulaşabiliriz. Bir de çıkmış animasyonda, her şeyde dünya üretim standardında birinci diyor. Sadece Renault’un Euro-med bölgesi hariç tüm kıtalarda kârını ikiye katladığını söylüyor. Çin ve Rusya pazarının yeni ticari cazibe merkezi olduğunu söylüyor. “Hepiniz bu fabrikanın 10 numarasısınız” deyip kendisi de 10 numaralı tişört giymiş Cem Yılmaz vari stand-up yapıyor. İşçiler animasyon bölgesinde 2 bin kişi vardık. Hep bir ağızdan maaşa zam ve sosyal hakların düzeltilmesi istendiğinde uğultudan boş vaatler vermeye başladın. Borcum olsun, yok sözüm olsun, inşallah maşallahla geçiştirdin ama işçi yutmadı bu dolmaları haberiniz olsun. Biz sadaka değil hakkımızı istiyoruz.

Genç işçilerin aldıkları ücretler çok düşük, giydirilmiş her ay (ikramiye-kömür parası, çocuk yardımı vs.) ile birlikte 1100 lirayı geçmiyor. Çoğu yeni evli genç işçiler ev kirası, elektrik, telefon faturası vs. derken ay sonunu kıt-kanaat zor getirmekte. İşçilerin yüzde 90’ı bankaya kredi kartı, ek hesap ve banka kredi borçları işçileri kara kara düşündürmekte. Genel Başkan olarak, bizle yaptığın il toplantılarında “Bu yıl sözleşme yılı olacak” dedin. Bursa Atatürk Kapalı Spor Salonunu, dergide “Yüzbinlerin bir bildiği var” sloganını attın. Artık kazandırmayacağız, kazanacağız, şimdi gerekeni yapmak zorundasın! Biz de Bosch işçileri gibi sendika mı değiştirelim, haklarımızı böyle mi alalım? Bosch işçine ne vaatlerde bulunduysan aynısı da OYAK Renault işçilerine ve tüm metal işçilerine söylemelisin. BOSCH işçilerine “Sendikayı demokratikleştireceğiz” dedin, “Temsilci ve delege seçimlerini demokratik bir biçimde yapacağız” dedin. Hani nerde hangi işyerinde yaptın, neden yapmıyorsun, önce onu açıkla… Temsilci seçimlerinin olması için sendika değiştirmek mi gerekiyor? Neden temsilcilik seçimleri olmuyor, her fabrikaya neden işçilerin demokratik haklarının kullanacağı ortamı oluşturmuyorsun. Ücretlerimiz çok düşük en az yüzde 50 zam almalısın ki, insanca yaşayabilecek bir ücretimiz olabilsin. Peki, bunun olması için ne hazırlık yapıyorsunuz? Alıp kendi çevrenize yakın işçileri Ankara’ya, Didim’e otellere göndermek sözüm ona saçma sapan ‘sosyal sendikacılık’ oyununa ne zaman son verilecek? Nerede taslak, haziran ayında belli olmalıydı, nerede TİS komiteleri, nerede işçilerle birlikte yuvarlak masa toplantıları. Bunlar olmadan nasıl iyi sözleşme olacak. Kendi sendikasında demokrasiyi işletmeyen, işçilerin, tabanın söz sahibi olmasına olanak sunmayan bir sendika işçilerin sendikası nasıl olacak, siz söyleyin.


İstanbul’da Türk-İş’i eleştirmişsiniz, işçilerin haklı olduğunu söylüyorsunuz. Öyleyse siz Türk-İş yöneticisi olarak ne yapıyorsunuz, Türk-İş söylediklerinizi yapmıyorsa, önce söylediklerinize, yaptığınız eleştirilere Türk Metal Sendikasından başlayarak değiştirmek gerekmez mi? Yoksa siz her gittiğiniz yere (nabza) göre mi şerbet veriyorsunuz. İyi bir sözleşme için ve demokratik bir sendika için gelin önce kendi sendikanızdan başlayın, iş yerlerinden başlayarak sendikayı demokratikleştirelim. Bugüne kadar 1998 yılında itibaren ne kaybetmişsek ve enflasyon karşısında eriyen ücretlerimizin telafi edilmesini istiyoruz. Biz buradan tüm metal işçi arkadaşlarımıza sesleniyoruz, sendikamıza sahip çıkarak TİS sürecinde birlik olup toplu iş sözleşmesi komiteleri oluşturarak sözleşmeye müdahale edelim. Birleşe birleşe kazanmaktan başka şansımız yok. Daha iyi bir sözleşmede, demokratik bir sendikada bizlerin mücadelesi ve birliğiyle olacaktır. Birleşik Metal üyesi işçiler ve Çelik-İş üyesi işçilerle mücadelemizi ortaklaştıralım. Sendika ayrımı yapmadan, MESS patronlarına karşı birliğimizi sağlayalım.

*Bursa’dan bir grup OYAK Renault işçisiRenault İşçileri Sarı Sendikadan Kurtulmakta Kararlı Fabrika İşgali Sürüyor!

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y