Asgari Ücret Protestosuna Polis Saldırısı

'Asgari ücrete yüzde 100 zam istiyoruz' pankartı
Asgari yaşama karşı insanca yaşam isteyen işçiler, "orta oyunu" olarak nitelendirdikleri Asgari Ücret Belirleme Komisyonu"nu ve sefalet zammına Çalışma Bakanlığı önünde "hayır" dedi. Bakanın arabası yumurtalandı, binadan pankart sallandırıldı

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nda bugün asgari ücretin belirlenmesi beklenirken işçiler, “orta oyunu” dedikleri görüşmelerin yapıldığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kapısına dayandı.

Saat 11.30’da DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş ve Enerji-Sen sendikası üyeleri Eskişehir Yolu üzerindeki Bakanlığın önüne geldi. İşçiler Bakanlığın önünde TOMA’lar, panzerlerle desteklenmiş çevik kuvvet ordusuyla karşılaştı.

Bakanlığın kapısına gitmeleri engellenen işçiler Eskişehir yolunu trafiğe kapadı. Polis işçilerin önüne barikat kurdu. Burada yaşanan kısa süreli bir arbedenin ardından polis barikatı kaldırdı ve işçilerin Çalışma Bakanlığı’nın kapısına dayandı.

Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Enerji Sen Genel Başkanı Kamil Kartal’ın da içinde olduğu bir heyet görüşmeler yapmak üzere Bakanlığın kapısına geldiği an Bakanlık’tan bir pankart sallandırıldı: “%3-5 zam yetmez, %100 zam istiyoruz.”

Saat 12.30’da DİSK ve KESK’in Genel Başkanları Erol Ekici ve Lami Özgen, bu konfederasyonların yönetim kurul üyeleri, bağlı sendikaların yöneticileri ve işçiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önüne geldi. Böylece Bakanlık önü, yüzlerce işçinin katıldığı bir eylem alanına döndü.

Saat 12.30'da Bakanlığın önüne gelen grup adına DİSK Genel Başkanı Erol Ekici bir açıklama yaptıktan sonra grup ayrıldı. Bakanlık önünde gelen Dev Sağlık-İş ve Enerji-Sen üyesi işçiler Komisyon toplantısına katılmakta ısrarcı olduklarını söyleyerek alanı tek etmedi.

Bakana yumurta
Saat 14.15 sıralarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik diğer kapıdan Bakanlığa arabasıyla giriş yaparken iki işçi arabaya yumurta attı. İki işçinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Saat 14.40 sıralarında da polis kapı önündeki işçilere saldırdı. Yoğun biber gazının kullanıldığı saldırıda 2-3 işçinin yaralandığı öğrenildi.

Saldırının ardından işçiler yeniden toplandı. Bu sırada Çalıma Bakanı Faruk Çelik telefonla arayarak Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nu görüşmeye davet etti.

Bunun ardından Arzu Çerkezoğlu görüşmeye girerken eylemin sona erdiği duyuruldu. (sendika.org)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y