ÇHD Bursa Avukatları Roboski Mektubu Yolladı

Avukatlardan Roboski mektubu

Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi üyeleri, Robsoki’de 34 kişinin ölümüne neden olan olayın faillerinin bulunması için Genelkurmay Başkanlığı, Başbakanlık ve bazı bakanlıklara mektup gönderdi.

Bursa Adliyesi önünde toplanan Çağdaş Hukukçular Derneği üyeleri, açtıkları pankartlarlaRoboski katliamını hatırlattı. Avukatlar adına açıklama yapan Dernek Başkanı Avukat Aslı Evke Yetkin, olayın vahametini tazminat olarak ödenecek hiçbir bedelin karşılayamayacağını kaydetti. Yetkin, hadisenin üzerinden bir yıl geçmesine karşın yakınlarını kaybedenlere bir özrün bile çok görüldüğünü savundu.

Katliamın faillerinin adalet önüne çıkartılması isteyen Yetkin , bu yöndeki taleplerini içeren mektubu, Genelkurmay Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve diğer ilgili kurumlara göndereceklerini ifade etti.


ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ
BURSA ŞUBESİ

 
BASINA VE KAMUOYUNA

28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesinde bulunan Roboski’de Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklarla yapılan bombardıman sonucu 34 insanımızı kaybetmemizin üzerinden 1 yıl geçti. Roboski Katliamı olarak da anılan bu acı olay unutturulmaya, olayın üzeri kapatılmaya çalışılmıştır. Türk basını ise maalesef ilk başta olayı haber dahi yapamamıştır. Dış basının konuyu gündeme taşıması, kitle örgütlerinin ısrarlı takibi ve bölge halkının haklı tepkisi sonucu konu basında gündeme gelebilmiştir.. Ne yazık ki bu insanlık dışı olay , üzerinden yıllar geçse de 33 kurşun olayı gibi tarihimizde kara bir leke olarak yer alacaktır. Olayın vahametini tazminat olarak ödenecek hiçbir bedel karşılayamaz. Olayın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen yakınlarını kaybedenlere bir özür bile çok görülmüştür.

Olayın sorumlularının cezalandırılması yerine adalet isteyenler suçlanmışlardır. Yetkililerce bir takım açıklamalar yapılmış istihbaratın ABD kaynakları tarafından sağlandığı belirtilmiştir ise de bu haberler de resmi kaynaklarca yalanlanmıştır. Yalanlanan bu açıklamaların yerine doyurucu ve net bilgiler hala verilmemiştir.

Bu süre içerisinde yapılan sığ tartışmalar bir yana devlet hiçbir zaman ölen insanların ailelerinden doğrudan özür dilemeyi kabul etmemiş . Bizzat en yetkili resmi ağızlardan “parası neyse veririz, onları korucu yaptık ya daha ne istiyorlar, tazminatı yetersiz bulurlarsa artırırız” şeklindeki açıklamalarla ölenlerin yakınlarının onurları zedelenmiş ve ölen yakınlarının sınır ihlali yaptıkları ve orada ne aradıkları gibi kasıtlı çarpıtma haberlerle kamuoyu nezdinde bu katliamın üzeri kapatılmaya çalışılmıştır.Bu insanlık dışı olayın sorumluları hala açıklanmadığı gibi soruşturması da tamamlanmamıştır.

Tüm bu yaşananlar yetmezmiş gibi Türk Hava Kuvvetleri komutanına Genelkurmay Başkanlığı tarafından şeref madalyası verilmiştir. Emperyalistlerin çıkarları doğrultusunda Suriye’deki iç savaşa müdahil olan, bu politikalar sonucunda Ülkemizi Suriye ile savaşın eşiğine getiren ve diktatör olarak nitelendirdiği Esad’ın kendi halkını öldürdüğünden dem vuran iktidar , Roboski Katliamı’nın sorumlularını adaletin önüne çıkarmamıştır.

İşçilere, Emekçilere, Öğrencilere, Suyuna, Toprağına sahip çıkan köylülere, gazetecilere, kısaca hakkını arayan ve toplumun muhalif diğer tüm kesimlerine acımasız şiddet uygulayanlar, Özel Yetkili Mahkemelerde hukuksuzca yargılayanlar, Çorum, Malatya, Maraş, Sivas ve daha aydınlatılmamış onlarca katliam gibi Roboski Katliamı karşısında da kayıtsız kalmakta, görmezden ve duymazdan gelmektedirler.

Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi olarak Roboski ve toplum vicdanını kanatan tüm katliamların faillerinden ve tüm sorumlularından bir an önce adalet önünde hesap sorulmasının takipçisi olacağımızı belirtiyor, tüm Kamuoyunu bu konudaki duyarlılığı arttırmaya çağırıyoruz. 28.12.2012.

ROBOSKİ İÇİN ADALET İSTİYORUZ.

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ BURSA ŞUBESİ
Adına Şube Başkanı
Av. Aslı EVKE YETKİN


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y