Diyarbakır İHD Cezaevi Önünde Mum Yakarak Oturma Eylemi Yaptı

İHD’liler cezaevi önünde mum yakarak oturma eylemi yaptı

İHD Diyarbakır Şubesi, cezaevlerindeki açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde mumlar yakarak oturma eylemi yaptı.


Cezaevlerinde açlık grevi eylemi 64’üncü gününe girerken, İHD Diyarbakır Şubesi’nin açlık grevindekilerin durumuna dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdiği eylemler devam ediyor. Aralarında İHD üye ve yöneticilerinin bulunduğu bir grup, dün akşam Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde mumlar yakarak, oturma eylemi yaptı. İHD Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, şube yöneticileri ve üyelerinin katıldığı eylemde, İHD’liler önce cezaevi önünde mumlar yaktı. Daha sonra bir konuşma yapan İHD Şube Başkanı Raci Bilici, cezaevlerindeki eylemlerin artık tehlikeli bir boyuta ulaştığını hatırlatarak, kamuoyunun bu duruma daha fazla duyarlı olması gerektiğini söyledi. Açlık grevindeki eylemcilerin taleplerinin meşru ve insani talepler olduğunu ifade eden Bilici, bu taleplerin karşılanması halinde ülkede akan kanın duracağını dile getirdi. 

 
‘Bu insanlar oyun oynamıyor’

Başbakan Erdoğan’ın açlık grevindeki mahpusların şov yaptığına yönelik söylemlerine sert tepki gösteren Bilici, “Sayın Erdoğan’a seslenmek istiyoruz; bakın burada önünde bulunduğumuz cezaevinde şov yapılmıyor, oyun oynanmıyor. İnsan hayatı üzerinde oyun oynanmaz. Bunu anlayın artık. Şov yapıyor dediğiniz insanlar ölüm sınırında. Daha önce de bu tarz eylemler için benzer ifadeler kullanılmıştı. Ancak, o insanlar hayatlarını kaybetti. Şov yapmadıklarını herkes gördü. Artık siz de bu söylemlerinizden vazgeçin ve bu grevlerin sona ermesi için çaba gösterin” dedi.


Bilici'nin konuşmasının ardından İHD’liler, yaktıkları mumların önünde yarım saat boyunca oturma eylemi gerçekleştirdi. 


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y