Bursa´da 2´si Çocuk 10 Kişi Gözaltına Alındı

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 10 kişi gözaltına alındı. 

Sabah saatlerinde Bursa'nın Yıldırım ilçesi Ulus Mahallesi'nde yapılan ev baskınlarında 2'si çocuk yaklaşık 10 kişi gözaltına alındı. Polisin ev aramalarında evleri alt üst ettiği ve silah aradıklarını söylediği öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şunlar: Saliha Yentürk, Murat Yentürk, Necla Yentürk ile çocuk yaştaki F.Y. ve S.Y. Gözaltına alınan yurttaşların Bursa Emniyet Müdürlüğü'nde tutulduğu öğrenilirken, avukatların henüz kendileri ile görüştürülmediği belirtildi.

Öte yandan gözaltındaki çocuklardan birinin, emniyetten Çocuk Şube'ye götürüldüğü esnada dayısına, geçtiğimiz aylarda çıkan olaylarda polisin silahından çıkan kurşunla bir kişinin yaşamını yitirmesi olayı hakkında, "Olayı üstüme yıkmaya çalışıyorlar" diye bağırdığı aktarıldı. Konu hakkında görüşünü aldığımız BDP PM üyesi Ayla Yıldırım, Bursa'da geçtiğimiz aylarda yaşanan olaylarla ilgili Bursa Valisi ve Emniyet Müdürlüğü'nün kendi açıklarını ve sorumluluklarını birilerinin üstüne yıkarak yaşanan olaylardan sıyrılmaya çalıştığını ifade ederek, "Daha önce de açıklamalarımızda bunu ifade etmiştik. Şu an yapılmaya çalışılanın da bu olduğunu düşünüyoruz" dedi.
Bursa'da BDP Yıldırım İlçe Örgütü'nün açlık grevlerine ilişkin Kasım ayında yapmak istediği yürüyüşe faşist ırkçı gruplar saldırmış günler süren olaylarda çok sayıda Kürt yurttaşın ev ve işyeri saldırılarda hasar görmüştü. Olayların ardından yapılan ev baskınlarında onlarca yurttaş gözaltına alınmış, aralarında BDP üye ve yöneticilerinin de bulunduğu 14 kişi tutuklanmıştı. Ancak yurttaşlara saldıran ırkçılar gözaltına dahi alınmamıştı. Çıkan olaylarda ırkçı grupların arasında yer alan bir kişi de polisin silahından çıktığı öğrenilen kurşunla yaşamını yitirmiş, polis ise bu silahın arazide bulunduğunu iddia etmişti. (diha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y