Sakarya Üniversitesi Öğrencileri: AKP Kaybedecek Üniversite Kazanacak

Sakarya Üniversitesi'nde (SAÜ) dün öğrencilerin cezaevlerinde süren açlık grevlerine destek verdiği açıklamanın ardından bugün de Öğrenci Kolektifleri, Gençlik Muhalefeti ve TKP'li öğrenciler YÖK'e yönelik protesto eylemindeydi.

Basın açıklamasını okuyan Eylem Bucan, YÖK'ün kurulmasından bu güne kadar üniversitelerde YÖK'e karşı verilen, eşit, parasız, bilimsel ve anadilde eğitim mücadelesinin devam ettiğini belirterek, "Bu sürenin son 10 senesi AKP iktidarının üniversiteleri teslim alma çabasına sahne oldu. AKP başaramadı, üniversiteliler teslim olmadı. Ancak AKP durmuyor. Sürekli yeni yollar deniyor. Üniversitelileri tutuklamalarla sindirmeyi denediler. Toplumun AKP'ye karşı direnen bütün kesimlerini hedef alan AKP yargısı üniversitelileri de hedef aldı. Yüzlerce öğrenci, sadece AKP'ye karşı çıktıkları için tutuklandı. Ama bu yetmedi. Üniversitelileri sindiremediler" dedi.


FAŞİSTLER SALDIRMAYA YELTENDİ

Öğrenciler açıklamanın ardından AKP ve YÖK'e yönelik sloganlar atarken, alanın dışında bekleyen faşist bir grup tekbir getirmeye başladı. Polis ve üniversite güvenliği gruplar arasında barikat kurdu. Faşistlerin saldırmaya yetecek kalabalığı oluşturamaması alandan ayrılmalarına yol açtı. Basın açıklamasının ardından polislerin tacizkarlığı altında öğrenciler okul dışına çıktı.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y