Renault İşçileri Sarı Sendikadan Kurtulmakta Kararlı Fabrika İşgali Sürüyor!

Bursa'da bulunan Renault fabrikasında işçiler üretimi durdurarak, fabrikayı işgal etti. Fabrika, yaklaşık 1500 kadar işçi tarafından işgal edildi.

Gece 12.00 vardiyası için gelecek işçilerin de direnişçilere katılması bekleniyordu. Ancak patronların gececilere, "Gelmeyin, iş yok," dediği öğrenildi. Gece vardiyasına gelen işçiler yavaş yavaş fabrikanın önünde toplanıyor.

Bosch işçileri ve gece vardiyacıları da şu anda fabrika önünde toplanmaya başladı.

İşçilerin talebi şu: Fabrikaya noterin getirilmesi, Türk-Metal Sendikası'ndan çıkışlarının yapılması.

İşçiler Türk-Metal Sen'den istifa ederek DİSK'e bağlı olan Birleşik Metal-İş'e (BMİS) geçişlerinin yapılmasını istiyor. Fabrikada toplam 6 bin işçi çalışıyor. İşgal eyleminin devam ettiği öğrenildi.


Son Dakika: Turk Metal sendikasının paralı adamları fabrikaya gelen bir gazeteciye ve bir avukata saldırmış. Fabrikadan "Türk Metal istifa" "Noter gelecek eylem bitecek" sesleri geliyor. 

Fabrikayı işgal eden Renault işcilerine destege giden ÖDP TKP ve Emep'lilere Türk Metal üyeleri saldırdı. ÖDP PM üyesi Şaban Özdemir yaralandı.
00.45: İşverenin, polisin ve faşist Türk Metal çetesinin tehditleri karşısında, eylemci işçiler polis nezaretinde fabrikayı boşaltmaya başladı. Çevredeki Türk Metal'cilerin ve beraberlerindeki faşist grupların karşı karşıya geldikçe eylmcilere sataşma ve saldırılarının sürdüğü bildiriliyor. Eylem nedeniyle işveren 12.00-8.00 vardiyasını iptal etti. 


01.20: Türk Metal'cilerin saldırısına uğrayan üç işçinin tedavisi Bursa Çekirge Devlet Hastanesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde sürüyor. İşçilerden birinin kolu kırık, ikisi ise kafalarından darp almış durumda.

Saldırının fabrika önüne sopalarla gelen Türk Metal'ciler tarafından, fabrikanın yanı başında bulunan polis karakolu önünde gerçekleştirildiği, polisin saldırı esnasında ortadan kaybolduğu belirtiliyor.  

(kaynaklar: demokrathaber.net, sendika.org)
(fotoğraflar: muhalefet.org)
Renault İşçisi Sarı Sendika Türk Metal´den Kurtulmak İçin Fabrika İşgal Etti!

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y