Başbakan´ın Rektörleri ve Öğrencilerin İllere Göre YÖK Eylemleri

İstanbul'da faaliyet gösteren 5 üniversitenin rektörleri Göktürk-2 uydusunun uzaya fırlatılma töreni sırasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaptı. Başbakan Erdoğan'ı protesto eden öğrencilerin taleplerini ve öğrencilere yönelik polis saldırısını, gözaltıları görmezden gelen rektörlerin tepkisi öğrencilere yönelikti! Rektörler, "Kavga ve şiddet hiçbir fikre hizmet edemez, hiçbir fikir hedeflerine bu yöntemlerle ulaşamaz" dedi. Açıklamaya Hacettepe, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi ve Sabahattin Zaim Üniversitesi'nden destek geldi. Başbakan'ın rektörleri böylece 9 kişiye çıktı.

Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi, 18 Aralık Salı günü Göktürk-2 uydusunun fırlatılma töreni sırasında ODTÜ'de yaşanan olaylarla ilişkin ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, "Üniversiteler öğrencilerin ve bilim adamlarının fikir ürettiği, düşüncelerini özgürce paylaştığı; farklı, hatta katılmadığı düşüncelere tahammül etmeyi içselleştirdiği ortamlar olmalıdır. Şiddet içeren eylemlerin fikirlerin önüne geçmemesi esastır. Öğrencilerin tek protesto aracı eleştirel fikirleri olmalı; taş, sopa ve molotof kokteyli öğrencilerle anılmamalıdır. Kavga ve şiddet hiçbir fikre hizmet edemez ve hiçbir fikir hedeflerine bu yöntemlerle ulaşamaz" denildi.

Öğrencilerin bilimsel, demokratik, parasız eğitim talebini ve polis şiddetini görmezden gelen rektörler şiddet olaylarını üzüntüyle karşıladıklarını söylemekle yetindi!

Hacettepe, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi ve Sabahattin Zaim Üniversitesi'nden açıklamaya destek geldi. 


YARIN ÜNİVERSİTELERİN EYLEM GÜNÜ

Öte yandan üniversite bileşenleri yarın “Üniversite A.Ş.’ye, YÖK’e, yasasına geçit vermiyoruz” diyerek meydanlara çıkacak.

İl il eylem programları:

 
İstanbul
25Aralık Salı Beyazıt Meydanı. 12:30’da


Ankara
25 Aralık Salı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi saat: 16:00
 

Trabzon 
25 Aralık Salı KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünden Rektörlük Saat: 12:15

Zonguldak
25 Aralık Salı Yer: Madenci Anıtı Önü (Merkez Çarşı)
 

İzmir
25 Aralık Salı, Gazi İlköğretim Okulu önü Saat: 18:30
 

Eskişehir
25 Aralık Salı, Kanatlı önü Saat: 18:30
 

Kocaeli
25 Aralık Salı Kocaeli Üniversitesi Sosyal Tesisler önü Saat: 12:00
 

Denizli
26 Aralık Çarşamba Mühendislik Fakültesi önü Saat: 11:00
 

Konya
25 Aralık Salı, Damla Kız Öğrenci Yurdu önü Saat: 12.30
 

Antalya
26 Aralık Çarşamba, Olbia Çarşısı Rektörlük girişi Saat: 12:00
 

Bursa
26 Aralık Çarşamba, Mediko Önü Saat: 12.30


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y