Diyarbakır´da Yasaklar, Polis ve Direniş

Bugün açlık grevinin 53. günü. Yüzlerce tutsak grevde ve durum çok kritik. BDP tarafından PKK'li ve PAJK'lı tutsakların öncülüğünde başlayan açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla İstasyon Meydanı'nda yapılmak istenen "Özgür yaşam için vicdan buluşması" mitingi Valilik tarafından yasaklandı.

Batıkent Meydanı polis ile doldurulurken, yapılmak istenen basın açıklaması öncesinde polis tarafından Diyarbakır adeta zırhlı araçlar, TOMA'lar ve çevik kuvvet ekipleriyle adeta ablukaya alındı.


Batman, Urfa, Mardin, Elazığ ve birçok çevre il ve ilçelerden getirilen polisler, özellikle BDP Diyarbakır İl binası çevresi ile Batıkent Meydanı çevresinde olağanüstü önlemler aldı. Diyarbakır semalarında özellikle Bağlar semti bölgesinde polis helikopterinin de sürekli uçuş yaptığı görülüyor.


Sabah saatlerinde Batıkent Meydanı'na yakın sokaklara zırhlı araçlarla giren polisler, halka mitinge katılmamaları ve toplanmamaları yönünde uyarılarda bulunarak, toplanılması durumunda müdahale edecekleri tehdidinde bulundu.


BDP İl binasında çok sayıda kişi yapılacak basın açıklaması için toplandı. Aralarında milletvekillerinin de bulunduğu Batıkent Meydanı'na doğru yürüyen kitleye polis izin vermezken, yer yer gerginlikler yaşanıyor. Polis barikatı nedeniyle BDP'li vekiller ile birlikte çok sayıda kişi gruplar halinde Batıkent Meydanı'na doğru yürüyüşe başladı.


Öte yandan aralarında BDP milletvekilleri Altan Tan, Ayla Akat, Sırrı Süreya Önder, Nursel Aydoğan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in bulunduğu çok sayıda kişi Batıkent Meydanı'nda oturma eylemine geçti.
VALİLİK BAHÇESİNDE OTURMA EYLEMİ


Oturma eyleminin ardından BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP milletvekilleri ile belediye başkanları Batıkent Meydanı'ndan Diyarbakır Valiliği'nin makamına gitti.


Milletvekilleri ve belediye başkanları Valilik bahçesinde oturma yaparken, Demirtaş mitinge izin vermeyen Vali ile ilgili basın açıklaması yapacaklarını söyledi.

 

HDK SÖZCÜSÜNÜN BURNU KIRILDI

Valilik önünde yaşanan gerginlik sırasında polisler milletvekilleri, belediye başkanlarının aralaında olduğu gruba polisler müdahale etti. Müdahale sırasında HDK Diyarbakır Sözcüsü Hüseyin Bardakçı'nın burnu polisler tarafından kırıldı. Valilik önündeki gerginlik devam ederken, valilik çevresinde ise çok sayıda zırhlı araç bekletiliyor.


BARİKATLAR KURULDU


Batıkent Meydanı'na çıkan ara sokaklarda ise polisler, gaz bombası ve tazyikli suyla eylemcilere müdahale ediyor. Polis müdahalesi sonrası eylemciler, Bağlar ilçesine dağılırken, çatışmalar ara sokaklarda devam ediyor. Polisin gaz bombalı, tazyikli su ile müdahalesine halk, taş, molotofkokteyli ve ses bombaları ile karşılık veriyor. Bazı sokaklarda ise gençler tarafından barikatların kuruldu. Bağlar'da yaşanan çatışmalarda şu ana kadar en az 3 kişinin polisler tarafından gözaltına alındığı görüldü.


YASEVİ'NE SALDIRI


Öte yandan Batıkent Meydanı yakınında bulunan Kulplular Yasevi'ne polisler tarafından tazyikli su sıkıldı. Bu durumu tepki gösteren halk ile polisler arasında gerginlik yaşandı. (anf)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y