19 Aralık Katliamı Bir Çok İlde Anıldı

Türkiye'de 19 Aralık 2000 tarihinde gerçekleştirilen ve adına "Hayata Dönüş" denilen cezaevi katliamı başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere birçok ilde protesto edildi.

İSTANBUL

İstanbul’da katliama Tünel Meydanı'ndan Taksim Tramvay Meydanı'na yapılan yürüyüşle tepki gösterildi. Meydanda açıklama yapan İHD İstanbul Cezaevi Komisyonu üyesi Sevim Kalman katliamın emrini veren kişilerin bugün devletin yüksek mercilerinde görev aldıklarını söyleyerek, “Tarihe, devletin en kanlı eylemlerden biri olarak geçecek. Bizler ne pahasına olursa olsun adalet istemeye devam edeceğiz ve hesaplaşmadan asla vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

ANKARA

Ankara’da Yüksel Caddesi'nden Sakarya Caddesi'ne yapılan yürüyüş sonrası basın açıklamasını okuyan Zarife Çamalan, insanlık tarihi boyunca birçok katliama tanık olduklarını belirterek, 19 Aralık katliamının bunlardan bir tanesi olduğunu kaydetti.

İZMİR

İzmir’de Karşıyaka Metro Durağı'ndan İş Bankası önüne yürünerek basın açıklaması gerçekleştirildi. Grup adına açıklamayı okuyan Sinem Özkan, 19 Aralık'ta gerçekleştirilen katliamın devletin faşist yüzünün bir göstergesi olduğuna dikkat çekerek "Devrimci tutsaklara karşı yapılan bu katliamın hesabı sorulacaktır" dedi.

ADANA

Adana'da Beşocak Meydanı'nda bir araya gelen kitlenin İnönü Parkı'na düzenlemek istediği yürüyüş polis engeline takıldı. Polis grubu çembere alarak yürüyüşe izin vermedi. Grup adına açıklama yapan İHD Adana Şube Başkanı Şahin Kılıç, 19 Aralık 2000 tarihindeki katliamın Türkiye'nin en kanlı cezaevi operasyonu olduğunu hatırlatarak, “AKP'nin 10 yıllık iktidarı döneminde de 19 Aralık katliamının açığa çıkarılmasına yönelik gerçek bir soruşturma başlatılmadı" dedi.

ESKİŞEHİR 


Eskişehir, Adalar’da bulunan MİGROS önünde bir araya gelen kitle adına basın metnini EHP Eskişehir İl Başkanı Çiler Kayabaşı okudu. ‘Hayata Dönüş’ adıyla yürütülen katliamın ardından 12 yıl geçtiğine dikkat çeken Kayabaşı, sorumlular hakkında hiçbir işlem yapılmadığını söyledi. Yıllar sonra açılan davadan da bir sonuç çıkmadığını kaydeden Kayabaşı, “Bir hesaplaşma gerçekleşmediği gibi bu katliamcı işleyiş, bugün AKP eliyle toplumsal muhalefeti hedef almaya devam ediyor” dedi. (evrensel)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y