Redhack Davası: Masumların Davasını Duy Haksızlığa Karşı Çık

Masumların Davası

Uzun zamandır Redhack üzerinde bir "orman kanunu" gezdirilip duruyor. Bu ülkede hukuku aramak zaten hayalcilik ancak yasaları aramak yine de bazen gerçekçilik sayılıyor. Redhack davasında yasaları da aramamak gerekiyor. Sosyalist hacker grubu Redhack'ın yaptığı her eylem açık ve hiçbir tartışmaya yer bırakmayacak kadar net. Nerede bir yolsuzluk, usulsüzlük, vicdansızlık varsa Redhack oraya müdahalede bulunan bir hacker grubu. Elbette yolsuzluk, usulsüzlük yapan vicdansızlarda bundan rahatsızlık duyuyorlar.

Redhack'ın cesaretle her tür haksızlık karşısında duruşu ve "sırları sır olmaktan" çıkarışı birilerini rahatsız etti hem de çok rahatsız etti. Sadece Redhack üzerinde baskı oluşturmak için devletin artık sıradan uygulaması haline gelen "masumları rehin almak" üzerine bir adli ve polisiye operasyon düzenlendi. Yaklaşık 17 kişi gözaltına alındı, bunlardan 7 tanesi ise bu operasyon sonucu tutuklandı. Dava ilk günden beri bu ülke için bile tuhaf bir seyir izledi. Tutuklu olanlardan 4 genç daha iddianame bile hazırlanmadan tahliye edildi. Niye tahliye edildikleri anlaşılmadı. Tahliye edenlerin bu tuhaf durumu anlatmak gibi bir çabası da olmadı.

Redhack davası adı altında iddianame çıktı. 10 kişi suçlanıyor ve şu an üç genç hala Redhack davasından tutuklu bulunmakta. İddianame tam bir hukuk ve yasa garabeti. Sosyal paylaşım sitelerinde yüzbinlerce insanın paylaşımda bulunduğu ve bu ülkenin yasalarına göre bile "suç" sayılmayan paylaşımlarda bulundukları için bu insanlar suçlu gösterilmeye çalışılmakta. Hem de 24 yıllık ceza istemi ve sosyal payaşım sitelerinde bazı gönderileri beğendikleri için "terör örgütü üyesi" olmak suçundan.

Şu an Duygu Kerimoğlu, Uğur Cihan Oktulmuş ve Alaattin Karagenç adlı gençler hala tutuklular. Bu gençlerin Redhack ile bir ilgilerinin olmadığı daha ilk günden belli olmuştu.

Redhack lideri diye tutuklu bulunan Uğur Cihan Oktulmuş 18 yaşında bir lise öğrencisi. Redhack bilindiği üzere yaklaşık 17 yıl önce oluşturulmuş bir hacker birliği ve bu hacker birliğinin lideri diye 18 yaşında bir lise öğrencisini, dava iddianamesini hazırlayan savcının iddia etmesi bile bu davanın "masumların rehin alınması" davası olduğuna delilden başka bir şey değil.

Duygu Kerimoğlu üniversite öğrencisi. İki yıllık meslek yüksek okuluna giden ve girdiği bilgisayar derslerinden kalacak kadar bilgisayara uzak olan bir genç. Tutuklu bulunduğu süre içerisinde yaşadıkları basına yansıdı. Evleri özel timlerle sabah beşte basılan Duygu Kerimoğlu o günden beri yaşadıkları karşısında isyan edip babasına "bu ülkeden gidelim" diyecek kadar bu ülkeden umudunu kesmek zorunda kalmış. Masumları rehin alma uygulamasının zorunlu sonucu masumların yaşadıkları karşısında isyanıdır. Duygu Kerimoğlu ilk günden bu yana Redhack üyesi olmadığını söylüyor. Redhack'te resmi hasabından bunu söylüyor "bu çocukların bizle ilgisi yok masumları rahat bırakın" diyor. Ama devletin işleyen çarkı masumları ezmek alışkanlığında dönmeye devam ediyor.

Alaattin Karagenç: Genç bir konfeksiyon işçisi. Sosyal paylaşım platformlarında Facebook vb beğendiği şeyleri izleyen paylaşan milyonlarca gençten birisi. Bu ülkede haksızlıklar diz boyu, haksızlıklara karşı hayır diyenler azınlıkta. Haksızlıklara hayır diyenler günlük hayatında sürekli haksızlığa uğrayan insanların her zaman dikkatini çekmiştir. Alaattin Karagenç'te Redhack'ın uzun yıllardır sürdürdüğü haksızlıklara isyanını görmüş ve onun yaptığı eylemleri beğenmiş ve sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmış, tıpkı milyonlarca insanın yaptığını yapmış. Devlet "masumları rehin almak" istediğinde hedefsiz operasyonlar düzenler, kim denk gelirse onlara her tür eziyeti "kılıfına uydurarak" yapar. Bu kez Alaattin Karagenç "masumların rehin alınması" operasyonunun kurbanı olmuştur.

Redhack davası 26 Kasım 2012 tarihinde Ankara'da görülecek. Masum insanları savunmak adına. Hayatımızın artık bir parçası haline gelen internetteki her paylaşımımızı "suçlama" konusu yapmak isteyenlere karşı koymak adına, herkes bu davayla ilgilenmelidir.

Redhack davası bu ülkedeki "masumlara" kurbanlık gibi her tür eziyetin yapılacağına örnek bir dava. Yargılananların Redhack'le ilgilerinin olmadığını başta davayı oranize eden polis şubesi, savcı, mahkeme heyeti dahil herkes ama herkes bilmekte. Bu ülkede hukuk yok, bu ülkede yasalar var. Yasalar bile uygulansa bu gençlerin hemen serbest bırakılıp bu konuda yapılan eziyetin karşılığı olarak açılacak davalar açılmadan devletin verdiği zararı tazmin etme yoluna girmesi gerekir. Elbette devlet bunları yapmayacak, ama devletin bu göz göre göre rehin aldığı mazlumlara yaptığı eziyetin hesabı uluslararası alanda sorulacaktır.

Redhack davasıyla ilgili gelişmeleri twitter üzerinden #26KasımRedHackdavası tagıyla izleyebilirsiniz.

Ayrıca Redhack davasındaki haksızlıklara karşı bir de imza kampanyası açıldı Redhack Tutuklularına Özgürlük Komitesi'nin hazırladığı bu imza kampanyasına katılmak için TIKLAYINIZ:KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y