Avcılar´da Parkta Gençlere İşkence Yapan Polislere Hapis Cezası

Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi üç yıl önce Avcılar'da bir parkta Güney Tuna adlı genci döverek bacağını kıran ve beyin kanaması geçirmesine neden olan iki polise 6 yıl 8'er ay hapis cezası verdi. Bu karar, açık alanda işkence yapan polislerin cezaya çarptırılması yönüyle Türkiye'de bir ilk. Tuna'yı muayene edip "darp ve cebir izine rastlanmadı" diye rapor düzenleyen doktor da iki ay 15 gün hapisle cezalandırıldı. Üye hakimlerden biri cezaların üst sınırdan verilmesi gerektiği yönünde karara muhalefet şerhi koydu. Bir diğer hakim de Tuna'ya işkence yaptığı halde beraat eden polislerden Fatih Fidan'ın da cezalandırılması gerektiğini savunan şerhini karara yazdırdı.

'İÇKİ İÇMEYİN' DAYAĞI
Avcılar Mustafa Burcu Parkı’ndaki olay, Muhammet Bağcı ve Samet Durmaz adlı polislerin “Burada içki içmeyin” uyarısıyla başladı ve Güney Tuna tartışmanın ardından Bağcı ve Durmaz ile ekipteki diğer polislerin cop ve tekme darbeleriyle hastanelik oldu. Polis aracı sağlık muayenesi için Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. Dr. Ergin Ertan verdiği muayene raporunda, “Darp, cebir izine rastlanılmadı” diye yazdı. Daha sonra serbest bırakılan Tuna yeniden aynı hastaneye gitti. Hastanede bu kez Tuna'nın bacağının kırıldığı ve beyin kanaması geçirdiği saptandı.
Tuna kendisini döverek hastanelik eden altı polis ile 'darp, cebir izine rastlanmadı' raporu veren doktor hakkında şikayette bulununca Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Polislerden Muhammet Bağcı tutuklandı ve altı ay cezaevinde yattıktan sonra tahliye oldu. 7 Kasım’da görülen duruşmada ise savcı polisler için ‘ağırlaştırılmış işkence’ suçundan 8-15 yıl hapis cezası istedi. Doktor Ertan hakkında da ‘resmi belgede sahtecilik’ iddiasıyla 2-5 yıl hapis talep edildi.

İKİ POLİSE AĞIR CEZA
Avcılar parkında Tuna'ya işkence yapan polislerin yargılandığı davanın önceki gün görülen son duruşmasında müdahil avukat Efkan Bolaç, "Dosya kapsamındaki mobese ve kamera görüntülerine bakıldığında müvekkil mağdurun elleri kelepçeli ve verede düştüğü sırada polislerin canice harekette bulunarak mağdura karşı şiddet kullanarak işkence yapmışlardır, bütün sanıklar suç işlemişlerdir. İddia makamı esas hakkındaki mütalasında iki sanık yönünden cezalandırma talebinde bulundu. Bu yeterli değildir, diğer sanıklar da mağdura karşı eylemde bulunmuşlardır her ne sebeple olursa olsun diğer sanıkların da cezalandırılması gerekir ki bundan sonra başkalarına da eylemlerde bulunmasınlar. Cezasızlık kültürü yaratılmasın" dedi. Mahkeme heyeti sanıklara son sözlerini sorduktan sonra kararını açıkladı. Kararda, polis memurları Evren Bakırta, Zafer Arık, Fatih Fidan ve Enes Paray hakkında beraat kararı verilirken, polis memurları Muammer Bağcı ve Samet Durmaz'ın ağırlaştırılmış işkence suçunu işlediklerinin sabit olduğu sonucuna vardı. Bağcı ve Durmaz önce 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak sanıkların yargılama sürecindeki iyi hallerini dikkate alan mahkeme heyeti, Bağcı ve Durmaz'ın cezalarını 6 yıl 8 aya indirdi.

İKİ MUHALEFET ŞERHİ
Üye hakimlerden Nilgün Aydoğdu, sanık polislerden Fatih Fidan'ın da cezalandırılması gerektiği için karara muhalefet şerhi koydu. Aydoğdu, gerek ifadelere gerekse bilirkişi raporuna göre nitelikli işkence suçu işlediği ortaya çıkan Fatih Fidan'ın da cezalandırılması gerektiğini vurguladı. Üye hakimlerden Mustafa İpeklişen ise karara koyduğu muhalefet şerhinde verilen cezaları az buldu. İpeklişen, sanıkların vücutta kemik kırığı meydana getirecek şekilde işkence yapmaları ve yoğun kast da dikkate alınarak cezanın üst sınırdan tayin edilmesi gerektiğini belirtti.

DOKTORA CEZA
Parkta işkence gören Tuna'yı muayene ederek 'cebir, şiddet izine rastlanmamıştır' şeklinde rapor veren hastanede görevli doktor Ergin Ertan da görevinin gereklerini yapmakta ihmal göstermekten önce üç ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargılama sürecindeki iyi hali dikkate alınan Ertan'ın cezası altıda bir oranında indirilerek 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldığı açıklandı. Doktora işkenceyi gizlediği için ceza verilmedi. Ancak Dr. Ergin Ertan'ın Tuna'yı muayene ederken İstanbul Protokolü'ne uymaması, görevi ihmal sayıldı. İstanbul Protokolü, adli muayenelerde kolluğun muayene odası dışına çıkarılmasını öngörüyor. Doktor hakkında hüküm kurulması da bu açıdan bir ilk niteliği taşıyor.

'TÜMÜNE CEZA VERİLMELİYDİ'
Parta işkence gördükten sonra yaptığı şikayetle polisler hakkında dava açılmasını sağlayan Güven Tuna'nın avukatı Efkan Bolaç kararı temyiz edeceklerini söyledi. Bolaç, "Dışarıda yapılan bir polis şiddeti Türkiye'de ilk defa bu kadar ağır cezalandırılıyor. Beraat eden polislerle ilgili kararı temyiz edeceğiz. Görüntülerde bu polislerin de işkenceye katıldıkları açık bir şekilde görülüyor. Ayrıca bilirkişi raporları da yargılanan tüm polislerin işkenceye katıldığını teyid etmiş durumda. Bu nedenle beraat edenlerin de cezalandırılması gerekirdi. Doktor istanbul protokolüne uymamaktan ceza aldı. Protokol, polis ya da kolluk gücünün zanlıyı muayene için getirdiğinde, muayene odasından çıkarılması gerektiğini belirliyor. Doktor, bu protokole uymadığı için görevi ihmalden ceza aldı." (Filiz Yavuz - birgun.net)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y