Cumartesi Anneleri 405. Haftada da Buluştu: İsmail Bahçeci Nerede?

Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları, 405. kez Galatasaray'da buluştu. Bu haftaki eylemde, 18 yıldır kayıp olan üniversite öğrencisi İsmail Bahçeci'nin dosyası açıklandı. 

İŞKENCEYLE ÖLDÜRÜLDÜ

İsmail Bahçeci, 24 Aralık 1994 tarihinde gözaltına alındığında Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu'nda okuyordu. Türkiye Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkanı'ydı ve bu nedenle polisin hedefindeydi. Defalarca gözaltına alınmış ve işkence görmüştü.

Bahçeci, gözaltına alındıktan sonra, daha önce onu yakalamak için ailesinin evine yapılan polis baskınları kesildi. Dönemin İnsan Hakları Bakanı Azimet Köylüoğlu, aileye, "gözaltına alındığını, elektrik verildiğini, işkence yapıldığını, sonra da öldürülüp bir çukura atıldığını" söyledi.

Bahçeci gözaltına alındığında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'dı. KAZAK, KARİKATÜR VE ŞİİR

Bugünkü eyleme katılan Bahçeci'nin kardeşi Umut Bahçeci, üzerindeki kazağı göstererek, "Ağabeyim İsmail'in kazağı. Yerdeki karikatürler de onun. Birazdan da onun şiiri okunacak. Kardeşimin yarattığı değerler bunlar. Öldürülmemiş olsaydı belki iyi bir karikatürist ya da yazar olacaktı" dedi.

Ağabeyinin kaybedilmesinden dönemin hükümetleri kadar bugünkü AKP Hükümeti'ni de sorumlu tuttuğunu söyleyen Umut Bahçeci, "Her şey ortada. Ayhan Çarkın'ın ifadeleri ortada, tutuklu. Baş katil Mehmet Ağar, başka bir suçtan tutuklu. Hepsi Erdoğan'ın elinin altında. Meclis'te istediği yasayı çıkartacak çoğunluğu var. İstese, Ağar'a bu cinayetleri sorsa, bunları aydınlatabilir" diye konuştu.  
'BİNLERCE KEZ ÖLÜYORUZ'

"İnsan bir kez ölür, ancak biz binlerce kez ölüyoruz" sözleriyle 18 yıldır yaşadıkları acıyı özetleyen Umut Bahçeci, "Abime ne olduğunu öğrenmek istiyorum" dedi.

Umut Bahçeci'nin ardından arkadaşları, İsmail Bahçeci'nin yazdığı şiiri okudu.


'BAŞBAKAN YALAN SÖYLÜYOR'

Eylemde söz alan kayıp Murat Yıldız'ın annesi Hanife Yıldız, Roboski katliamı için yazdığı yazıyı okudu. Kayıp Ahmet Kaya'nın kızı Emine Kaya ise Başbakan Erdoğan'ın Roboski için yaptığı açıklamalara tepki gösterdi, "O gün orada aralarında çocukların da olduğu 34 köylü öldürüldü. Aralarında tek bir gerilla bile yoktu. Başbakan yalan söylemeyi kesmeli ve bunun hesabını vermeli" diye konuştu. 


'KATİLLERİ KORUMAYIN'

İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına yapılan açıklamada, 3 kişinin kaybedilmesi ve 4 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan JİTEM davası sanıklarından korucubaşı Kamil Atağ'ın serbest bırakıldığı belirtildi. Vecdin Avcıl'ın kaybedilmesinden ve 12 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan dönemin Derik Jandarma Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil'in davasının ise Çorum'a alındığını hatırlatan İHD, şunları kaydetti:

"Davanın önemi tarafımızdan Adalet Bakanı'na anlatıldıktan kısa bir süre sonra bu naklin gerçekleşmiş olmasından Adalet Bakanı Ergin'i sorumlu tutuyoruz. Adalet Bakanı aynı koruyucu, kollayıcı tavrı kayıplarımızın faillerinden Mehmet Ağar için de göstermişti. Ona otel konforunda cezaevi hazırlatıp konvoy eşliğinde cezaevine gitmesini sağlamıştı."

Oturma eylemi, 31 Aralık Pazartesi günü saat 18:00'de Bandista'nın katılacağı yılın son gününde kayıpları anma etkinlğine çağrı ve 406. haftada tekrar buluşma sözüyle sona erdi. 

(etha)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y