Fransız Yeşiller Parlamento Grubu Açlık Grevleri İçin Erdoğan´a Mektup Yazdı

Fransız Yeşiller Parlamento Grubu'nun 17 üyesi, Erdoğan’a mektup yazdı. Yeşiller Partisi milletvekilleri greve kendi “mevkidaşları” ile “dost vekiller, belediye başkanları, bölge başkanları ve avukatların da açlık grevine katıldığını” hatırlattı.

Sonuçları ağır olur!
Mektupta, Erdoğan’a hitaben, “Açlık grevcileri hükümetinizden Kürt sorununun çözümü için Abdullah Öcalan ile müzakere yürütmenizi istiyorlar. Ayrıca bir buçuk yılı aşkın bir süredir Öcalan’a uygulanan tam tecridin kaldırılmasını talep ediyorlar” denildi. “Açlık grevi kritik bir aşamaya girdi” diyen Yeşiller Grubu, çok sayıda sivil toplum örgütü tarafından desteklenen tutuklu ailelerinin de grevcilerin sağlık durumuna ilişkin çok kaygılı olduklarına dikkat çekti. Endişelerini dile getiren Yeşiller Grubu, “Sonuçları herkes için son derece ağır olacak olan bu eylemin durdurulması amacıyla Kürt tutukluların taleplerine yanıt verilmesini” istedi.

Çözümün zamanı geldi
“Bir kıyım, öylesine izler bırakır ki, Türkiye ne sınırlarının içinde ne de dışarıda büyüyerek bunun içerisinden çıkamaz” diye uyaran Grup, “Müzakere yolunun açılması, Kürt sorununa bir siyasi çözüm bulunması tüm demokratlar tarafından bekleniyor. Bize göre bunun zamanı geldi” vurgusunda bulundu.
Mektupta imzası bulunan Yeşiller Grubu üyeleri şunlar: Jean Louis Roumegas, Noel Mamere, Véronique Massonneau, Sergio Coronado, Eric Alauzet, Danielle Auroi, Isabelle Attard, Barbara Pompili, Denis Baupin, Laurence Abeille, Brigitte Alain, Christophe Cavard, Paul Molac, Michele Bonneton, François Michel Lambert, François de Rugy, Eva Sas.

ANECR: Fransa rolünü oyna
Fransız komünist seçilmişlerden oluşan “Komünist ve Cumhuriyetçi Seçilmişler Ulusal Derneği” (ANECR) de açlık grevlerine ilişkin bir açıklama yaptı. ANECR’den bir heyet, açlık grevlerine ilişkin Kürt illerinde temaslarda bulunuyor. ANECR Başkanı Dominique Adenot’un öncülündeki heyette senatör Michel Billout, Carlat Belediye Başkanı Alain Cousin, parlamenter asistan Eric Defouilhoux, Eygalayes Belediye Başkanı Josette Fournier, Limoise Belediye Encümeni Anne-Catherine Heinisch, Porte les Valence Belediye Başkanı Pierre Trapier ve Avrupa parlamenteri Marie-Christine Vergiat yer alıyor. ANECR açıklamasında “Uluslararası sahnede durumun ehemmiyetini minimize eden Türk makamlarının kayıtsızlığı karşısında kadınlar ve erkekler uluslararası medyanın sessizliği altında ölüm tehlikesi yaşıyorlar” dedi.
31 Ekim’den bu yana bölgede olan heyet durumun “son derece ağır” olduğunu tespit ederken, “Türk Hükümeti ve Başbakan Erdoğan’ın uzlaşmazlığı karşısında Kürt siyasi tutsaklar kararlılar” diye belirtti. Delegasyon üyeleri Fransız medyasını durum hakkında acilen kamuoyunu bilgilendirmeye çağırırken, Fransız Hükümeti'nden de “açlık grevinin sona ermesi amacıyla gerekli müzakerelerin başlatılması için Türk makamları nezdinde müdahalede bulunmasını” istedi. Heyet, tutukluların talepleri için “Bu talepler aşırı değil. Duyulması gerekiyor” dedi.

Milletvekili Vergiat: Avrupa sessiz kalma
Heyet içerisinde yer alan Fransız Sol Cephe'den Avrupa milletvekili Marie-Christine Vergiat ise kendi internet sayfasında yayınladığı açıklamasında Avrupa ülkeleri ve kurumlarına seslendi: "Acil müdahale edilmeli. Avrupa Konseyi dahil farklı Avrupa kurumları ile üye devletlerin hükümetleri, sessiz kalmaya devam edemez. Siyasi nedenlerle bugün binlerce kişi Türkiye’de tutuklu. Kürt veya Kürt olmayan kadın ve erkek siyasetçiler, gazeteciler, sendikacılar, insan hakları savunucuları, öğrenciler ve 16 yaşın altında onlarca çocuk. Çoğunlukla sadece görüşlerini savundukları, barışçıl eylem yaptıkları veya sadece mesleklerini icra etmeye cesaret ettikleri için cezaevlerindeler. Ve bugün ‘avukatlar davası’ denen dava Türkiye’de başlıyor. Geçen Şubat ayında da Türkiye’de bulunmamla birlikte, durumun kötüleştiğini tespit edebiliyorum ve Türk hükümetinin endişe verici sapmasına tepki gösteriyorum. Artık sessiz kalmak mümkün değil. Hiçbir şey söylemeden ölmelerine izin vermeyin.” (anf)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y