İHD: Son İki Haftada Yüzlerce Gözaltı Onlarca Tutuklama

Açlık grevlerine son iki haftada yüzlerce gözaltı, onlarca tutuklama

İnsan Hakları Derneği (İHD) açlık grevleriyle dayanışma eylemlerine yönelik uygulanan polis baskısını açıkladığı raporla belgeledi. Rapor çarpıcı rakamlar içeriyor...

İHD, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine destek için yapılan eylemlere polis müdahalesini raporlaştırdı. Raporda 23 Ekim ile 6 Kasım tarihleri arasında 5 yürüyüşün yasaklandığı, 46 eyleme müdahale edildiği, müdahalelerde 617 kişinin gözaltına alındığı bunlardan 69'unun tutuklandığı, 84 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

YÜZLERCE GÖZALTI, ONLARCA TUTUKLAMA

İnsan Hakları Derneği, (İHD), cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine destek amacıyla 23 Ekim ile 6 Kasım tarihleri arasında yapılan yürüyüş ve açıklamalara yönelik müdahaleleri raporlaştırdı. Raporda, AKP hükümetinin açlık grevleri konusunda çözüm üretmediği ve açlık grevlerini gündemde tutmak isteyen yurttaşlara müdahale ettiği belirtilerek, "Bu konuyu kamuoyu gündeminde tutmak isteyen göstericilere sık sık müdahale etmekte ve ağır bir insan hakları ihlali tablosunun oluşmasına sebep olmaktadır. Siyasal iktidarın bu otoriter tutumu sorunların daha da büyümesine sebep olmaktadır" denildi. Açlık grevlerine ilişkin yapılan eylemlerden toplam 46 gösteriye müdahale edildiğinin kaydedildiği raporda, 5 yürüyüşün yasaklandığı, müdahalelerde 617 kişinin gözaltına alındığı, bunlardan 69'unun tutuklandığı, 84 kişinin ise müdahalelerde yaralandığı belirtildi.

Raporda müdahale edilen bazı yürüyüşler şöyle sıralandı:

* 23 Ekim 2012'de İstanbul'un Esenyurt ilçesinden Silivri (İstanbul) Ceza İnfaz Kurumu'na ve Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne doğru yürüyüş yapmak isteyen gruba biber gazlarıyla müdahale eden polis ekipleri 5 kişiyi gözaltına aldı. Müdahale sırasında en az 2 kişi de yaralandı. Müdahalenin ardından yürüyüşe devam eden gruba Büyükçekmece ilçesinde aşırı sağcı bir grup yaklaşık bir saat boyunca taş, soda şişesi, sopalar ve molozlarla saldırdı.

* 24 Ekim 2012'de açlık grevinin sürdüğü cezaevlerinden Bakırköy Kadın Cezaevi önünde destek amaçlı yapılmak istenen açlık grevi eylemine polis ekiplerinin müdahale etmesi sonucu 6 kişi yaralandı. Polis barikatını aşan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve BDP üyesi 2 kişi ise açlık grevine başladı.

* 27 Ekim 2012'de Batman'da açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen mitingin ardından kalabalığa gaz bombalarıyla müdahale eden polis ekipleri 7 kişiyi gözaltına aldı.

* 27 Ekim 2012'de İzmir'de cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek için AKP Konak İlçe Başkanlığı önüne pankart asmak isteyen 5 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

* 28 Ekim 2012'de İzmir'de BDP Karabağlar İlçe Örgütü'nün kurduğu çadıra müdahale eden polis ekipleri 22 kişiyi gözaltına aldı.

* 28 Ekim 2012'de Bursa'nın Yıldırım ilçesinde AKP Yıldırım İlçe Başkanlığı binasına siyah çelenk bırakmak isteyen gruba ırkçı grupların saldırmasının ardından ilçede gerginlik devam etti. 30 Ekim 2012'de açlık grevine destek verenlere ırkçı grupların yeniden saldırması sonucu bir kişi silahla başından yaralandı. Olayların sonunda 3 kişinin yaralandığı, 4 kişinin gözaltına alındığı, saldırılara polis ekiplerinin müdahale edememesi üzerine ilçeye takviye jandarma ekipleri gönderildiği öğrenildi.

* 28 Ekim 2012'de Şırnak'ın İdil ilçesinde gün boyu devam eden eylemlere müdahale eden polis ekiplerinin 4 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

* 29 Ekim 2012'de İzmir'de destek amaçlı açlık grevi eylemi yapmak isteyen Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyelerine müdahale eden polis ekipleri 13 kişiyi gözaltına aldı.

30 EKİM HAYATI DURDURMA EYLEMLERİ

* 30 Ekim 2012'de Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde, BDP Grup Toplantısı'nın yapılacağı E Tipi Cezaevi'nin önüne yürümek isteyen gruba polis ekipleri gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Polis ekiplerinin kullandığı gaz bombalarından birinin isabet ettiği bir evde ise yangın çıktığı öğrenildi. 30 Ekim 2012'de Diyarbakır Valiliği'nin kentte yapılması planlanan her türlü basın açıklaması, gösteri, yürüyüş ile benzeri eylemlerin yasaklandığını açıklamasının ardından cezaevinin önü ve çevresi, polis araçları ve çevik kuvvet polis ekipleri tarafından abluka altına alındı. Cezaevine çıkan sokakları da kapatan polis ekipleri, hiç kimsenin cezaevi önünde toplanmasına izin vermedi ve gün sonunda toplam 56 kişiyi gözaltına aldı. Olayların sonunda en az 3 kişinin yaralandığı öğrenildi.

* 30 Ekim 2012'de Mardin'in Nusaybin ilçesinde alana 3 koldan yürüyüşe geçen gruplara polis ekiplerinin müdahale etmesi sonucu Burhan Bilgiç adlı kişi gözüne gaz bombası kapsülü isabet etmesiyle ağır yaralandı.

* 30 Ekim 2012'de açlık grevi eylemlerine destek amacıyla BDP'nin çağrısıyla başta Diyarbakır, Batman, Van, Hakkâri olmak üzere pek çok kentte düzenlenen protesto gösterilerine kolluk kuvvetlerinin müdahale etmesi sonucu 122 kişinin gözaltına alındığı, 7 kişinin ise tutuklandığı öğrenildi.

* 1 Kasım 2012'de Diyarbakır Valiliği, cezaevlerinde sürdürülen açlık grevlerine dikkat çekmek için İstasyon Meydanı'nda 3 Kasım 2012'de yapılması planlanan "Özgür Yaşam İçin Vicdan Buluşması" mitingini yasakladı. Kararın ardından mitinge katılmak isteyenlere yönelik Diyarbakır ve Mardin'de yapılan ev baskınları ve yol kontrolleri sonrasında 9 kişi gözaltına alındı.

* 1 Kasım 2012'de Bursa'nın Yıldırım ilçesinde açlık grevi eylemine destek verenlere yönelik 14 kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan ırkçı saldırıların ardından ev baskınları düzenleyen polis ekipleri BDP üyesi 16 kişiyi gözaltına aldı.

* 2 Kasım 2012'den Bursa'nın Yıldırım ilçesinde açlık grevlerine destek verenlere yönelik 28 Ekim 2012'de başlayan ve 3 gün süren ırkçı saldırıların ardından Bursa Valiliği, 10 gün süreyle kentte her türlü eylem ve etkinliğin yapılmasını yasakladı. Öte yandan olayların ardından açlık grevine destek veren gruptan gözaltına alınan 36 kişiden 16'sının tutuklandığı öğrenildi.

* 2 Kasım 2012'de Pamukkale Üniversitesi'nde (Denizli) cezaevlerinde açlık grevlerine destek amacıyla düzenlenen eyleme müdahale eden polis ekipleri 91 öğrenciyi gözaltına aldı.

* 2 Kasım 2012'de, Edirne'de cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek için yürüyüş yapmak isteyen Trakya Üniversitesi öğrencilerinin ve HDK üyelerinin oluşturduğu gruba polis ekiplerinin biber gazlarıyla müdahale etmesi sonucu çok sayıda kişinin biber gazından etkilenerek fenalaştığı, bir kişinin de başından yaralandığı öğrenildi.

* 2 Kasım 2012'de Mersin'in Tarsus ilçesinde 30 Ekim 2012'de gözaltına alınan 4 kişiden 3'ü tutuklandı.

* 3 Kasım 2012'de Giresun E Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve açlık grevinde olan DİHA muhabiri Şahabettin Demir'in, açlık grevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin sağlık durumu ile ilgili basın kurumlarına göndermek istediği mektuplara cezaevi yönetimi tarafından el konduğu öğrenildi.

* 3 Kasım 2012'de İstanbul'un Şişli ilçesine bağlı Okmeydanı Semti'nde 30 Ekim 2012'de BDP'nin çağrısıyla düzenlenen eyleme müdahale eden polis ekiplerinin gözaltına aldığı 19 kişiden 12'si "yasadışı örgüt üyesi oldukları" suçlamasıyla tutuklandı.

* 4 Kasım 2012'de BDP'nin İstanbul'un Fatih ilçesine bağlı Aksaray Semti'nde yapmak istediği basın açıklaması öncesinde toplanan gruba polis ekipleri gaz bombaları ve basınçlı suyla müdahale etti. Kullanılan gaz bombalarından aralarında BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in ve Van Milletvekili Aysel Tuğluk'un da bulunduğu çok sayıda kişinin etkilenerek fenalaştığı öğrenildi. Müdahale sonunda 49 kişinin gözaltına alındığı, 4 kişini de yaralandığı bildirildi.

* 4 Kasım 2012'de HDK'nin İstanbul'un Sarıgazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi'nde destek amaçlı başlattığı açlık grevine polis ekiplerinin müdahale etmesi sonucu 2 kişi yaralandı, 15 kişi de gözaltına alındı.

* 4 Kasım 2012'de Muş'un Malazgirt ilçesinden destek amaçlı Muş'a yürümek isteyen gruba müdahale eden polis ekipleri aralarında Malazgirt Belediye Başkanı Mehmet Nuri Balcı, BDP Malazgirt İlçe Başkanı Nihat Kalın, Konakkuran Belde Belediye Başkanı Kemal Çetinin de bulunduğu 18 kişiyi gözaltına aldı.

* 5 Kasım 2012'de Siirt'te cezaevlerinde süren açlık grevlerine dikkat çekmek için F Tipi Cezaevi önünde yapılan basın açıklamasının ardından yürüyüş yapmak isteyen gruba polis ekipleri gaz bombalarıyla müdahale etti.

* 5 Kasım 2012'de HDK'nin İstanbul'un Sarıgazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi'nde 2. kez destek amaçlı başlattığı açlık grevine ve kurulan çadıra polis ekipleri gaz bombalarıyla yeniden müdahale etti ve çadırı söktü.

* 6 Kasım 2012'de Şırnak'ın Cizre ilçesinde açlık grevlerine destek amacıyla düzenlenen yürüyüşe polis ekiplerinin gaz bombalarıyla müdahale etmesi sonucu gazdan etkilenen 30 kişi fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

* 6 Kasım 2012'de Mardin'in Nusaybin ilçesinde düzenlenen yürüyüşe müdahale eden polis ekiplerinin kullandığı gaz bombalarından birinin kapsülünün kafasına isabet ettiği A.E. (12) adlı çocuk ağır yaralandı.

* 6 Kasım 2012'de açlık grevlerine destek vermek için Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde oturma eylemi yapmak isteyen 50 kişilik öğrenci grubuna müdahale eden polis ekipleri öğrencilerin tamamını gözaltına aldı.

* 6 Kasım 2012'de Diyarbakır'da açlık grevi eylemine destek amacıyla 30 Ekim 2012'de ve 3 Kasım 2012'de BDP tarafından düzenlenmek istenen basın açıklamasına ve mitinge polis ekiplerinin müdahale etmesi sonucu gözaltına alınanlardan 26'sının tutuklandığı öğrenildi.

* 7 Kasım 2012'de Kocaeli Üniversitesi'nde açlık grevlerine ilişkin basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere polis ekiplerinin ve özel güvenlik görevlilerinin gaz bombaları ve basınçlı suyla müdahale etmesi sonucu 15 kişi yaralandı, 10 kişi de gözaltına alındı. (diha)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y