Teksim İşleri Direnerek Kazandı

TEKSİF Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan Teksim işçileri 89 günlük direnişlerini başarıyla sonuçlandırdılar.

Geçtiğimiz günlerde sendika binasında Teksim patronu ile yapılan görüşmede anlaşma sağlandı. Direnişte olan işçilerin 19'u fabrika geri dönerken, 17'si de kendi istekleriyle ayrıldı. Kendi isteğiyle işten ayrılan işçiler, kıdem ve ihbar tazminatlarının yanı sıra 10 brüt ücretleri üzerinden ekstra tazminat aldı.Fabrikaya geri dönen işçilerin her birine ise birer maaş ödeme yapıldı. TEKSİF ve Teksim patronu da birbirlerine karşılıklı olarak açtıkları bütün davaları geri çekti.

SLOGAN ATANI DA ALDI

TEKSİF Sendikası Örgütlenme Daire Müdürü Asalettin Arslanoğlu, konunun asıl muhataplarının yan yana gelip konuşamamasının sonucunda 89 günlük direniş yaşandığını, son noktada patronun görüşmelere bizzat katılması ve işçilerin kararlı duruşu ile sorunun çözüldüğünü kaydetti.Arslanoğlu, "Teksim örgütlenmesi her şeyin mahkeme ile bitmeyeceğini, uluslararası boyutu olduğunu da gösterdi bizlere. Bir ay gibi kısa bir zamanda bu noktaya geldik. Patronlar önce kapımın önünde duran, slogan atan hiç kimseyi almayız diyorlardı. Ama bugün hepsini kabul etti" diye konuştu.Teksim patronuna da teşekkür etmek gerektiğini belirten Arslanoğlu, Türkiye'deki çok sayıda işverenden farklı tutum aldığını, sendikanın demokratik bir hak olduğunu kabullendiğini, olayın insani boyutu olduğunu da anladığını dile getirdi.

MÜCADELE EDEREK KAZANDIK

Anlaşmaya ilişkin Evrensel'e konuşan TEKSİF Yedikule Şube Başkanı Sebahattin Çetin ise önemli bir mücadeleyi başarı ile sonuçlandırdıklarını ifade etti. İşten atılan 19 kişinin fabrikaya geri döndüğünü 17 kişinin de tazminatlarını alarak ayrıldığını belirten Çetin, "Demek ki mücadele edersen, işin üzerine gidersen olmayacak birşey yok. Mücadele etmeden hiçbirşey kazanılmıyor. Teksim'deki bu mücadele bunu bir kez daha bizlere gösterdi. Biz kazanacağımıza inandık ve mücadeleden hiç vazgezmedik. Başarıda bunu takiben geldi" diye konuştu.

Fabrikada yetki aşamasında olduklarını belirten TEKSİF Yedikule Şube Başkanı Sebahattin Çetin "Üyeliklerimizi tamamlayacağız, patrondan bu konuda bir beklentimiz yok. Kendimiz yapacağız. Yetkiyi alıp bir toplusözleşmemizi yapacağız" dedi. Merter bölgesinde sendikalı hiçbir fabrikanın olmadığını, Teksim'in ilk olduğunu aktaran Çetin, Merter bölgesinde bir fabrikanın sendikalı olmasının bölgenin tamamını etkileyeceğini söyledi. Sebahattin Çetin, Merter'de başka fabrikalarda da örgütlenme çalışmaları sürdürdüklerini, bu kazanımın onlara da morel vereceğini dile getirdi. (evrensel)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y