Vicdan Nöbeti Bayram Oteli Enkazında Kalanlar İçindi

"Vicdan Nöbeti" eylemi, Van depreminde Bayram Otel'in enkazı altında kalarak, yaşamlarını yitirenler için gerçekleştirildi.

İş kazalarında yaşamını yitiren işçilerin aileleri ve yakınları tarafından her ayın ilk Pazar günü gerçekleştirilen "Vicdan Nöbeti" eylemi, 9 Kasım 2011'de Van depremi olduğu esnada Bayram Otel'in enkazı altında kalarak yaşamını yitirenler için gerçekleştirildi. Açıklamaya otelin enkazında yaşamını yitirenler arasında bulunan DHA muhabiri Cem Emir'in ailesi de katıldı. Galatasaray Lisesi önünde biraraya gelen grup, "Kaza değil cinayet", "Vicdanınız yok mu?" ve "Bilirkişi raporuna rağmen, bu sorumlular hala yargılanmıyor" yazılı pankartlar açtı. Basın açıklamasını 12 Mart tarihinde İstanbul Esenyurt'ta bir alışveriş merkezinin inşaatında çalışırken, kaldıkları çadırın yanması sonucu yanarak, yaşamını yitiren 11 işçiden Barış Kıyak'ın kardeşi Damla Kıyak yaptı. Kıyak, "Bugün burada toplanmamıza neden olan gerekçeler ortadan kalksın isterdik" dedi.

Daha sonra her ay yapıldığı gibi bir gazeteci iş kazalarında yaşamını yitirenlerin ailesi ile röportaj yaptı. Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu'nun sorularına yanıt veren Cem Emir'in kardeşi Sinem Emir, "Eğer önlem alınsaydı, bir konteyner tedarik edilseydi bunlar yaşanmazdı. Benim abim Diyarbakır'da adliye muhabiriydi. Neden oraya gönderdiler? Benim abim ihmaller sonucunda hayatını kaybetti, ama Bayram Otel işletmecisi Tevfik Bayram haricinde kimse yargılanmadı. Affet Koordinasyon Merkezi'nin başında bulunan Beşir Atalay ve Van Valisi hakkında hiçbir hukuki işlem yapılmadı. Bizim bu yetkililerle ilgili açtığımız dava dosyası, Yargıtay'a gitti. Ama maalesef hiçbir yaptırım olmadı. Beşir Atalay'ın ve Van Valisi'nin yargılanması bizim acımızı hafifletir" diye konuştu. Vicdan Nöbeti, Emir ailesinin avukatının dava sürecine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından sona erdi. (diha)KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y